Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To było jak z Bollywoodu. W Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się Noc Indyjska. Zobacz zdjęcia

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Muzeum Ziemi Lubuskiej przyzwyczaiło nas do tego, że organizuje tematyczną noc muzeów. Wydarzenie skupia się od jakiegoś czasu na prezentacji wybranego kraju, jego kultury, historii, atrakcji turystycznych, ale także i kuchni, choć nie tylko.
Muzeum Ziemi Lubuskiej przyzwyczaiło nas do tego, że organizuje tematyczną noc muzeów. Wydarzenie skupia się od jakiegoś czasu na prezentacji wybranego kraju, jego kultury, historii, atrakcji turystycznych, ale także i kuchni, choć nie tylko. mat. organizatora
Tłumy gości utwierdziły organizatorów w tym, że warto kontynuować tę tradycję. W Muzeum Ziemi Lubuskiej 15. raz odbyła się Noc Muzeów. Tym razem krajem przewodnim były Indie.

Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dyplomatyczne otwarcie

Gościem specjalnym wieczoru miała być JE Nagma Mohamed Mallick Ambasador Indii w Polsce. Jednakże z uwagi na natłok obowiązków zastąpił ją pierwszy sekretarz ambasady - Shri S.K Ray, który punktualnie o godz. 17.00 uroczyście zainaugurował wydarzenie.
O 17.15 rozpoczęły się warsztaty edukacyjno-plastyczne prowadzone przez Krystynę Betiuk pt. „Moja mandala pozytywne emocje wyzwala”. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Zajęcia, których celem jest stworzenie mandali były przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych, ale mogli w nich wziąć udział dorośli.

Noc Muzeów. Hinduskie tańce

Jednym z hitów wieczoru okazały się pokazy tańca hinduskiego w wykonaniu Indian Dance Group Mohini. Tancerki Mohini są instruktorkami bharatanatyam, kathak oraz bollywood w warszawskich szkołach tańca, prowadzą również regularne warsztaty w całej Polsce. W Zielonej Górze grupa zaprezentowały dwa ponad 20-minutowe pokazy tańca indyjskiego: kathak, bharatanatyam, bollywood oraz tańce folkowe.

Dzieje się w Zielonej Górze. Nieco akordeonowo

O godz. 18 może trochę mniej w klimacie Indii, choć nadal uroczyście, kwintet FZ oraz Klaudiusz Baran (akordeon) zagrał koncert kameralny. W programie były utwory: J. Świdra, M. Majkusiaka, W.A. Mozarta.

Noc Muzeów. Wspaniałe zdjęcia z Indii

O 18.15 wysłuchaliśmy prelekcji artysty fotografika Edwarda Funke – pt. „Indie kolorowe i czarno-białe”. Jego zdjęcia przedstawiają głownie ludzi przy pracy i codziennych czynnościach. Coś wspaniałego !!!

Dzieje się w Zielonej Górze. Nasz zielonogórski Hindus

O 18.30 otwarto wystawę malarstwa Dinesha Musalekara. Autor obrazów, rodowity Hindus, jest od wielu lat związany z Zieloną Górą. To prezes zielonogórskich spółek grupy Lumel. O 19.15 odbył się koncert duetu Lucyan & Rena, który na sitarze, mantry wykonał utwory indyjskie i kompozycje Lucyan oparte na motywach orientalnych. O 19.30 był ekscytujący pokaz strojów hinduskich w wykonaniu Indian Dance Group Mohini, zaś o 20.00 grupa ta przeprowadziła animacje taneczne z publicznością.

Co wiesz o Indiach

O 20.00 śmiałkowie mogli wystartować w konkursie wiedzy o Indiach pt. „Nie tylko dla świętych krów – turniej mądrych głów”. Pytania wcale nie były takie łatwe. Sam miałbym problem z odpowiedziami:).

Taneczne zakończenie

Na zakończenie o 21.00 odbył się kolejny pokaz tańca hinduskiego, a także projekcja filmu z wytwórni Bollywood pt. „Nigdy nie mów żegnaj”. W trakcie imprezy można było zdegustować pysznych potrawy kuchni indyjskiej, które zaserwowała znana zielonogórska restauracja „New Namaste".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto