Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"U progu jesieni" w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli. To była zabawa i nauka o dawnych obowiązkach na wsi

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę, 24 września w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli odbył się tradycyjny festyn plenerowy „U progu jesieni”.
W niedzielę, 24 września w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli odbył się tradycyjny festyn plenerowy „U progu jesieni”. Jarosław Wnorowski
W Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli można było zobaczyć żniwa kukurydziane po bukowińsku. To Zespół Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy pokazał widowisko pt. Łupaczka z tańcem. Co jeszcze działo się tam w niedzielę?

Cierlenie lnu i świeży sok z winogron

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W zagrodzie z Krobielewa odbywały się prezentacje tradycyjnych prac gospodarskich związanych z obróbką lnu, takich jak międlenie, cierlenie, czesanie i przędzenie. Z kolei przy zabytkowej wieży winiarskiej z Budachowa goście zobaczyli zbiory winogron z muzealnej winnicy, a następnie obserwowali proces tłoczenia dopiero co zerwanych winogron i spróbować świeżo wyciśniętego soku.

W zagrodzie z Mariankowa będzie można było zobaczyć widowisko „Łupaczka z tańcem” czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku, w wykonaniu Zespołu Górali Czadeckich „Watra" z Brzeźnicy, ukazujące każdy z etapów pozyskiwania kukurydzy, poprzez jej obróbkę, aż do wspólnej zabawy z nauką tradycyjnych tańców i posiłku przygotowanego przez bukowińskie gospodynie.

W niedzielę, 24 września w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli odbył się tradycyjny festyn plenerowy „U progu jesieni”.

"U progu jesieni" w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze O...

Mnóstwo kresowych akcentów ludowych

Jak zwykle nie zabrakło bezpłatnych warsztatów i pokazów m.in. tworzenia kukurydzianych lalek, tworzenia świec z wosku pszczelego. Całość uzupełniały różnorakie gry i zabawy podwórkowe dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie wzbogaciły ponadto występy zespołów folklorystycznych m.in z folklorem z Polesia (Białków k. Cybinki) czy ze Lwowa. Wszak Lubuskie to konglomerat ludzi przymusowo wysiedlonych przez Związek Radziecki z dawnych Kresów RP na ziemie zachodnie powojennej Polski. Występy uzupełniane były o wyjątkowo ciekawe komentarze historyczne.

Placki, gołąbki i mamałyga

Wydarzeniu towarzyszył kiermasz wyrobów rękodzielniczych, była możliwość zakupu ciast i potrawy kuchni regionalnych. Można było zajadać się gołąbkami, świeżo upieczonymi plackami ziemniaczanymi oraz mamałygą.

Mamałygę, którą robi się z mąki kukurydzianej, jadłam pierwszy raz w życiu, bardzo smaczna

- mówi Irena z Zielonej Góry.

Jeśli dodać do tego pierogi, grochówkę z gara, pyry z parownika oraz bigos, to wyjść głodnym było z trudem. Wszystko w rozsądnych, festynowych cenach.

Wystawy towarzyszące

W budynku głównym na uczestników czeka również wystawa „Świat dziecka” ukazująca zabawki ze zbiorów Muzeum, zaś w chacie z Krobielewa obejrzeć można ekspozycję „Skrzynie i kufry - skąd i dokąd” czyli wystawę kufrów należących do ludności przesiedlonej po II wojnie światowej. „U progu jesieni” to również okazja do dokładniejszego zapoznania się z folklorem górali czadeckich. W początkach XIX wieku, z powodu przeludnienia rejonu czadeckiego, część tamtejszych górali przesiedliła się na Bukowinę, głównie w rejon miejscowości Czerniowce i Stara Huta. Obecnie do tej pory posługują się gwarą góralską i pielęgnują swoje obyczaje. W latach 1945–1948 przeprowadzona została akcja repatriacyjna, skutkiem której ok. 5 tysięcy górali bukowińskich zostało przesiedlonych w okolice Żar, Żagania oraz na Pomorze Zachodnie, stąd tak ich liczna obecność w województwie lubuskim. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Dni otwarte w MZK Zielona Góra

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto