Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze mieszkańcy śpiewali (nie)zakazane piosenki i patriotyczne pieśni

Agnieszka Linka
W sobotę, 14 sierpnia, mieszkańcy Zielonej Góry na placu przy kościele Ducha Św. uczcili pamięć bohaterów i ważne w naszej historii wydarzenia, śpiewając pieśni patriotyczne i piosenki (nie)zakazane
W sobotę, 14 sierpnia, mieszkańcy Zielonej Góry na placu przy kościele Ducha Św. uczcili pamięć bohaterów i ważne w naszej historii wydarzenia, śpiewając pieśni patriotyczne i piosenki (nie)zakazane Agnieszka Linka
W sobotę, 14 sierpnia, mieszkańcy Zielonej Góry na placu przy kościele Ducha Św. uczcili pamięć bohaterów i ważne w naszej historii wydarzenia, śpiewając pieśni patriotyczne i piosenki (nie)zakazane.

Sierpień to w historii Polski nie tylko miesiąc wakacyjny, ale również czas ważnych wydarzeń historycznych, o których powinien pamiętać każdy Polak. 13-15 sierpnia 1920 roku doszło do Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”, która ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed sowiecką tyranią. Natomiast 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.

- Chodzi o przywracanie pamięci ważnych wydarzeń historycznych i walki o wolność Polski - mówi Piotr Barczak, jeden z organizatorów wydarzenia. - Do wspólnego śpiewania zaprosiliśmy Kapelę Rozrywkową Prima Sort. Chętni, którzy chcieli się włączyć w świętowanie, mogli skorzystać ze śpiewników. Śpiewana formuła spotkania skłania do rodzinnego świętowania, przebywania razem i odtwarzania nastroju tamtych lat.

- Do przyjścia tutaj skłoniła mnie konieczność oddania czci bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. To im się należy od nas - zapewnia pani Teresa, która na koncert przyszła z córką Amelką i wnuczką Anią.

- Jestem tutaj, ponieważ co roku pamiętam o wydarzeniach sierpniowych. Warto przyjść, by nie tylko posłuchać, ale też pośpiewać. Wspólnie śpiewane pieśni patriotyczne to klasyka, znana większości, lecz w nowej, ciekawej aranżacji - przekonuje pan Krzysztof.

- Dzisiejszy koncert jest spełnieniem moich marzeń. Wydaje mi się, że patriotyzm zajmuje w naszych sercach zbyt mało miejsca, wręcz jest czasem negowany, a tego typu wydarzenia pomagają w budowaniu naszej narodowej tożsamości - podsumowuje siostra Irmina Zielińska, Elżbietanka.

Proboszcz Parafii Ducha Św., ks. Andrzej Ignatowicz nie ma wątpliwości, że skwer przy parafii jest idealnym miejscem na tego typu wydarzenia. - Jedną z przyczyn jest duchowa łączność z Janem Pawłem II, którego pomnik stoi na placu przy kościele. Ojciec Święty przypominał o powinności, jaką jest miłość do Ojczyzny, do polskiej ziemi. Dzisiejszą inicjatywę, podjętą w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej, która dla św. Jana Pawła II była hetmanką, uważam za niezwykle celną. - dodaje ks. proboszcz.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Zielonej Górze mieszkańcy śpiewali (nie)zakazane piosenki i patriotyczne pieśni - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto