MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

We wtorek, 23 maja rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Potrwa trzy dni

PAP, (b)
Wyniki egzaminów będą znane w lipcu
Wyniki egzaminów będą znane w lipcu Tomasz Czachorowski
Ponad pół miliona uczniów w całym kraju przystąpi we wtorek, 22 maja do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. W kolejnych dniach sprawdzą swoją wiedzę z matematyki i języka obcego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku także ok. 14,4 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.
W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, 23 maja uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W środę, 24 maja odbędzie egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego nowożytnego.

Większość wybrała język angielski

Największa grupa ósmoklasistów - 97,8 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.

Spośród obywateli Ukrainy największa grupa - 73,0 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 25,9 proc. uczniów obywateli Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpi łącznie 1,1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów obywateli Ukrainy.

Obowiązują wymagania egzaminacyjne, a nie podstawa programowa

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach egzamin będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.

Ułatwienia dla uczniów z Ukrainy

Ósmoklasiści z Ukrainy będą mieli wydłużony czas na egzaminie z języka polskiego, a na egzaminie z matematyki i języka angielskiego przetłumaczone instrukcje na arkuszach egzaminacyjnych.

Kiedy wyniki egzaminów?

Uczniowie poznają wyniki egzaminów 3 lipca, a zaświadczenia otrzymają 6 lipca.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w podstawowym terminie, będzie mógł go napisać od 12 do 14 czerwca.

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We wtorek, 23 maja rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Potrwa trzy dni - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto