Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa plenerowa na deptaku - Tak rozwijała się Zielona Góra! Na starych mapach i zdjęciach zobaczymy, jak rozwijało się miasto [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wystawa plenerowa pt. Rozwój przestrzenny Zielonej Góry, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Wystawa plenerowa pt. Rozwój przestrzenny Zielonej Góry, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze Jacek Katos
Z okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry, 700-lecia nadania praw miejskich oraz Międzynarodowego Dnia Archiwów na deptaku możemy oglądać wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe.

Na plenerowej wystawie zobaczymy plany i mapy Zielonej Góry pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz fotografie autorstwa Czesława Łuniewicza.

Pierwsze wzmianki o Zielonej Górze

Dokument lokacyjny Zielonej Góry zaginął, a pierwsza znana nam wzmianka o mieście pochodzi z marca 1302 roku, a wystawił go Henryk III w Głogowie. Z tego zapisu można wnioskować, że w tamtym czasie Zielona Góra była już centrum administracyjno-sądowym. Hipoteza była taka, że rozwój miasta zaczął się od osady pod Winnym Wzgórzem, jednak badania archeologiczne, prowadzone w latach 2003-2005, nie potwierdziły tej tezy. Pewni możemy być tego, że osada przekształciła się w miasto w XIII wieku.
Wystawę wzbogaca grafika autorstwa Roberta Marka Jurgi przedstawiająca rekonstrukcję wyglądu miasta z XVII wieku.
Natomiast zdjęcia Czesława Łuniewicza pokazują powstanie nowych osiedli w latach 1960-1980 oraz ich późniejszy wygląd.

Wystawa plenerowa pt. Rozwój przestrzenny Zielonej Góry, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Wystawa plenerowa pt. Rozwój przestrzenny Zielonej Góry, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze Jacek Katos

Warto znać przeszłość miasta, by lepiej zrozumieć teraźniejszość i przyszłość

- Ciekawa ta wystawa. Bo uświadamia nam, jak miasto bardzo się zmieniło - mówi Jolanta Grabczyk. Na co dzień jakoś się nad tym nie zastanawiamy, a przecież powinniśmy znać historię swojego miasta. Jubileusz 800-lecia Zielonej Góry jest dobrą okazją, by bliżej przyjrzeć się miejscu, w którym mieszkamy.
- Zawsze chętnie oglądam stare zdjęcia Zielonej Góry i zastanawiam się, jak wtedy żyli mieszkańcy, jakie mieli radości, problemy itd.- mówi Krzysztof Bolikowski. - Myślę, że coraz więcej ludzie teraz interesują się przeszłością. Bo ona przecież wiążą się nierozerwalnie z teraźniejszością i przyszłością.
Zobacz 20 kultowych miejsc:

Zobacz film: 30 lat Polskiej Wełny - fragmenty:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto