Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata pojedziemy szybką koleją, która połączy osiem gmin? Takie są plany inwestycji za grube miliony

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku
Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku Mariusz Kapała
O Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta (SKALT) mówi się od lat. Mieszkańcy mają w związku z planowaną inwestycją wiele pytań. Przynajmniej na część postaramy się odpowiedzieć.

- Osobiście uważam, że Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to dobry pomysł, ale obawiam się, że pozostaje on tylko w sferze marzeń. Bo czy takie zadanie może się udać? – pytają w emailach do redakcji nasi Czytelnicy.
Wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk jest pewny, że inwestycja się powiedzie. Jest przygotowywana i jak informuje ostatnio, szybką kolejną pojedziemy za trzy lata. Szynobuem dotrzemy do miast i gmin, które położone są w promieniu 30 kilometrów od Zielonej Góry.

Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku

Za trzy lata pojedziemy szybką koleją, która połączy osiem g...

- Ile osób, mogłoby korzystać z szybkiej kolei aglomeracyjnej?

Szacuje się, że koleją aglomeracyjną dojeżdżać do pracy, szkoły czy uczelnię, do lekarza, na zakupy mogłoby nawet 200 tysięcy osób. Wiele osób zamieni autobusy, zostawi prywatne samochody w garażach, bo dojazd będzie szybki i wygodny.
- Ile linii w ramach szybkiej kolei aglomeracyjnej jest planowanych, ile będzie przystanków?
Mają to być dwie linie, a przystanki końcowe znajdować się w Sulechowie (w drugim etapie w Babimoście), Nowej Soli i Nowogrodzie Bobrzańskim. Na trasie znajdować się będzie 27 przystanków. Wybudowane zostaną nowe i zmodernizowane stare przystanki. Samorządy (8 gmin) wybuduje też potrzebną infrastrukturę tzn. ścieżki pieszo-rowerowe, parkingi czy wiaty na rowery. W Sulechowie i Nowogrodzie Bobrzańskim, a także w Zielonej Górze (PKS/PKP) powstaną centra przesiadkowe (w Nowej Soli już jest).

- Gdzie powstaną nowe stacje?

Linia nr 1 to Sulechów – Zielona Góra – Nowa Sól. Nowe stacje powstaną w Sulechowie (Sulechów Zachód i Sulechów Wschód), w Czerwieńsku zostanie utworzony przystanek Czerwieńsk Wschód. W Zielonej Górze planowane są cztery nowe przystanki (cztery już istnieją). W Nowej Soli powstaną dwie kolejne stacje (Nowa Sól Północ oraz Nowa Sól Południe). Linia nr 2 będzie się w Zielonej Górze pokrywała z linią nr 1. Poza tym powstaną na niej cztery nowe stacje, m.in. Nowogród Bobrzański Kolejowa.

- Drugi etap oznacza m.in. dojście do Babimostu, czy planuje się także przystanek przy lotnisku?

Planowany jest taki przystanek Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost. Wtedy ze stacji Zielona Góra Główna do lotniska dojechalibyśmy szynobusem w około 35 minut.

- Czy np. istniejący przystanek w Zielonej Górze – Przylepie się jakoś zmieni?

Powstanie tam m.in. parking i miejsce na przechowywanie rowerów.

- Czy w związku z koleją aglomeracyjną zmienią się przejazdy kolejowe w Nowej Soli?

W związku z inwestycją planowana jest budowa tunelu pod przejazdem kolejowym na ulicy Wojska Polskiego oraz przejścia pieszo-rowerowego pod przejazdem kolejowym, na ulicy 1 Maja

- Czy finansowanie tej inwestycji oznacza pozyskanie funduszy unijnych?

Tak ogromna inwestycja (szacuje się, że jej koszt to około 500 mln zł) wymaga współdziałania miasta, z PKP PLK, województwem czy ministerstwami. Rozmowy i przygotowania toczą się od dawna. Chodzi m.in. o fundusze unijne – „Fundusze Europejskie Na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” . Pamiętajmy też o konieczności zakupu szynobusów, co też będzie osobnym zadaniem.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto