MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakupy w niedzielę. Od lutego większość pocztowych sklepów będzie zamknięta, działać będą sklepy franczyzowe, w ramach wyjątku

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Podobnie deklaruje Agata Laskowska z marketów budowlanych Obi, a także biuro prasowe Biedronki, które zastrzega, że z zasady nie komentuje kwestii zmian w przepisach. 

Część sklepów nadal będzie czynna, gdyż skorzysta z innego wyjątku od ustawy, czyli franczyzy. Sklepy prowadzone przez właściciela lub przy pomocy jego najbliższych mogą być czynne w niedziele niehandlowe.

Czytaj dalej
Podobnie deklaruje Agata Laskowska z marketów budowlanych Obi, a także biuro prasowe Biedronki, które zastrzega, że z zasady nie komentuje kwestii zmian w przepisach. Część sklepów nadal będzie czynna, gdyż skorzysta z innego wyjątku od ustawy, czyli franczyzy. Sklepy prowadzone przez właściciela lub przy pomocy jego najbliższych mogą być czynne w niedziele niehandlowe. Czytaj dalej Archiwum
Koniec z robieniem zakupów we wszystkie niedziele. Od lutego większość sklepów, które do tej pory działały jako placówki pocztowe, znów zostanie zamknięta. Ma to związek z nowelizacją przepisów, która została uchwalona w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku większość sieci sklepów podpisała umowy z firmami umożliwiającymi odbiór przesyłek i skorzystała z "pocztowego" wyjątku od ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zgodnie z ówczesnymi przepisami usługi pocztowe umożliwiały otwieranie placówek w niedziele.

Posłowie zdecydowali jednak o uszczelnieniu przepisów, w przypadku placówki pocztowej 40 proc. obrotów musi pochodzić z tej działalności. Sklepy tego warunku nie spełniają, dlatego będą zamknięte od lutego, gdy zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa. To oznacza, ze zostały trzy niedziele, w trakcie których można robić zakupy, przy czym 30 stycznia przypada niedziela handlowa.

- Usługi kurierskie i pocztowe to dodatkowy serwis dla klientów sklepów Auchan, w myśl zasady "wszystko pod jednym dachem" - mówi Dorota Patejko z Auchan. - Obecnie usługi te są dostępne we wszystkich sklepach Auchan od poniedziałku do niedzieli.
Od lutego będą dostępne dla klientów od poniedziałku do soboty oraz w tzw. niedziele handlowe. W niedziele niehandlowe sklepy będą zamknięte, a więc usługi również.

Zbyt niskie przychody

Handlowcy przyznają, że obroty z tej działalności są zbyt niskie, by sklepy mogły być czynne.

- Biorąc pod uwagę wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, od 1 lutego 2022 nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe - mówi Maja Szewczyk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska. - Jesteśmy przy tym zdania, że regulacje prawne powinny być transparentne i równe dla wszystkich uczestników rynku, dlatego jeżeli konkurencja nadal będzie stosować rozwiązania pozwalające na prowadzenie handlu siedem dni w tygodniu, nasza sieć również może być zmuszona do podjęcia podobnych kroków.

Zgodnie z prawem

Aleksandra Robaszkiewicz z Lidla zapewnia, że Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami i wykonując nową usługę dostosuje się do nowych regulacji prawnych.

Podobnie deklaruje Agata Laskowska z marketów budowlanych Obi, a także biuro prasowe Biedronki, które zastrzega, że z zasady nie komentuje kwestii zmian w przepisach.

Wyjątek na franczyzę

Część sklepów nadal będzie czynna, gdyż skorzysta z innego wyjątku od ustawy, czyli franczyzy. Sklepy prowadzone przez właściciela lub przy pomocy jego najbliższych mogą być czynne w niedziele niehandlowe.

- Zgodnie z obecną analizą sytuacji sklepy własne Stokrotki nie będą otwarte od lutego 2022 w niedziele niehandlowe - mówi Robert Olak, przedstawiciel sieci.

Franczyzowe mogą być otwarte, tak jak będzie to w przypadku punktów sieci Żabka.

- W ramach obowiązujących przepisów możliwe jest wsparcie franczyzobiorcy przez inne osoby, w tym wybranych członków rodziny (m. in. małżonka i dzieci franczyzobiorcy) - tłumaczy biuro prasowe Żabka Polska. - Jeżeli franczyzobiorcy będą uprawnieni do otwarcia sklepu na podstawie innych wyłączeń, np. dla punktów, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, to skorzystają z nich indywidualnie.

Przedsiębiorca zdecyduje

W przypadku sklepów Intermarche, zarządzanych przez Grupę Muszkieterów, decyzja należy do polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy. Biuro prasowe Grupy zaznacza, że zarządca nie ingeruje w decyzje związane z utrzymaniem statusu placówek pocztowych po nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedzielę i umożliwia każdemu właścicielowi sklepu podjęcie samodzielnej decyzji o kontynuacji usług pocztowych w supermarkecie.

Polacy nie chcą zakazu handlu

Z nadchodzących zmian w przepisach cieszą się związkowcy, natomiast z badań wynika, że większość Polaków chce całkowitego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Tego zdania jest 55 proc. ankietowanych w badaniu dla Grupy AdRetail, natomiast przeciwne zdanie ma 35,8 proc., 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto