Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Rusza rozbudowa Ptasiego Azylu. Będziemy mogli lepiej pomagać dzikim ptakom

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Niewielki, działający od sześciu lat Ptasi Azyl w ogrodzie botanicznym zostanie za pół miliona złotych rozbudowany. Inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku. Dzięki temu łatwiej będzie ratować życie dzikim ptakom.

Od początku istnienia Ptasiego Azylu udało się pomóc setkom ptakom. Pracownicy placówki podjęli ponad półtora tysiąca interwencji.

Ranne ptaki nie tylko z powodu zderzeń z szybą

- Tylko w tym roku przyjęliśmy w azylu 165 ptaków, które trafiały do nas z całego województwa. To były nie tylko gatunki występujące w miastach, ale także bieliki, kanie czy rude bociany. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest obecnie bardzo duże – podkreśla dr Ewa Burda, która pracuje Ptasim Azylu.
Z jakich powodów najczęściej dzikie ptaki tu trafiają? Powodem ich złego stanu są zwykle zderzenia z szybami, porażenia kablami energetycznymi, potrącenia przez samochody czy też
uszkodzenia przez koty.

Zielona Góra. Rusza rozbudowa Ptasiego Azylu. Będziemy mogli lepiej pomagać dzikim ptakom

Nowy Ptasi Azyl to sukces wielu instytucji

Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w zielonogórskim magistracie podkreśla, że mieszkańcy przynoszą coraz więcej ptaków. Ale warunki panujące na miejscu są niewystarczające, nie do końca odpowiadają potrzebom zwierząt, którymi trzeba się zajmować. Stąd decyzja o rozbudowie placówki. To wielki sukces, szczególnie że wokół tego projektu skupiły się różne instytucje.
Dzięki współpracy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zebrać 500 tys. zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy Ptasi Azyl ma być gotowy w listopadzie br.

Zielona Góra. Rusza rozbudowa Ptasiego Azylu. Będziemy mogli lepiej pomagać dzikim ptakom

Co się zmieni w Ptasim Azylu?

Powstaną tutaj m.in. nowe kontenery, woliery czy też podłączenie do mediów (dotychczas nie było prądu czy wody). W nowym kompleksie znajdzie się miejsce na Ptasie Okno Życia. By w czasie, gdy w azylu nie będzie pracowników, będzie można zostawić rannego ptaka i powiadomić telefonicznie o tym fakcie służby, które podejmą interwencje.
Z rozbudowy Ptasiego Azylu cieszą się też pracownicy UZ. Jak zauważa prof. Leszek Jerzak
- W nowym miejscu będą mogli odbywać praktyki studenci, będzie też można zbierać cenne materiały badawcze na temat fauny naszego województwa – podkreśla profesor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto