Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Walcz o swoją okolicę! Bij się o pieniądze z budżetu obywatelskiego 2017

Leszek Kalinowski
Filip Czeszyk zna moc budżetu obywatelskiego.
Filip Czeszyk zna moc budżetu obywatelskiego. Mariusz Kapała
11 października, wystartował budżet obywatelski 2017. Propozycję można zgłaszać do końca miesiąca. Nowością jest brak zadań oświatowych.

Filip Czeszyk zna moc budżetu obywatelskiego. Dzięki głosom mieszkańców to, co wydawało się nierealne, okazało się rzeczywistością. Chodzi o modernizację starej restauracji Roksana na Tancbudę. Placówkę uroczyście otwarto przed miesiącem.
Warto więc uwierzyć w sukces i wziąć sprawy w swoje ręce. Propozycje można już zgłaszać. Do końca października. Tradycyjnie do podziału jest 6 mln zł.

- Nowością jest to, że w budżecie obywatelskim 2017 nie będą brać udziału placówki oświatowe - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Tego oczekiwali mieszkańcy. Poza tym dochodziło do dziwnych sytuacji. Uczniowie zamiast siedzieć na lekcjach, chodzili po mieście i zbierali głosy. A w nagrodę otrzymywali w szkole szóstki.

Zdaniem zielonogórzanina, Tadeusza Rosia, wykreślenie zadań oświatowych to bardzo dobry pomysł. - Trudno było ze szkołami wygrać. Mogły zebrać tysiące głosów, a my ze swoimi małymi, osiedlowymi zadaniami byliśmy bez szans - uważa pan Tadeusz. - Może teraz wygramy?

Irena Balicka-Krzyżaniuk zastanawia się, co się stanie teraz z placówkami oświatowymi? To znaczy, że nie będą miały szans na rozbudowę, remont pracowni?

Prezydent uspokaja. Na ten cel ma być wyznaczony w budżecie specjalny fundusz. A co z placami zabaw, boiskami? Nie będą budowane? - Ależ będą - zapewnia Janusz Kubicki. - Pod warunkiem, że nie przy szkole czy przedszkolu. I będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Zielonogórzanie oczekiwali nie tylko takiej zmiany w budżecie obywatelskim. Prezydent tłumaczy, że obecnie na ten temat trwają rozmowy radnych PO z radnymi klubu Zielona Razem. Jednak w tym roku nowych propozycji nie uda sie już wprowadzić w życie.

Może za rok?
Teraz obowiązywać będzie dotychczasowy podział na małe (do 150 tys. zł) i duże (powyżej tej kwoty) zadania. - Choć co roku po przetargach kwoty te często wzrastają, a i cały 60-milionowy budżet zostaje przekroczony - dodaje prezydent.

Trudno dziś mówić o liczbie zadań, które zostaną wykonane. To zależy od wartości projektów. Prezydent chce jednak, by udało się zrealizować co najmniej dwa duże zadania. - Jeśli komuś udaje się zaangażować 5-6 tysięcy ludzi, ciężko w takiej sytuacji odmówić - podkreśla.

Zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta. Po wypełnieniu należy go wysłać na adres mailowy: [email protected] lub złożyć wniosek osobiście. Po weryfikacji zgłoszonych zadań odbędzie się głosowanie, które potrwa od połowy listopada do połowy grudnia. Wyniki poznamy w styczniu.
Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto mają swój fundusz połączeniowy do podziału. Na co przeznaczą pieniądze (przez pięć lat to 100 mln zł), decydują sami podczas zebrań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielona Góra: Walcz o swoją okolicę! Bij się o pieniądze z budżetu obywatelskiego 2017 - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto