MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórscy górnicy tworzą największy klub honorowych dawców krwi w Lubuskiem. Obchodzili podwójny jubileusz

Wideo
od 12 lat
Dlaczego warto oddawać krew? Członkowie klubu HDK PCK "Nafta" przyznają, że to najcenniejszy dar, który człowiek może dać drugiemu człowiekowi. Rekordzista z klubu - Janusz Garus - przez 35 lat swojej aktywności honorowego dawcy krwi oddał 70 litrów krwi. W piątek w Zielonej Górze odbył się podwójny jubileusz.

Górnicy oddają krew. Najcenniejszy dar

Agata Mikołajczak, od wielu lat należy do klubu HDK PCK „Nafta”. W tym roku oddała 20 litrów krwi. – Warto oddawać krew, bo warto pomagać. Dar krwi to chyba jest najcenniejsze, co człowiek może dać drugiemu człowiekowi – mówi pani Agata. – Zaczęło się z potrzeby dla bliskiego znajomego, który uległ wypadkowi i tak to już wiele lat działa.

Z uśmiechem przyznaje, że nie boi się igły.

– Osoby pobierające krew, widząc moje żyły, są wręcz zachwycone, bo rzadko się zdarza, żeby kobieta miała takie żyły. U mnie cykl oddawania trwa niecałe cztery minuty. Dość szybko – zapewnia.

HDK PCK Nafta skupia krwiodawców z Orlen SA Orlen SA – Oddział PGNiG w Zielonej Górze oraz Exalo Drilling. To około 200 osób.

Górnicy oddają krew. Podwójny jbileusz w Zielonej Górze

W piątek, 15 grudnia w restauracji „Kasyno” w Zielonej Górze członkowie klubu z regionu spotkali się na dorocznej uroczystości barbórkowej. Tym razem okazją były dwa jubileusze.

– W tym roku obchodzimy jubileusz 55-lecia i 65-lecia ruchu honorowego krwiodawstwa PCK w Polsce – informuje Jacek Fortuna, prezes klubu HDK PCK "Nafta". – Obchodzimy spotkanie barbórkowe honorowych dawców krwi.

Bogusława Fediuk - Pelińska, sekretarz lubuskiej okręgowej rady Honorowych Dawców Krwi w Zielonej Górze potwierdza, że to największy klub honorowych krwiodawców w województwie. – Jak co roku wyróżniani są zasłużeni krwiodawcy. Co roku to inne osoby – podkreśla.

Tym razem około 10 członków klubu za oddanie ponad 20 litrów krwi otrzymało odznaczenia Zasłużony Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Wyróżnione zostały również osoby, które w tym roku oddały po 6, 12, 18. Rekordzista Janusz Garus przez 35 lat swojej aktywności honorowego dawcy krwi oddał aż 70 litrów krwi. Zasłużeni otrzymali też "Odznaki Honorowe PCK I stopnia", a także złotą, srebrną i brązową Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

– Krwi nie można kupić, to prosty dar donacji krwi. Odrobina chęci, zdrowy organizm i chwila wolnego czasu – mówi pan Bartosz, który jest honorowym dawcą od 2016 roku. Stara się w roku oddawać krew cztery – pięć razy.

[g] 9558365[/g]

HDK PCK "Nafta". Z historii klubu

Klub informuje, że podstawowym celem działalności jest zrzeszanie krwiodawców z zakładów, organizowanie akcji krwiodawczych planowanych i na ratunek, propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.

– Początek honorowego krwiodawstwa w Nafcie datuje się z chwilą powstania Zakładu w 1968 roku. Początkowo krwiodawcami byli pojedynczy pracownicy z Warsztatu Głównego z czasem do tego grona zaczęli wstępować pracownicy innych jednostek – czytamy na portalu klubu. – W 1974 roku powołano Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża pierwszym jego przewodniczącym został Jerzy Jabłoński. Od tego momentu Klub zaczyna pozyskiwać nowych członków, zaczęto organizować systematyczne akcje oddawania krwi, członkowie klubu zaczęli otrzymywać odznaczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, dyplomy i wyróżnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto