Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baletnice w filmie, czyli nowy projekt artystyczny Pawła Janczaruka

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Paweł Janczaruk lubi wyzwania. Właśnie realizuje nowe – film dokumentalny o baletnicach. By opowiedzieć o tym, czym jest nauka mistrz – uczeń i wielu innych rzeczach związanych z tą sztuką. A nie jest to proste zadanie, bo co innego aparat fotograficzny, a co innego kamera.

Baletnica w Krainie Czarów, czyli w Zielonej Górze. Niezwykły komiks... Zielonogórzanin znany jest mieszkańcom z szerokiej działalności. Przez wiele lat prezentował swoje zdjęcia na łamach „Gazety Lubuskiej”. Jako fotoreporter był wszędzie tam, gdzie działo się coś ciekawego w regionie i nie tylko. Jednocześnie realizował swoje artystyczne pomysły. Z czasem coraz chętniej dzielił się swoją wiedzą i umiejętności z innymi, prowadząc różne szkolenia i kursy.
Od pewnego czasu Paweł Janczaruk kojarzy się z… baletem. Ale nie, nie tańczy. Fotografuje baletnice.

Paweł Janczaruk realizuje film dokumentalny o dwóch baletnicach. Towarzyszyliśmy im w sali Regionalnego Centrum Animacji Kultury

Baletnice w filmie, czyli nowy projekt artystyczny Pawła Janczaruka

Nie tylko Baletnica w mieście

Skąd się wziął ten pomysł? Z rozmowy z baletnicą Anną Szafran (tańczyła w Lubuskim Zespole Pieśni i Tańca im. L. Figasa, baletu uczyła się w Zielonej Górze pod okiem Anieli Anny Sidło, obecnie tańczy w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”). To właśnie ona podsunęła pomysł sfotografowania jej tańczącej na ulicach Zielonej Góry. I tak powstał projekt „Baletnica w mieście”, który był realizowany w różnych miejscach miast (na starówce, na osiedlach, w parkach). Wzięły w nim udział baletnice z sekcji baletowej Społecznego Ogniska Artystycznego. Efekty artystycznej pracy można było oglądać na wystawach nie tylko w zielonogórskim muzeum.

Paweł Janczaruk: Przyszedł czas na film dokumentalny

Niedawno pisaliśmy o kolejnym projekcie Pawła Janczaruka – o komisie „Baletnica w Krainie Czarów” To w pełni fotorealistyczne, 48- stronicowe wydawnictwo zrealizowane w całości na terenie Zielonej Góry, ilustracje są czarno-białe. Ich bohaterką jest baletnica Natasza Woźniak.
Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Na film dokumentalny. Choć za kamerę artysta chwycił już wcześniej, bo w czasie pandemii. Wówczas realizował taneczne etiudy. To było ciekawe doświadczenie, uchwycić odpowiednie momenty zajęć z baletu, prowadzone przez Anielę Annę Sidło.
- Teraz chcę zrobić dokument, pokazujący dwie baletnice: 13-letnią Nataszę Woźniak, która uczy się obecnie w Szkole Baletowej w Poznaniu i Viktorię Liubarets, ukraińską artystkę baletowa. Świat dwóch pokoleń i spojrzenie na balet przez pryzmat przekazywania doświadczenia przez znaną nie tylko w Ukrainie baletnicę osobie, która dopiero zaczyna swoją karierę i będzie zachwycać publiczność swoim przekazem. Bo przecież każda baletnica mimo że odtwarza pewną choreografię to wnosi też siebie w to, co realizuje na scenie– mówi Paweł Janczaruk. – Podobnie jest z fotografią. Zdjęcie to nie jest przyjemny do oglądania obrazek. Jest pewnym przekazem emocji, historią, którą chce opowiedzieć ten, który tę fotografię tworzy.
Dzięki uprzejmości właścicieli różnych placówek w mieście film może być realizowany w pomieszczeniach Tancbudy, Domu Harcerza czy salach Regionalnego Centrum Animacji Kultury.
- Jestem za to bardzo wdzięczny dyrektorkom: Izabeli Kumor-Pilarczyk, Kindze Krutulskiej oraz Filipowi Czeszykowi za pomoc w realizacji dokumentu – podkreśla autor projektu. I dodaje, że łatwiej ułożyć mu jakąś historię ze zdjęć niż filmowych ujęć, ale montaż obrazu, dźwięku to ciekawe doświadczenie, które z pewnością wykorzysta w przyszłości.

Baletnice zadowolone ze współpracy z Pawłem Janczarukiem

Podobnie mówi Natasza Woźniak, która już współpracowała z Pawłem Janczarukiem przy komisie „Baletnica w Krainie Czarów”.
- Lubię współpracować z panem Pawłem, bo wiele się dzięki temu uczę, nabieram obycia z aparatem czy kamerą – podkreśla Natasza. – A ten projekt jest ciekawy także ze względu na możliwość pracy z doświadczoną nauczycielką baletu i choreografką.
Viktorię Liubarets zdobyła bowiem wszechstronne wykształcenie artystyczne i pracowała na Ukrainie jako tancerka baletu i opery w mieście Diepr.
W latach 2019-2022 była trenerką choreografii baletowej i prowadziła indywidualne treningi dla zawodowych gimnastyczek artystycznych w Klubie Sportowym Arabesk w Dniepr.
Obecnie mieszka w Zielonej Górze. Pracuje jako nauczycielka tańca klasycznego i współczesnego.
- Dla mnie to także ciekawe, nowe doświadczenie taka współpraca i jestem z tego powodu bardzo zadowolona – przyznaje Viktoria Liubarets.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto