Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w Sulechowie

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Dzień Pamięci Katyńskiej w Sulechowie
Dzień Pamięci Katyńskiej w Sulechowie Joanna Lange
W Sulechowie przedstawiciele władz samorządowych, szkół, służb mundurowych oraz kombatantów złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Chwały Oręża Polskiego. Przybyłych powitał burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, następnie delegacje oddały hołd, złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze, aby w ten sposób uczcić pamięć bohaterów walki o wolną i niepodległą Polskę.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Ciała grzebano bezimiennie w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

Dzień Pamięci Katyńskiej w Sulechowie

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w Sulechowie

Las katyński - miejsce zbrodni

Decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa czy aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.

Dzień Pamięci Katyńskiej w Sulechowie
Dzień Pamięci Katyńskiej w Sulechowie Joanna Lange

Fałszowanie przeszłości

13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL oraz podwaliną pojałtańskiego systemu.

Zobacz też oświadczyny podczas przysięgi w Sulechowie:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto