Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z częściej fotografowanych pałaców w powiecie nowosolskim. Trudno uwierzyć, że całkiem niedawno był tam jeszcze dach

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Pałac w Studzieńcu na początku XX wieku - elewacja wejściowa. Fragment kartki pocztowej.
Pałac w Studzieńcu na początku XX wieku - elewacja wejściowa. Fragment kartki pocztowej. Pomniki Przeszłości Ziemi Nowosolskie/Facebook
Pałac w Studzieńcu, gm. Kożuchów po wojnie bardzo się zmienił. Jeszcze w tym wieku budynek miał dach. O tym, jak piękna była to rezydencja przypomina dr Tomasz Andrzejewski na profilu Pomniki Przeszłości Ziemi Nowosolskiej. - Badacze wskazują, że w miejscu obecnych ruin pałacowych w XVI stuleciu powstał otoczony nawodnioną fosą dwór obronny. Budowę renesansowej siedziby przypisuje się rodzinie von Dyherrn, która w tym stuleciu objęła w posiadanie dobra ziemskie - opisuje historyk i regionalista.

Warto zobaczyć w powiecie nowosolskim. Pałac w Studzieńcu

Pałac w Studzieńcu to jedna z najczęściej fotografowanych dawnych rezydencji w dzisiejszym powiecie nowosolskim. Nie jest w tak dobrym stanie, jak pałac w Broniszowie, ani tak w przeszłości nie był tak wielki jak zamek w Siedlisku, ale wciąż cieszy się zainteresowaniem turystów. Tym bardziej, że położony jest blisko drogi wojewódzkiej nr 283 Zielona Góra - Kożuchów.
We wtorek na profilu Pomniki przeszłości Ziemi Nowosolskiej, który prowadzi na Facebooku dr Tomasz Andrzejewski ukazała się historia tego miejsca oraz grafiki i zdjęcia, które obrazują, jak wyglądała rezydencja za swoich najlepszych czasów i jak marniała.

– Badacze wskazują, że w miejscu obecnych ruin pałacowych w XVI stuleciu powstał otoczony nawodnioną fosą dwór obronny. Budowę renesansowej siedziby przypisuje się rodzinie von Dyherrn, która w tym stuleciu objęła w posiadanie dobra ziemskie. Budowla ta mogła przetrwać do końca XVIII stulecia, kiedy z wykorzystaniem części jej murów wzniesiono późnobarokowy pałac – opisuje dr Tomasz Andrzejewski. – Jego budowę w 1786 r. przypisuje się Karlowi Siegmundowi von Knobelsdorffowi. Późniejsze przebudowy częściowo zatarły pierwotną architekturę, stąd badacze nie są zgodni co do kształtu pałacu. Po zakończeniu prac budowla miała mieć plan litery U, była podpiwniczona i posiadała dwie kondygnacje nadziemne, z których parter mieścił pomieszczenia reprezentacyjne.

Historyk wyjaśnia, że dzisiejszy staw powstał po regulacji dawnej fosy. Natomiast nowy kształt barokowej rezydencji nadała przebudowa w połowie XIX wieku.

– Największą zmianą miało być wybudowanie okazałej klatki schodowej w środkowej części elewacji ogrodowej (południowej). Budowla uzyskała wtedy obrys regularnego prostokąta. W kolejnych przebudowach w architekturze pałacu pojawiła się także weranda i nowe detale elewacji – wymienia Andrzejewski.

Pałac w Studzieńcu na początku XX wieku - elewacja wejściowa. Fragment kartki pocztowej.

Jeden z częściej fotografowanych pałaców w powiecie nowosols...

Pałac w Studzieńcu. Historia powojenna

Zaraz po II wojnie światowej budynek nie był nieużytkowany. Od 1949 r. działały tutaj biura Państwowego Gospodarstwa Rolniczego.

– W 1957 r. wymieniono część pokrycia dachowego, jednak już w końcu lat 60. budowla pozbawiona była części stolarki okiennej i pełniła funkcje magazynowe (skład zboża i materiałów budowlanych). Do czasu likwidacji PGR na początku lat 90. stan pałacu ulegał pogorszeniu. Jego sytuacji nie poprawiła zmiana właściciela – opisuje dalsze dzieje miejsca Tomasz Andrzejewski.

Obiekt jest własnością prywatną. Została część dachu. Zawaliły się stropy. W pałacu rosną krzewy.

Źródło: Pomniki Przeszłości Ziemi Nowosolskiej

Lokalizacja Pałacu w Studzieńcu. Jak dojechać? - mapa

Pałac w Studzieńcu łatwo odnaleźć. Znajduje się około 15 minut drogi samochodem na zachód od Nowej Soli. Osoby podróżujące trasą S3 mogą z powodzeniem zrobić sobie przerwę, by na żywo zobaczyć jedne z najpiękniejszych ruin w regionie lubuskim. W dotarciu na miejsce pomoże wam poniższa mapa.

Czytaj też:

Zobacz też: Ruiny Pałacu w Sławikowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Jeden z częściej fotografowanych pałaców w powiecie nowosolskim. Trudno uwierzyć, że całkiem niedawno był tam jeszcze dach - Nowa Sól Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto