Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jedzenie jest niezdrowe. Ale przyjemne..." - promocja książki Andrzeja K. Waśkiewicza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na promocję zbiorku przepisów kulinarnych "Jedzenie jest niezdrowe. Ale przyjemne…" Andrzeja K. Waśkiewicza, pod red. Eugeniusza Kurzawy. Po promocji odbędzie się pokaz kulinarny oraz degustacja. Wydarzenie inauguruje obchody 196. urodzin patrona Biblioteki – Cypriana Kamila Norwida.

…intencją jej redaktora, Eugeniusza Kurzawy było przede wszystkim pokazanie czytelnikowi zupełnie nieznanej pasji bardzo poważnego skądinąd krytyka i analityka literatury polskiej. […] Przeważyły argumenty Eugeniusza, że mieszkający już wtedy w Gdańsku jego przyjaciel „…ma ciekawe, nieortodoksyjne poglądy na temat jedzenia, różnych dań i przygotowywania potraw”. I to właśnie jest celna definicja zawartości najnowszej publikacji. Zarówno barwnie „podanych”, popartych profesjonalną wiedzą oraz anegdotą przepisów na porządne, staropolskie i uwspółcześnione dania jak i ciepłych wspomnień żony Anny oraz czworga dawno dorosłych dzieci, które zachowały w serdecznej pamięci celebrowanie posiłków przy wspólnym stole i codzienne relacje z troskliwym, zaprzyjaźnionym z nimi tatą.
Krystyna Konecka

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz – poeta, krytyk, edytor, badacz literatury współczesnej, ur. 22 czerwca 1941 w Warszawie, zm. 11 lipca 2012 w Gdańsku. Po upadku powstania warszawskiego, w czasie którego zginął jego ojciec, opuścił wraz z matką stolicę. W 1946 oboje znaleźli się na Ziemiach Odzyskanych. Tu uczęszczał do szkół podstawowych w kilku miejscowościach. W 1960 ukończył Technikum Rolnicze w Szprotawie, a w 1961 Studium Bibliotekarskie w Jarocinie. W 1970 uzyskał dyplom polonisty na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1961 podjął pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze, potem w oddziale „Gazety Chłopskiej” (1963 – 1966), następnie w dwutygodniku „Nadodrze”, do 1979. W tym okresie związał się z warszawską Orientacją Poetycką „Hybrydy” (1960-71). W 1979 przeprowadził się z Zielonej Góry do Gdańska, gdzie przez blisko ćwierć wieku redagował pismo „Autograf”, a także „Gdański Rocznik Kulturalny”. Pracował natomiast w warszawskiej Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, tam też współredagował z Jerzym Leszinem-Koperskim pismo artystyczne „Integracje”. W 1967 został członkiem Związku Literatów Polskich (m.in. był przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP, od 2011 wiceprezesem Zarządu Głównego ZLP). Jako poeta debiutował w 1961 wierszem pt. „Odejście”, a jako krytyk w 1962 recenzją tomu M. Białoszewskiego pt. „Droga do Mylnych wzruszeń”. Laureat wielu nagród, w tym tygodnika „Fakty”, Nagrody Artystycznej GTBS, „Pióra”, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, im. Klemena Janickiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, Międzynarodowego Dnia Poezji oraz im. Jarosława Iwaszkiewicza „za całokształt twórczości”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto