Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korupcja i pranie brudnych pieniędzy w zielonogórskim oddziale PGNiG. CBA zatrzymało osiem osób!

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze, oraz 7 właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder.
W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze, oraz 7 właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder. Adam Jankowski / Polska Press
Osiem osób zamieszanych w korupcyjny proceder przy organizowaniu przetargów na rzecz PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze zatrzymanych przez CBA.

- Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, dotyczące między innymi przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce akcyjnej Skarbu Państwa. Chodzi o Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze. Oddział miał dopuszczać się nieuczciwej konkurencji, a także działań na szkodę ww. spółki, wytwarzania i posługiwania się fałszywymi fakturami oraz prania pieniędzy - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zatrzymano osiem osób

W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali osiem osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze, oraz 7 właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder.

Czytaj również:

Wszyscy usłyszeli już zarzuty w prokuraturze. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zawyżanie kwot przetargów i łapówka

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy świadczy między innymi o tym, że pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. zielonogórskiego oddziału od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku "działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm, na etapie prowadzonych postępowań przetargowych, przekazując im istotne informacje oraz sztucznie zawyżając wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tys. zł, czym w efekcie doprowadził PGNiG S.A. Oddział w Zielonej Górze do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości" - czytamy w komunikcie CBA. Zdobyte w ten sposób pieniądze przyjął jako łapówkę pod pozorem zapłaty za rzekome usługi projektowe świadczone na rzecz tych podmiotów w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej, na podstawie faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Sprawa jest rozwojowa

Zatrzymany pracownik odpowiadał za realizację umów ramowych zawartych z różnymi podmiotami gospodarczymi na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych, to jest przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających Oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Czytaj również:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto