Kto wystartuje w wyborach przedterminowych na nowego wójta gminy Świdnica? Będzie tylko jedna kandydatka?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Wideo

Po śmierci Krzysztofa Stefańskiego w gminie Świdnica konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Okazuje się, że utworzono tylko jeden Komitet Wyborczy Wyborców. Jego kandydatką jest Izabela Mazurkiewicz, która do tej pory pełniła funkcję zastępcy wójta w Świdnicy. Jak więc będą wyglądać wybory?

Przypomnijmy: Krzysztof Stefański, który rządził gminą Świdnica od 2018 roku, zmarł w październiku 2020 r.

Z powodu śmierci samorządowca, w gminie konieczne będzie przeprowadzenie wyborów przedterminowych. Wiadomo już, że odbędą się one 20 grudnia 2020 roku.

Wcześniej mieszkańcy apelowali w specjalnej petycji, by to Izabelę Mazurkiewicz, do tej pory pełniącą funkcję zastępcy wójta gminy Świdnica, powołać, jak pisali: "na komisarza rządowego dla gminy Świdnica".

Ostatecznie został nim, decyzją premiera, Bogdan Mucha. To były prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Żaganiu. Mieszkańcom tego miasta znany jest także m.in. jako kierownik wydziału inwestycji w żagańskim urzędzie (stąd przeszedł do MZK). Pracował też w urzędzie marszałkowskim, a także był doradcą wojewody Jerzego Ostroucha.

Wybory w gminie Świdnica. Tylko jeden komitet?

Zgodnie z rozporządzeniem prezesa rady ministrów w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Świdnica w województwie lubuskim do 13 listopada 2020 r. był czas na zawiadomienie komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

- Utworzony jest Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina Świdnica- wyjaśnia Stanisław Blonkowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. - Teraz komisja wyborcza będzie oczekiwała na **zgłoszenie kandydatki przez ten komitet. Musi on do 27 listopada, do godz. 24.00 zebrać i dostarczyć do komisji dokumenty z poparciem 300 osób.

Kandydatką KWW Nasza Gmina Świdnica jest wspomniana już... Izabela Mazurkiewicz.

Czy w takim razie to oznacza, że nikt inny w wyborach już nie startuje?

- Jest jeden komitet, będzie głosowanie na jednego kandydata - wyjaśnia S. Blonkowski. - Na karcie wyborczej będzie możliwa do wyboru odpowiedź o treści "tak" albo "nie".

Co o takiej sytuacji, gdy w wyborach zarejestrowano tylko jednego kandydata, mówi Kodeks Wyborczy? W tym przypadku wybory oczywiście się przeprowadza, zaś kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku gdy ten kandydat nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wtedy wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Robi to w głosowaniu tajnym.

Trwa głosowanie...

Mieszkańcy gminy Świdnica! Czy weźmiecie udział w grudniowych wyborach?

Jak Izabela Mazurkiewicz tłumaczy swoją decyzję o starcie w wyborach?

- Zastępując wójta, wykonując jego obowiązki, bezpośrednio spotykałam się z wieloma mieszkańcami, poznając ich największe problemy - pisze na oficjalnym profilu KWW, Izabela Mazurkiewicz. - Rozmawiałam z naszymi seniorami, sołtysami, rodzicami, młodzieżą, strażakami, nauczycielami i przedstawicielami wielu innych grup.

Wiem, czego im brakuje, a z czego się cieszą. Wiem, w jakich obszarach działać, aby stopniowo zaspokajać potrzeby Mieszkańców. Dlatego zdecydowałam się kandydować w najbliższych wyborach Wójta Gminy Świdnica.

Wideo: Zmarł wójt gminy Świdnica, Krzysztof Stefański:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie