Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka przez zabawę i dużo eksperymentów to główny cel VII Pikniku Naukowego w Zielonej Górze. Zobacz bogaty program wydarzenia

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– Już po raz siódmy przygotowaliśmy dla naszych gości strefę pokazów i doświadczeń naukowych. Jest to impreza skierowana do wszystkich, w szczególności do rodzin z dziećmi – zaprasza Krzysztof Rosiński, kierownik Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze. Piknik Naukowy CENTRUM NAUKI KEPLERA odbędzie się w sobotę, 22 lipca na parkingu przed siedzibą Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego.

Wakacje 2023. VII Piknik Naukowy w Zielonej Górze

VII Piknik Naukowy w Zielonej Górze to cykliczna impreza, która wpisała się w letnią ofertę kulturalną miasta. Zaplanowano cztery strefy tematyczne i możliwość zwiedzania Centrum Przyrodniczego.
Pierwsza strefa to przyroda. Hasłem przewodnim tej strefy będzie „Woda dla zrównoważonego rozwoju”. Na stanowiskach „Świat owadów” i Świat gadów” zaprezentowane będą żywe okazy gadów i owadów, które są mistrzami w oszczędzaniu wody.

Opis strefy
W tej przestrzeni swoje miejsce znajdą stanowiska związane z naukami przyrodniczymi. Hasłem przewodnie Na wybranych przykładach pokazane są przystosowania tych dwóch grup zwierząt do życia w środowisku ubogim w wodę.

Stanowiska z binokularami pozwolą na obserwację budowy elementów budowy gadów i owadów np. skóry węża lub wylinki owadów.

Dodatkowo uczestnicy pikniku będą tworzyć wspólnie wielkoformatowy plakat tematyczny. Najmłodsi w piaskownicy z piaskiem kinetycznym, wykorzystując specjalne foremki będą odwzorowywać kształty gadów i owadów.

Stanowisko nr 3, „Poszukiwanie złota”
W przygotowanych pojemnikach z wodą będą znajdować się grudki „złota” wymieszane ze żwirem i piaskiem. Uczestnicy Pikniku będą poszukiwać złota za pomocą specjalnych misek do płukania złota. Na poszukiwanie będą mieli ograniczony czas, a znalezione grudki będą zważone, a rekordowy wynik zostanie zapisany na specjalnej tablicy. Każdy uczestnik zabawy będzie mógł zabrać ze sobą próbkę znalezionego „złota”.

Stanowisko nr 4, „Łowienie rybek” Dzieci będą łowić piankowe rybki za pomocą wcześniej przygotowanych wędek.

Stanowisko nr 5, „Stolik wodny” Dzieci będą miały możliwość obcowania z wodą i przeprowadzenia prostych obserwacji podczas przelewania wody z kubka do lejka, konewki, durszlaka i innych naczyń, z założeniem jak najmniejszych strat przy przenoszeniu wody z naczynia do naczynia.

Stanowisko nr 6, „Życie pod wodą” Stanowisko zostanie podzielone na 3 strefy: 1) bezkręgowców wodnych, gdzie pod binokularami i lupą będzie można zobaczyć m.in larwę ważki, larwę chruścika, pijawkę, topielicę oraz organizmy żywe np. larwę wodzenia czy ochotki, a strefę dopełnią autorskie grafiki organizmów / uproszczone klucze do oznaczania, 2) kręgowców wodnych, gdzie będzie można zobaczyć np. młodą rybkę, łuski ryb, a strefę dopełnią autorskie plansze edukacyjne z własnoręcznie wykonanymi rybami materiałowymi. 3) warsztatowa dla dzieci, gdzie będą one mogły wykonać pomiar wybranych parametrów
wody przy pomocy testów wskaźnikowych oraz mierników. Dodatkowo na stanowisku zostaną rozdane materiały edukacyjne od MSC (m.in. zagadki edukacyjne umieszczone na papierze w kształcie ryby, książeczki edukacyjne).

Stanowisko nr 7, Wodne koło fortuny Koło fortuny dla dzieci z nagrodami w postaci drobnych upominków. Koło poruszane zostanie za pomocą wody. WOPR Strefa edukacyjna dotycząca bezpiecznego wypoczynku nad wodą, udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich chętnych, szczególnie do rodzin z dziećmi

Nauka przez zabawę i dużo eksperymentów to główny cel VII Pi...

VII Piknik Naukowy w Zielonej Górze. Strefa Kosmos

Drugą strefą będzie Kosmos. Tę strefę przygotuje Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

– Tematem przewodnim tej strefy będzie trening astronauty, gdzie nasi goście, szczególnie dzieci będą mogły sprawdzić się, czy nadają się na astronautę. Taki trening będzie składał się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Kto zaliczy dwa zadania, otrzyma potwierdzenie, że może zostać astronautą – zachęca do udziału Krzysztof Rosiński, kierownik Centrum Przyrodniczego.

Opis strefy
Atrakcja nr 1, „Trening Astronauty” główną atrakcją będzie Challenger, długi na ponad 23 metry wielki dmuchany tor przeszkód. Jednak by móc się zmierzyć z tym wyzwaniem, każdy chętny będzie musiał zebrać wcześniej 4-5 stempli potwierdzających przejście "szkolenia" teoretycznego. Będą to stacje, gdzie trzeba będzie rozwiązać jakąś łamigłówkę lub wykonać inne zadanie dostosowane do wieku "przyszłego astronauty".

Każda osoba, która ukończy "szkolenie" otrzyma pamiątkową przypinkę.

Atrakcja nr 2, Obserwacje Słońca - atrakcja uzależniona od warunków pogodowych. Wystawione zostaną dwa lub przy wsparciu PTMA - trzy teleskopy, za pomocą których będzie można obserwować naszą dzienną gwiazdę. Możliwe, że do jednego z nich dołączymy kamerę i obraz Słońca będziemy transmitować na zewnętrzny ekran, a jeden z naszych animatorów będzie przedstawiał ciekawostki związane właśnie ze Słońcem.

Atrakcja nr 3, AstroFotoBudka Ciesząca się zawsze dużą popularnością atrakcja, która tym razem przeniesie nas do wnętrza statku kosmicznego. Wykonane zdjęcie zostanie przesłane na indywidualny adres e-mail każdego gościa. Atrakcja nr 4, Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej Studenci zaprezentują swój "Łazik Marsjański.

VII Piknik Naukowy w Zielonej Górze. Strefa Eksperyment

Trzecia strefa to Eksperyment. Strefę doświadczeń i pokazów naukowych głównie z dziedziny fizyki pokaże Miasto Nauki ze Szczecina. Pokazane zostaną mobilne laboratoria przyszłości z urządzeniami i pomocami dydaktycznymi, które dopiero pojawią się w szkołach.

Opis strefy
wnętrze namiotu oraz podest sceniczny zagospodarowane zostaną na potrzeby organizacji pokazów i doświadczeń naukowych. Wynajęty podmiot zewnętrzny zapewni atrakcje w postaci m.in. interaktywnych eksperymentów z ciekłym azotem, suchym lodem. Dodatkowo na podeście scenicznym zaprezentowane zostaną trzy pokazy naukowe.

W strefie eksperyment znajdzie się również Mobilne Laboratorium Przyszłości, gdzie nasi goście poznają druk 3D oraz będą mogli poznać technologię VR.

W czwartej strefie zaprezentują się instytucje, które na co dzień współpracują z Centrum Nauki Keplera.

Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze. Darmowe zwiedzanie

Podczas pikniku odbędą się cztery darmowe wejścia na ekspozycję do Centrum Przyrodniczego. Trzeba pobrać bezpłatny bilet wstępu w namiocie informacyjnym przy wejściu. Ilość biletów wstępu jest ograniczona. Za każdym razem wejdzie 100 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto