Naukowcy z UZ zdobyli fundusze na badania naukowe na naszej uczelni. Brawo!

Redakcja
Brawo! Pięcioro naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego pozyskało prawie 3,4 mln zł z Narodowego Centrum Nauki na finansowanie badań, biorąc udział w konkursach OPUS i PRELUDIUM.

OPUS jest konkursem skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń dotyczących etapu kariery naukowej lub doświadczenia w prowadzeniu badań.
PRELUDIUM to konkurs, w którym o środki na badania mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora, a temat projektu nie musi być powiązany z tematyką rozprawy doktorskiej.

Kapłani Jowisza za 802 tysiące złotych

W kategorii Wiedza o przeszłości: historia, archeologia, etnologia, antropologia kulturowa dr hab. Andrzej Gillmeister, prof. UZ (Wydział Humanistyczny, Instytut Historii, kierownik Zakładu Archeologii i Historii Starożytnej) otrzyma dofinansowanie projektu Kapłani Jowisza. Kolegium septemviri epulones w religii publicznej starożytnego Rzymu w kwocie 802 292 zł.
W kategorii Informatyka i technologie informacyjne: technologie i systemy informacyjne, informatyka, obliczenia naukowe, systemy inteligentne dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ (Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki, kierownik Zakładu Informatyki Stosowanej i Elektroniki) otrzyma dofinansowanie projektu Analiza oraz dekompozycja części sterującej systemu cyber-fizycznego opisanego z zastosowaniem interpretowanej sieci Petriego w kwocie 672 000 zł.

Modelowanie zagadnień za milion złotych

W kategorii Inżynieria procesów i produkcji: modelowanie, projektowanie, sterowanie, konstrukcje i procesy budowlane, inżynieria materiałowa, systemy energetyczne dr hab. inż. Radosław Maruda, prof. UZ, (Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Mechanicznej) otrzyma dofinansowanie projektu Modelowanie zagadnień hydrodynamiki tworzenia medium czynnego z nanocząsteczkami podczas obróbki ubytkowej w warunkach zminimalizowanego chłodzenia i smarowania w kwocie
1 079 340 zł.
W kategorii Astronomia i badania kosmiczne: astrofizyka, astrochemia, astrobiologia, Układ Słoneczny, układy planetarne, astronomia gwiazdowa, galaktyczna i pozagalaktyczna, badania kosmiczne, instrumenty dr Andrey Timokhin, prof. UZ, (Wydział Fizyki i Astronomii, Instytut Astronomii im. prof. Janusza Gila, Zakład Astrofizyki) otrzyma dofinansowanie projektu Symulacje powstawania par elektron-pozytron w czapach polarnych pulsara w kwocie 679 680 zł.

[promo]2837;1;Wspieramy Lokalny Biznes![/promo]

Metoda oznaczania markerów martwicy mięśnia sercowego

W kategorii Synteza i materiały: otrzymywanie materiałów, związki struktury z właściwościami, nowoczesne materiały o założonych właściwościach, architektura (makro)molekularna, chemia organiczna, chemia nieorganiczna mgr inż. Ewa Sylwia Paradowska (Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej UZ) otrzyma dofinansowanie projektu Metoda elektrochemicznego oznaczania markerów martwicy mięśnia sercowego z wykorzystaniem podłoża nanorurek ditlenku tytanu modyfikowanego nanocząsteczkami złota w kwocie 135 764 zł.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie