Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy spektakl i próby Teatru Lalek w Zielonej Górze. Premiera powstaje z myślą o dzieciach w spektrum autyzmu

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Poruszone mają być tematy istotne dla dzieci i młodzieży.
Poruszone mają być tematy istotne dla dzieci i młodzieży. Jacek Katos
Rozpoczęły się próby do drugiego już spektaklu na nowo otwartej Scenie Lalek Teatru Lubuskiego. "PRZY PRZY" to czuły spektakl, który tworzony pod okiem zawodowej terapeutki będzie bezpieczny dla dzieci w spektrum autyzmu. Premiera ma się odbyć już na początku grudnia.

W ramach projektu Przestrzenie Sztuki, Teatr Lalek w Zielonej Górze pracuje nad kolejnymi bajkami przeznaczonymi głównie dla najmłodszych widzów.

Chcemy poruszać tematy istotne

- Zaczęliśmy od "PRZY PRZY". To jest przykład bajki, która mówi o konieczności przytulania się i pochyla się nad problemem autyzmu dziecięcego. Chcemy w repertuarze Teatru Lalek poruszać tematy istotne dla dzieci i młodzieży - mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Jak podkreśla, spektakle będą dotykać wielu ważnych tematów, takich jak anoreksja, samobójstwa, alkohol czy używki. Naśladując model wypracowany przez Teatr Piccolo w Cottbus, zielonogórscy artyści chcą w tracie przedstawienia dawać miejsce na swobodną dyskusję, w której młodzież może brać czynny udział.

- Jak widziałbyś dalsze rozwiązanie spektaklu? Co mogłaby zrobić bohaterka? Jak myślisz co było przyczyną? Chcemy położyć akcent na problemy, które dotykają głównie dzieci w wieku 11-15 lat - kontynuuje Robert Czechowski.

Przytulanie ma moc

- Będziemy robili przedstawienie o przytulaniu, więc będzie dużo przyjemności i czułości. Potrzebujemy przynajmniej 4, żeby żyć, więc zadbamy, aby było ich jak najwięcej. - mówi reżyser spektaklu "PRZY PRZY" Piotr Soroka.

Aktorzy będą pracować z wielkimi obiektami przypominającymi dłonie, a ich głównym środkiem ekspresji będzie ciało.
Dla kogo spektakl? Przytulanie to super moc, którą ma każdy z nas. Spektakl więc przeznaczony jest dla wszystkich a głównie dla najnajów, czyli najmłodszych, już od pierwszego roku życia.

Duża odpowiedzialność

- Osoby ze spektrum to osoby, które trochę inaczej czują, słyszą i widzą. Ich zmysły funkcjonują inaczej niż osób bez takiej wrażliwości sensorycznej - tłumaczy pedagog specjalny i terapeuta Marzena Ganczar, konsultant przy spektaklu.

Na odbiór takiego wydarzenia przez osoby dotknięte autyzmem ma wpływ wszystko. Dźwięk, natężenie i odcień światła, kolory strojów. Zbyt wiele bodźców może wykluczyć osoby ze spektrum autyzmu z tego typu projektów kulturalnych. Praca nad spektaklem jest więc konsultowana na każdym etapie. Aby był on bezpiecznym i komfortowym miejscem dla dzieci powstanie wirtualny przewodnik, książeczka online, która ma ułatwić przeżycia i przygotować osoby ze spektrum na to, jak będzie wyglądało przedstawienie.

Pedagog specjalny i terapeuta Marzena Ganczar, konsultant przy spektaklu.
Pedagog specjalny i terapeuta Marzena Ganczar, konsultant przy spektaklu. Jacek Katos

Scenografia zaskoczy

Szykuje się totalna odwrotność scenograficzna. Możliwości techniczne budynku pozwalają na wiele, dlatego zaplanowano do scenografii wykorzystać widownię. Powstać ma ogromny namiot, który doda ciepła, intymności i zachęci do przytulania, nawiązując do tematu przewodniego spektaklu. Przestrzeń ma dawać bezpieczeństwo i zapewnić komfort, szczególnie dzieciom, które tego najbardziej potrzebują.

Przeczytaj też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto