Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogłoszony przez gminę przetarg na przychodnię zdrowia w Babimoście wywołuje gorące dyskusje

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście
Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście Mariusz Kapała
Losy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście wywołują sporo emocji. Placówka będzie zlikwidowana, ale nadal ma świadczyć zdrowotne usługi. Gmina ogłosiła przetarg na najem budynku i prowadzenie świadczeń. Ale i na temat przetargu toczą się dyskusje. Dlaczego?

W ogłoszonym przez gminę przetargu najwięcej punktów można dostać za deklarację, dotyczącą udzielania świadczeń przez specjalistów. A przecież - zdaniem niektórych - chodzi o to, by 3 tysiącom mieszkańców zapewnić podstawową opiekę zdrowotną.

W sprawie przetargu na ośrodek zdrowia pojawia się wiele pytań

Sprawa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców i ewentualnych najemców.. Placówka będzie zlikwidowana. Gmina ogłosiła przetarg na prowadzenie w budynku dotychczasowej działalności, by mieszkańcy nadal mogli korzystać ze świadczeń usług zdrowotnych. Mają być one udzielane od 1 października, by została zachowana ciągłość działalności placówki.
Mieszkańcy i potencjalni najemcy mają wiele pytań. Jak to jest, że podstawowym zadaniem nowej przychodni ma być zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej, a w przetargu nie ma kryterium dotyczącego doświadczenia, przynoszonych zysków itd. podmiotów startujących w przetargu. Natomiast najwięcej punktów można dostać za deklarację, dotyczącą bezpłatnych świadczeń specjalistów.
- A przecież nie ma konkursów NFZ na prowadzenie takich świadczeń. One są rozstrzygnięte i umowy zawarte do końca roku - mówią. - Jak więc mają być prowadzone te świadczenia w Babimoście? Najważniejsi są lekarze rodzinni, bo pacjenci z nimi mają najwięcej kontaktu. Do specjalistów chodzi się rzadziej i można podjechać np. do Sulechowa czy Zielonej Góry.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście
Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście Mariusz Kapała

Burmistrz: - Kryteria oceny ofert powstały w oparciu potrzeba zgłaszanych przez mieszkańców

O sprawę budzącą emocje, zapytaliśmy burmistrza Bernarda Radnego. Oto co nam odpowiedział: -
Kryteria oceny ofert powstały w oparciu o zgłaszane na zebraniach przez mieszkańców potrzeby. Brak możliwości skorzystania z wizyt u specjalistów na miejscu stwarza wielu osobom samotnym lub chorym trudności z dojazdem do miejscowości oddalonych często kilkadziesiąt kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Natomiast świadczenie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej nie jest punktowane, gdyż stanowi wymóg złożenia oferty. Oferty bez zadeklarowanej podstawowej opieki zdrowotnej nie będą w ogóle rozpatrywane. W związku z tym bardziej zasadne wydaje się zastosowanie kryterium oceny pod kątem doświadczenia zawodowego w świadczeniu usług medycznych niż doświadczenie zawodowe tylko z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Dlaczego Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście ma być zlikwidowany?

Przypomnijmy wcześniejsze wyjaśnienia burmistrza Babimostu Bernarda Radnego, dotyczącego losów Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście:
Od dnia 1 października bieżącego roku w budynku obecnego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście rozpocznie działalność leczniczą nowy podmiot, wybrany w postępowaniu ofertowym na początku sierpnia. Dniem zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych przez obecny Ośrodek jest dzień 30 września 2021 r. Osobom korzystającym dotychczas ze świadczeń zdrowotnych zapewnione więc zostanie dalsze nieprzerwane ich udzielanie, bez ograniczeń dostępności, warunków udzielania oraz jakości.
Jak wyjaśnia burmistrz Bernard Radny - od kilku bowiem już lat Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście zmagał się z problemami, które skutkowały i skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem placówki. Przede wszystkim placówka nie zawsze zapewnia udzielanie świadczeń medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00. Powodem niniejszego jest brak wystarczającej ilości lekarzy. W 2020 r. dwóch pracujących lekarzy zaprzestało świadczyć swoje usługi, głównie ze względu na wymagania związane ze wzrostem wynagrodzeń za pracę. Stawka pracujących lekarzy wynosiła 180 zł za godzinę i z ekonomicznego punktu widzenia, wzrost miesięcznych kosztów wynagrodzenia lekarzy dla publicznej placówki spowodowałaby dalsze straty finansowe po stronie placówki.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście
Gminny Ośrodek Zdrowia w Babimoście Mariusz Kapała

Losy ośrodka zdrowia w Babimoście

Ośrodek już w 2020 r. zwrócił się do Gminy o udzielenie pożyczki długoterminowej w kwocie 200 tysięcy złotych z powodu wcześniejszej waloryzacji wynagrodzeń lekarzy. W 2021 r. Ośrodek ponownie zwrócił się do Gminy o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie na ewentualną pomoc finansową. Dalsze prowadzenie działalności w Ośrodku jest ekonomicznie nieuzasadnione. Ponadto Gminny Ośrodek Zdrowia działający jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ograniczony jest ustawami i przepisami wykonawczymi do ustaw w zakresie pozyskiwania dochodów. Nie może świadczyć dodatkowo komercyjnych usług medycznych w zakresie między innymi specjalistycznej prywatnej praktyki lekarskiej, podczas gdy mieszkańcy gminy korzystają z niniejszych usług poza obszarem gminy. W obecnym systemie prawnym funkcjonowanie publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście przestaje być konkurencyjne w stosunku do dwóch działających w miejscowości Babimost niepublicznych placówek medycznych świadczących między innymi usługi w zakresie podstawowej opieki medycznej.

Gmina Babimost ogłosiła przetarg na ośrodek zdrowia

W wyniku likwidacji Ośrodka nie nastąpi ograniczenie w dostępności dla osób korzystających z usług placówki
Warto również zważyć na fakt - podkreśla burmistrz Bernard Radny - iż obecny Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście złożył wymówienie. Został wyłoniony na niniejsze stanowisko poza konkursem, na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Na dwa ogłoszone konkursy w 2020 roku na stanowisko Kierownika Ośrodka nikt nie złożył dokumentów. Aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy, podmiot tworzący musi sięgnąć po tego typu działania jak likwidacja, żeby dać możliwość mieszkańcom lepszej opieki medycznej i wyłonić potencjalnego kontrahenta, który oczywiście z chwilą, kiedy Gminny Ośrodek Zdrowia skończy swoje usługi medyczne, nowo wybrany podmiot zacznie świadczyć usługi zdrowotne i zapewni ciągłość obsługi medycznej. W związku z tym, w wyniku likwidacji Ośrodka nie nastąpi ograniczenie w tym zakresie dostępności dla osób korzystających z usług placówki. Powyższe działania podejmowane są w celu zabezpieczenia dobra mieszkańcom gminy, którzy przynależą do niniejszego Ośrodka i należy im zagwarantować podstawową opiekę zdrowotną. Likwidacja Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście nie spowoduje powstania negatywnych skutków finansowych dla Gminy. Według naszej wiedzy, obecnie w województwie lubuskim pozostały jeszcze dwa publiczne Ośrodki Zdrowia, w tym jeden w Babimoście. Decyzja dotycząca likwidacji Ośrodka była decyzją trudną, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat nie udało się poprawić sytuacji w Ośrodku.
Obecnie Gmina Babimost ogłosiła przetarg na najem budynków Gminnego Ośrodka Zdrowia w Babimoście na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej oraz bezpłatnych specjalistycznych świadczeń. O wyborze oferenta poinformujemy po zakończonym przetargu.

Zobacz wideo: E-recepty w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Babimoście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto