Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Waleriana Piotrowskiego, senatora, honorowego obywatela Zielonej Góry i województwa lubuskiego

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę, 2 grudnia, odbyły się uroczystości pogrzebowe i ostatnie pożegnanie Waleriana Piotrowskiego, honorowego obywatela Zielonej Góry i województwa lubuskiego, senatora I – II kadencji, obrońcy po wydarzeniach zielonogórskich w 1960 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym pw. św. Urbana I w Zielonej Górze. Msza święta została poprzedzona modlitwą różańcową. Po jej zakończeniu kondukt żałobny przeszedł na starą część cmentarza przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze, gdzie nastąpiły dalsze obrzędy pogrzebowe.

Walerian Piotrowski – życie związane z Zieloną Górą

Walerian Piotrowski urodził się 11 grudnia 1927 roku w Grodzisku Wielkopolskim. W czasie drugiej wojny światowej, w latach 1941–45 pracował przymusowo w niemieckim przedsiębiorstwie robót wodno-kanalizacyjnych. Potem mieszkał w Zielonej Górze, gdzie w 1948 roku ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum w Zielonej Górze. Następnie rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Poznaniu, które ukończył w 1952 roku. Podczas studiów był mocno zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Akademickiego. Po studiach odbył praktyki w Sulechowie i w Zielonej Górze. Był obrońcą w procesach po Wydarzeniach Zielonogórskich z 30 maja 1960 r. Bronił też w procesach politycznych w stanie wojennym czy księży w czasach przed szykanami władz PRL. Był też doradcą zielonogórskiej „Solidarności”. W Zielonej Górze organizował Klub Inteligencji Katolickiej , a w latach 1974–1975 był członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Należał do Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Aktywnie uczestniczył w pracach samorządu adwokackiego.

Walerian Piotrowski – senator, członek Trybunału Stanu

Był senatorem I–II kadencji. W latach 1996–1997 wchodził w skład powołanego przez Episkopat Polski zespołu do spraw konstytucji. W 1995 roku był przedstawicielem prezydenta RP Lecha Wałęsy przy Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Od 1997 do 2001 był członkiem Trybunału Stanu. Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a w 2007 r. poparł powstanie Prawicy Rzeczypospolitej, do której przystąpił.
Walerian Piotrowski był laureatem wielu nagród, otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia m.in.:

  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Wolności i Solidarności
  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Tytuły honorowego obywatela województwa lubuskiego oraz Zielonej Góry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatnie pożegnanie Waleriana Piotrowskiego, senatora, honorowego obywatela Zielonej Góry i województwa lubuskiego - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto