Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr C. Kowalski - Obrazy przejściowe. Grünberg – Zielona Góra [GALERIA]

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w piątek, 3 III br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Piotra C. Kowalskiego „Obrazy przejściowe. Grünberg – Zielona Góra”. Ekspozycja realizowana jest w ramach Galerii Nowy Wiek.

Pierwsze Obrazy przejściowe powstały w latach 1998-1999 w kamienicy przy ul. Granicznej 13 w Poznaniu; na przejściu granicznym Słubice – Frankfurt/O; na moście św. Benezeta w Awinionie oraz w Pałacu Cavagnis i na Placu św. Marka w Wenecji.

„Malowanie” tych obrazów sprowadza się do techniki frotażu pyłem i kurzem ulicznym, a wykonawcami zawsze byli i są przypadkowi ludzie.

W ubiegłym roku realizując Obrazy przejściowe podjąłem problem nieodległej historii.
Jak było – jak jest.

Szukałem, znajdowałem i odbijałem pozostalości rzeczy minionych w wielu miastach. Autentyczne ślady naszej przeszłości i teraźniejszości pokazują choćby takie zestawienia: Zielona Góra – Grünberg, Wrocław – Breslau, Szczecin – Stettin, Gdańsk – Danzig, Kołobrzeg – Colberg, Gorzów Wlkp. – Landsberg i Lwów – Lviv.
Takimi artefaktami historycznymi są studzienki kanalizacyjne sprzed kilkudziesięciu lat.
Chciałbym zarejestrować dialog przeszłości z teraźniejszością.

Wystawa będzie się składać z OBRAZÓW PRZEJŚCIOWYCH zrealizowanych w wielu miastach świata, również w Zielonej Górze.

… Sztuka Piotra C. Kowalskiego jest zaskakująca, przewrotna, bezczelna i … zabawna. Pod pozorem poprawności (jego obrazy „tworzą się” na klasycznie zagruntowanym płótnie, które potem naciąga na ramę), – kryje się dadaistyczna kpina, nonsens, chaos i zupełna dowolność. Jego ulubionym mottem jest zdanie surrealisty Maxa Ernsta : „Obrazy można malować wszystkim, również farbami (fragment tekstu Joanny Janiak pt. Creatio ex nihilo z 2009)

Piotr C. Kowalski urodził się w1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. W latach 1965-1970 uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Franciszka Bartoszka w Poznaniu. W latach 1973 – 1978 studiował malarstwo w PWSSP w Poznaniu. Dyplom zrealizował w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. W latach 1993 – 1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej PWSSP w Poznaniu. W latach 2000 – 2015 prowadził studencką galerię „Na Polskiej” w Poznaniu. Kurator I, II i III Kolekcji poznańskiej ASP ( 2003 – 2005). Obecnie prowadzi Pracownie Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na ASP we Wrocławiu. Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. Żywa natura – Martwa natura oraz obrazów Przejezdnych i Przejściowych będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle Megabajty malowania i Obrazy mroźne (www.piotrckowalski.pl)

Wystawa trwać będzie do 23 IV br, a jej kuratorem jest Leszek Kania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto