reklama

Płaca minimalna 2019. Zarobki, kary dla pracodawców, stawka godzinowa, podwyżki, umowa o pracę i umowa zlecenie: aktualizacja 08.08.2018

Michał Korn
Michał Korn
Zaktualizowano 
Pensja minimalna w 2019 roku może wynieść 2220 złotych brutto, czyli około 1613 zł na rękę.
Pensja minimalna w 2019 roku może wynieść 2220 złotych brutto, czyli około 1613 zł na rękę.
Płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 złotych brutto. Taki stan mamy od stycznia 2018 roku. Jak możemy łatwo policzyć pensja najniższa krajowa wzrosła w porównaniu do 2017 roku o 100 złotych. W górę poszła również stawka godzinowa. Ile zatem zarobimy na rękę? Jakie są stawki netto i brutto? Kto może liczyć na podwyżki w 2019 roku?

Od 1 stycznia, 2018 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 złotych, jednak warto zaznaczyć, że w górę poszła również stawka godzinowa, która aktualnie wynosi 13,7 zł. Porównując te stawki jasnym staje się, że zarabiamy w porównaniu do 2017 roku o 100 złotych więcej. Zgodnie z tegorocznymi podwyżkami po obliczeniach najniższa krajowa w 2019 roku musi wynieść co najmniej 110 złotych, czyli 2250 złotych brutto. Stawka godzinowa w takim przypadku osiągnęłaby 14,7 złotych.

Wzrost pensji minimalnej 2018 do 2100 złotych oparty jest o propozycję Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stosowne rozporządzenie dotyczące aktualnej najniżej krajowej oraz stawki godzinowej przyjęte zostało 12 września 2017 roku przez rząd. Warto podkreślić, że w 2017 roku przewidziana przepisami prawa podwyżka musiała wynieść co najmniej 50 złotych. Taka kwota wynikała z szacunku inflacji z poprzednich lat. Jeśli te wyliczenia zrobilibyśmy dzisiaj, to kwota gwarantowana przepisami w przyszłym roku również byłaby wyższa i wyniosłaby właśnie około 117 złotych.

Ważne! Kto i kiedy może nam zablokować konto w banku?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Płaca minimalna 2019

Propozycję wzrostu płacy minimalnej na 2019 rok rząd musiał przedłożyć do 15 czerwca 2018 roku. Kwota ta nie może być niższa, niż ta gwarantowana przepisami. Sam projekt musi być zaopiniowany przez stronę społeczną. Jeśli wspólne stanowisko nie zostanie wypracowane, to zostanie ona sprecyzowana rozporządzeniem. W sprawie propozycji wysokości płacy minimalnej w 2019 roku Rada ministrów spotkała się we wtorek, 12 czerwca.

Nie dostałeś pensji minimalnej? Kary finansowe dla pracodawców

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że około 1,5 mln Polaków otrzymuje wynagrodzenie z tytułu płacy minimalnej. Przypomnijmy tutaj, że wynagrodzenie dla pracownika mniejsze niż najniższa krajowa jest złamaniem prawa! Czuwa nad tym między innymi Państwowa Inspekcja Pracy.

Polecamy również:

Będą więcej płacić. Kto dostanie podwyżkę w 2019 roku?

Pracodawca może zapłacić nawet kilkadziesiąt tys. zł kary

Od 1 stycznia 2017 roku Państwowa Inspekcja Pracy może dopuścić się niezapowiedzianej kontroli pracodawców w zakresie przestrzegania prawa pracy i legalności zatrudnienia. Jeśli pracodawca nie przestrzega prawa, musi się liczyć z wysokimi karami finansowymi. Kiedy pracodawca nie wywiązuje się z umowy i nie płaci pensji minimalnej, może liczyć się z karą finansową rzędu od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Ponadto może zostać nałożony na pracodawcę nakaz wypłacenia zaległego wynagrodzenia.

Jak pensja przy płacy minimalnej 2019

W oparciu o propozycje rządu skierowaną do Rady Dialogu Społecznego pensja minimalna w 2019 roku może wynieść 2220 złotych brutto (1613 złotych na rękę), czyli o 120 złotych brutto więcej niż w 2018 roku. Idąc dalej stawka godzina wzrosła by z 14,7 zł do 14,5 zł. Jest to zatem o 30 złotych mniej, niż jeszcze przed kilkoma miesiącami proponował resort pracy. Powodem tego jest niewyrażenie zgody przez Ministerstwo Finansów odnośnie pierwszej prozpozycji wzrostu płacy minimalnej 2019, czyli 2250 złotych brutto.

Płaca minimalna 2019. Jakie musisz mieć zatrudnienie

Jeśli propozycja rządu przejdzie pozytywnie przejdzie opinie i zostanie zaakceptowana, to najniższa krajowa w 2019 roku wyniesie 2220 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej sprawi, że przeciętny Kowalski na rękę dostanie około 1613 zł. Warto pamiętać, że przepisy mówiące o płacy minimalnej dotyczą tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Stawka godzinowa 2019

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej w górę idzie również stawka godzinowa. Zaakceptowana propozycja rządu skutkowałaby tym, że od 1 stycznia 2019 roku za godzinę pracy osoby samozatrudnione (jednoosobowo świadczące usługi dla firm), zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług wyniosłaby 14,5 zł, czyli 80 groszy więcej niż w 2018 roku.

Płaca minimalna 2019. Kto zyska na najniższej krajowej?

Do tej pory było tak, że wynagrodzenie świeżo zatrudnionych osób musiało wynieść minimum 80. proc. pensji minimalnej. Obecnie wraz ze zmianą przepisów nowo zatrudnione osoby będą zarabiać co najmniej 100 proc. pensji minimalnej. Na zmianie przepisów i wzroście płacy minimalnej 2019 dobrze wyjdą osoby zatrudnione właśnie na początku 2019 roku.

Płaca minimalna 2019. Zatrudnienie na pół etatu

Jeśli pracownik nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to wówczas płaca minimalna jest adekwatna do zatrudnienia. Jeśli pracownik zatrudniony będzie na pół etatu, to biorąc pod uwagę, że najniższa krajowa w 2019 roku wyniesie 2220 złotych, zarobi on 1110 złotych brutto - czyli połowę obowiązującej pensji minimalnej.

Paca minimalna 2019. Czy dostaniesz nową umowę?

Mimo podwyżki płacy minimalnej, pracodawca nie ma obowiązku dostarczyć pracownikowi nowej umowy o pracę. Płaca minimalna to nie tylko pensja podstawowa. W jej skład wliczają się również premie, dodatki stażowe, funkcyjne i inne. W związku z tym, kiedy łączna kwota tych wszystkich składników wyniesie minimum 2220 złotych, czyli stawkę minimalną, wówczas pracodawca spełni obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia.

Płaca minimalna 2019. Czego się nie wlicza się do płacy minimalnej

Przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Pensja brutto/netto w przypadku zatrudnienia pracownika na umowę o pracę

Infogram

Pensja brutto/netto w przypadku zatrudnienia pracownika na umowę o zlecenie

Infogram

Płaca w 2019 roku. Kto dostanie podwyżkę?

W 2019 roku na podwyżki mogą liczyć między innymi pracownicy cywilni wojska. W tym przypadku podwyżka na jedną osobę może wynieść nawet 200 złotych.

Więcej zarabiać mają również policjanci, strażacy i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Mundurowi mają zarabiać o 609 złotych więcej, a pensja cywilna wzrośnie do 597 złotych.

Jeśli chodzi o pensje nauczycielskie, to w tym przypadku przewidziano 3 etapy podwyżek. Pierwszy został już wdrożony, Jest to podwyżka w zakresie od 123 złotych do 168 złotych. Na kolejną podwyżkę mogą liczyć wraz z początkiem 2019 roku i będzie to wzrost prawdopodobnie o 5 procent. Niewykluczone, że taki sam wzrost będzie także w 2020 roku.

Dla emerytów podwyżek nie przewidziano, ale nie wykluczone, że będą mieć dodatki w postaci na przykład tak zwanej 13 emerytury lub zwolnienia z podatku PIT.

Podwyżki dla pielęgniarek

W związku ze strajkami pielęgniarek szef resortu zdrowia, Łukasz Szumowski zaproponował im m.in. nowe zasady wypłacania specjalnych premii 4x400 złotych. Ponadto od września 2018 roku dodatek w wysokości 1,1 tysiąca złotych ma zostać włączony do podstawowych pensji. Tego typu rozwiązanie ma być gwarancją stałych wypłat oraz bonusów. Wzrostowi ulegną również premie za pełnioną funkcję, których wysokość jest wyliczana w oparciu o podstawową pensję. Ponadto szef resortu zdrowia obiecał pielęgniarką oraz położnym dodatkowe 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego.

Obejrzyj również: Co o pieniądzach wiedzą Małe Mądrale?

Wynagrodzenie dla pracowników szpitali oraz przychodni

To jednak nie wszystko. Zgodnie z zapowiedzią Łukasza Szumowskiego w okolicach września - października mają ruszyć prace związane ze zmianami ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników szpitali oraz poradni.

Od stycznia mają zostać wprowadzone poprawione normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz przepisy dotyczące nowego rodzaju świadczeń – porady pielęgniarskiej. Ministerstwo chce, żeby członkowie tej grupy personelu przejęli część obowiązków lekarzy i odpowiadali za badanie pacjenta, wypisanie recept czy skierowań. Obowiązująca wersja zakłada, że pielęgniarka i położna z tytułem magistra oraz specjalizacją będzie wynosić co najmniej 5,1 tys. złotych brutto, specjalistki bez wyższego wykształcenia 3,5 tys. zł, a tej bez dyplomu magistra i specjalizacji – 3,1 tys. brutto. Według związkowców stawki te były niesprawiedliwe w stosunku to zaangażowania i trudu wykonywanej pracy.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3