MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze od 1 kwietnia będą podwyżki dodatków dla nauczycieli. Musi je tylko zatwierdzić rada. Związki zawodowe są za

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 kwietnia – jeśli radni przyjmą uchwałę na marcowej sesji – wzrosną dodatki dla nauczycieli. To je ustalają samorządy. Wzrośnie dodatek motywacyjny. Będzie więcej pieniędzy za wychowawstwo, za pełnienie funkcji dyrektora czy kierownika świetlicy. Zostanie też wprowadzony nowy dodatek – dla nauczycieli wspomagających pracę w oddziale integracyjnym.

Nauczyciele dostali – zgodnie z zapowiedziami rządu - wyższe pensje. I choć nie wszyscy pedagodzy są zadowoleni, to fakt jest taki, że obecna podwyżka jest najwyższą od 1989 roku. Wynagrodzenia zasadnicze ustalane są przez ministerstwo edukacji. Wszyscy nauczyciele otrzymują je takie same w całej Polsce. Natomiast różne dodatki do tych pensji są już różne. Bo ustalają je samorządy.

Konferencja prasowa w sprawie zmian w wynagrodzeniach nauczycieli - Zielona Góra - 7 marca 2024 roku. Udział wzięli w niej: prezydent Janusz Kubicki, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak, naczelnik wydziału oświaty Jarosław Skorulski

W Zielonej Górze od 1 kwietnia będą podwyżki dodatków dla na...

W wyniku negocjacji ze związkami zawodowymi ustalono nowe dodatki dla nauczycieli

Na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki poinformował, że wzrosną one od 1 kwietnia br. Pod warunkiem, że radni przyjmą uchwałę, którą miasto przygotowało. Jak podkreśla gospodarz Zielonej Góry – dodatki udało się ustalić podczas negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
- Nie było protokołu rozbieżności, a więc z każdym z tych dodatków osiągnęliśmy porozumienie – dodaje naczelnik wydziału oświaty w zielonogórskim magistracie Jarosław Skorulski.
Zmiany dotyczyć będą 2.931 nauczycieli, 54 dyrektorów szkół i przedszkoli (3.160 etatów0, bo tyle osób zatrudnionych jest na pedagogicznych etatach w zielonogórskich placówkach oświatowych.

Nowy dodatek - dla nauczycieli wspomagających w oddziałach integracyjnych

- Nowością będzie dodatek dla nauczycieli wspomagających w klasach integracyjnych. Coraz więcej ich mamy w mieście. W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił 100-procentowy wzrost liczby uczniów z orzeczeniami i różnymi potrzebami edukacyjnymi – mówi dyrektor departamentu ds. edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak. – Jeszcze kilka lat i wszystkie przedszkola, szkoły będą miały oddziały integracyjne.
Jak zauważa W. Haręźlak w projekcie uchwały zostały zawarte stawki procentowe, dzięki czemu nie trzeba będzie ich za każdą zmianą ustawy je zmieniać. A nauczyciele będą wiedzieli, ile wyniesie ich wynagrodzenie, co nie jest bez znaczenia w przypadku np. pożyczek.

Tak wzrosną dodatki dla nauczycieli od 1 kwietnia, jeśli rada zatwierdzi uchwałę

Ile zatem wynosić będą nowe dodatki?
Dodatek motywacyjny – jest 170 zł, będzie wzrost 6 proc. – 303 zł (maksymalna wysokość dodatku – było od 0 do 500 zł, teraz od 150 do 700 zł), zapisano 6 proc.
Dodatek za koordynowanie projektów unijnych – jest 50 proc. maksymalnej stawki tj. 250 zł, teraz będzie 50 proc. maksymalnej stawki 350 zł
Wychowawca klasy – jest 300 zł, będzie – 500 zł, zapisano 10 proc.
Wychowawca grupy w interancie i bursie – jest 180 zł, będzie 350 zł, zapisano 7 proc.
Nowy dodatek – nauczyciel wychowawca współorganizujący pracę oddziału integracyjnego – będzie 303 zł (6 proc.)
Mentor/ opiekun stażu – jest 90 zł, będzie 162 zł (3,2 proc.)
Dyrektor szkoły – jest 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, będzie – 65 procent wynagrodzenia nauczyciela mianowanego plus za każdy oddział w szkole lub przedszkolu
Wicedyrektor szkoły – jest 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, będzie 28 proc. wynagrodzenia nauczyciela mianowanego plus dodatek za każdy oddział (jest od 10 do 19 zł w zależności od typu placówki, będzie od 15 zł do 26 zł)
Wicedyrektor placówki – jest 40-50 proc. dodatku dyrektora, będzie 40-50 proc. dodatku dyrektora
Inne stanowiska kierownicze – kierownik świetlicy (powyżej 124 dzieci) – 8 proc. stawki przy kateringu, będzie 12-15 proc. przy kateringu, w pozostałych przypadkach jest 8-15 proc., a będzie 12 -23,5 proc.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto