MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie winnice do odwiedzenia. Zobacz gdzie można zobaczyć polskie wino. Oto najciekawsze miejsca Krakowa, Sandomierza i Zielonej Góry

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Okolice Zielonej Góry uważane są za obszar inicjujący tradycje winiarską w Polsce. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć więcej zdjęć z polskich winnic.
Okolice Zielonej Góry uważane są za obszar inicjujący tradycje winiarską w Polsce. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć więcej zdjęć z polskich winnic. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Wzrastające ceny wyjazdów za granicę sprawiają, że warto przyjrzeć się atrakcjom turystycznym dostępnym w naszym kraju. Wśród nich jest podróżowanie szlakiem polskich winnic. W ten sposób można zwiedzić Polskę od wschodu do zachodu. Przyjrzeliśmy się najciekawszym winnicom w Polsce.

W skrócie

Czym jest enoturystyka?

Enoturystyka to połączenie dwóch słów enologii i turystyki. Ten sposób podróżowania i zwiedzania kraju proponuje zgłębianie wiedzy na temat polskich win w miejscach ich produkcji. Winnice chętnie otwierają się na gości. Coraz częściej proponują dodatkowe atrakcje. Poza możliwością skosztowania trunku można zjeść dania z dodatkiem winogron lub pasujących do wina albo skorzystać z noclegu. Niektóre winnice mają pracownie rękodzielnicze, więc można samemu ulepić dzbanek lub kubek.
Na wycieczkach po winnicy można zapoznać się z gatunkami szczepów winnych, z rodzajami wina oraz dowiedzieć się, jak warunki atmosferyczne panujące w regionie wpływają na smak i fermentację napoju.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć winnice w Polsce

Dolnośląskie i opolskie winnice

W województwie dolnośląskim produkuje się spore ilości piwa i wina. W związku z tym powołano Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, który zrzesza 20 winnic i 11 browarów. W jego skład wchodzą dwie inicjatywy:

  • Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie,
  • Dolnośląskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.

Grupa tworzy cykliczne wydarzenie o nazwie Winiarze i Przyjaciele. Można degustować wino, a we wrześniu pojechać do Wrocławia na festiwal dla winiarzy.
Winnice mają swój dalszy ciąg na Wzgórzach Trzebnickich. Warto odwiedzić winnicę Jaworek koło Wrocławia, winnicę Agat w Sokołowcu i winnicę Hople w Paczkowie (woj. opolskie).

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Większość osób, gdy słyszy o polskich winach, to od razu myśli o okolicach Zielonej Góry. Dla wielu osób stolica województwa lubuskiego uważana jest za prekursora winiarstwa w Polsce. Region przez wieki rozwijał tradycje winiarskie. Pierwsze wzmianki historyczne o produkcji wina pochodzą z XIV wieku. Pierwsze winorośle sadzili przybysze z Frankonii, czyli współczesnych terenów Niemiec.
Aby ułatwić zwiedzanie i kontakt z winnicami Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie w 2007 roku utworzono Lubuski Szlak Wina i Miodu. Urząd Miasta w Zielonej Górze współorganizuje wrześniowe Winobranie, które pokazuje to, co najlepsze w regionie.

Winnice w północnej Polsce

Winorośle do wzrostu potrzebują specyficznego klimatu i nasłonecznienia. Winnice budowane są najczęściej w dolinach rzeki Odry w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • pomorskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim.

Najbardziej znana jest winnica Turnau mieszcząca się w województwie zachodnio-pomorskim w okolicach Baniewic, prowadzona przez rodzinę słynnego muzyka, Grzegorza Turnaua. Na miejscu można skorzystać z noclegu, zjeść kolację degustacyjną, a także pogłębić informacje o winie.

W województwie warmińsko-mazurskim warto zwrócić uwagę na winnicę Kadyny niedaleko Elbląga, która powstała w 2013 roku. Aktualnie uprawiają 9 gatunków winorośli. To, co wyróżnia wino z tych terenów to używanie technologii „żywej wody”, która zmienia sposób fermentacji.

Wino z Małopolski

W województwie małopolskim prężnie działa inicjatywa określona Małopolskim Szlakiem Winnym, który zrzesza 50 winnic. Szczególnie intrygującą dla smakoszy win uprawą jest winnica znajdująca się nad kopalnią soli w Wieliczce. Trunek jest ekologiczny i wytrawny w smaku.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest winnica Srebrna Góra usytuowana u podnóża klasztoru ojców kamedułów na krakowskich Bielanach. Przyklasztorna winnica produkuje wina białe i czerwone. Można wybierać między napojami wytrawnymi i półwytrawnymi. Do zwiedzania zapraszane są grupy liczące do 50 osób.

Podkarpackie wina

W województwie podkarpackim najwięcej winnic umieszczonych jest w okolicach Jasła. Dlatego powołano Jasielski Szlak Winny. W ostatni weekend wakacji grupa organizuje Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Na dorocznym święcie szlaku można skorzystać z Dnia Otwartych piwnic. Wtedy można porozmawiać z winiarzami, spacerować po winnicach i zobaczyć jak wyglądają piwnice, gdzie leżakuje wino.

Wino w Sandomierzu

W województwie świętokrzyskim winnice prężnie działają w Sandomierzu. Jedną z najbardziej znanych winnic jest Winnica Świętego Jakuba tworzona przez ojców dominikanów. Bracia dominikanie zachęcają do zwiedzania winnicy i mają przygotowane próbki degustacyjne wina. Za zwiedzanie można zostawić dowolną ofiarę do puszki. Ojcowie zaznaczają, że nie ma możliwości zwiedzania miejsca z przewodnikiem w niedzielę i święta. Nazwy win wzięły się od imion świętych, błogosławionych i postaci historycznych związanych z zakonem. Winnicę można zwiedzać w ramach Sandomierskiego Szlaku Winnego.

Wina z Mazowsza i Lubelszczyzny

Winnice z Lubelszczyzny i Mazowsza uprawiane są na terenach Małopolskiego Przełomu Wisły. W okolicach Annopola, Puław, Janowca Lubelskiego i Kazimierza Dolnego rosną wyjątkowe w smaku winogrona. Ciekawym wydarzeniem jest Święto Wina organizowane w maju w Janowcu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na winiarnię Kamila Barczentewicza, który prowadzi miejsce niedaleko Kazimierza Dolnego wraz ze swoją żoną, Anią. Winnica Barczentewicz wyspecjalizowana jest w winoroślach szczepu Pinot Noir, Pinot Blanc i Regent.

Mamy nadzieję, że te podpowiedzi sprawią, że rozejrzycie się po najbliższej okolicy i wybierzecie winiarnię blisko swojego miejsca zamieszkania albo będziecie mieli okazję do wyprawy w głąb Polski.

Piękne kieliszki na każdą okazję

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

od 7 lat
Wideo

Sałatka z młodych ziemniaków. Idealna do dań z grilla

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polskie winnice do odwiedzenia. Zobacz gdzie można zobaczyć polskie wino. Oto najciekawsze miejsca Krakowa, Sandomierza i Zielonej Góry - Strona Kuchni

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto