Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracujesz w Wielkanoc? Należą ci się wolne albo duże pieniądze

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała / Polska Press
Wielkanoc 2018, to jak zwykle dni pracy dla wielu osób. Tego wymaga organizacja życia w społeczeństwie i zasada solidaryzmu społecznego. Zgodnie z popularną regułą: nie śpi ktoś, by spać mógł ktoś. Tyle że chodzi o pracę jednych i wypoczynek – drugich. Ogólna zasada zapisana w kodeksie pracy obowiązującym w 2018 roku, że za pracę w dni świąteczne przysługuje taka sama rekompensata jak za pracę w niedzielę. Szczegółowo zasady te uregulowane są w art. 151 kodeksu pracy.

Zgodnie z zawartymi w obowiązującym w 2018 roku przepisami kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę (dzień świąteczny, np. w Wielkanoc 2018), pracodawca jest obowiązany zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę (dzień świąteczny, np. w Wielkanoc 2018) w tym terminie - pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Przeczytaj koniecznie!

Nowy kodeks pracy 2018: ta zmiana przebija wszystkie. Nie odmówisz pracy w godzinach nadliczbowych, ale nie dostaniesz za nie pieniędzy z pensją. Chcesz poznać wszystkie szczegóły tego bijącego pracownika po kieszeni rozwiązania, kliknij po prostu w ten tekst

Natomiast pracownikowi wykonującemu pracę w święto (np. w Wielkanoc 2018 – zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek) pracodawca jest obowiązany zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe - pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę w tym dniu w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Praca w tym dniu powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych na dobę i dlatego powinna zostać pracownikowi zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową na dobę w wolną niedzielę i święto wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę (dzień świąteczny, np. w Wielkanoc 2018) do końca okresu rozliczeniowego – pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę. Także jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w zamian za pracę w święto nie jest możliwe do końca okresu rozliczeniowego - pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Powyższe zasady stosuje się niezależnie od tego, czy praca w niedzielę lub święto wynika z rozkładu czasu pracy pracownika, czy też, czy była to praca z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy albo konieczności prowadzenia akcji ratowniczej lub usunięcia awarii.

Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę (art. 151 indeks górny 11 i art. 151 indeks górny 12 Kodeksu pracy).

Źródło: www.mpips.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto