Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Zielonej Górze wciąż stają się ofiarami przemocy. Kto i jak może pomóc?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– Co jest przyczyną tych oszustw? Brak uświadamiania seniorów. Osoby starsze są łatwowierne i naiwne. A wiadomo, jakie w tej chwili oszuści mają sposoby. Wiele osób im łatwo uwierzy – wyjaśnia Jadwiga Smołka.

- Nasza babcia, kiedy usłyszała, że dzwoni wnuczek, bo miał wypadek, zapytała, o którego chodzi, podając dwa imiona. Oszust wybrał akurat tego wnuka, który nie jeździ samochodem. Zapytała też, czy ten wypadek to w Zielonej Górze, czy we Wrocławiu. Oszust powiedział, że w Zielonej Górze. To już wiedziała, że młodszy wnuk jest we Wrocławiu i nie dała się oszukać, odłożyła słuchawkę. Dobrze się skończyło, ale nie powinna tych imion do wyboru podawać. Teraz już wie - opowiada nasz Czytelnik pan Marcin.
Podinspektor Małgorzata Barska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze przyznaje, że nie ma miesiąca w którym nie byłoby zgłoszeń oszustw seniorów. Są na wnuczka, na policjanta, nawet na oszustów w banku, którzy radzą szybko przelać pieniądze na bezpieczne konto.

– To wszystko, to bzdury opowiadane po to, aby wyciągnąć od seniorów ich oszczędności – mówi rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Oszustwa na wnuczka, to nie jedyny sposób przemocy wobec seniorów.

– To jest zjawisko społeczne, mimo że w statystykach wygląda spokojnie. Ale seniorzy to grupa społeczna, którą bardzo trudno badać z wielu względów. Po pierwsze ze względu na zmiany, które w nich zachodzą. Zdarza się, że lekarz czy sąsiad pyta o to i nie wie, czy doszło do przemocy, czy to kwestia tych zmian. A z drugiej seniorzy niechętnie o mówią o przemocy. Wstydzą się – wyjaśnia dr hab. prof. UZ Grażyna Miłkowska.

Konferencja o przemocy wobec seniorów odbyła się we wtorek, 21 czerwca w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze

Seniorzy w Zielonej Górze wciąż stają się ofiarami przemocy....

Kryminalna Zielona Góra. Rodzaje przemocy wobec seniorów

Prof. Miłkowska podaje dane z instytutu psychologii Polskiej Akademii Nauk, z których wynika, że najczęściej dochodzi do przemocy o charakterze psychicznym. To jest wyśmiewanie, grożenie, izolowanie. Występuje również przemoc fizyczna, a bardzo częsta jest przemoc ekonomiczna. – Oszustwa typu na wnuczka, to też jest przemoc o charakterze ekonomicznym, bo wykorzystuje się jego niewiedzę. Z taką przemocą można się też spotykać w domu w postaci ograniczania środków finansowych, zabierania renty czy emerytury. Występuje też przemoc seksualna, kiedy zmusza się seniora do udziału w czynnościach, w których nie chce uczestniczyć. Zaniedbanie, to bardzo częste zjawisko. Seniorzy często po prostu zostają sami – mówi prof. Miłkowska.

– Seniorzy dają się oszukiwać – potwierdza jeden z uczestników konferencji, którą zorganizowano w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zielonej Górze. – Ktoś przyjdzie udając policjanta. I człowiek daje się nabrać. Przyjdzie taki, ogłupi człowieka i niestety taka jest prawda. Jaka jest tego przyczyna? Najczęściej samotność. Cały dzień jak siedzi sam można naprawdę fioła dostać.

Przemoc wobec seniorów. Jak pomóc?

Na konferencję przyszła też m.in. Jadwiga Smołka, która interesuje się sprawami dotyczącymi życia seniorów.

– Każda nowa wiadomość odnośnie opieki i życia seniorów jest dla mnie ciekawa i chciałabym czegoś nowego się dowiedzieć – mówi o powodach udziału w konferencji. – Co jest przyczyną tych oszustw? Brak uświadamiania seniorów. Osoby starsze są łatwowierne i naiwne. A wiadomo, jakie w tej chwili oszuści mają sposoby. Wiele osób im łatwo uwierzy. Mało jest uświadamiania seniorów. Takie konferencje są bardzo cenne i powinno być jeszcze więcej, aby dotrzeć do nich z informacją – uważa.

– Przede wszystkim działać mogą ludzie żyjący wokół, sąsiedzi, koleżanki czy koledzy z klubu seniora czy uniwersytetu trzeciego wieku, którzy się znają oraz instytucje pomocowe, do których rzadko seniorzy chodzą, a tam też mogą się zgłaszać, choćby do MOPS-u, który pokieruje co robić dalej – radzi prof. Miłkowska.

Konferencja dla seniorów. Projekt „Prawo do życia w świecie bez przemocy”

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Prawo do życia w świecie bez przemocy”, finansowanego ze środków Islandii, Liechtensteinu, Norwegii z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

– Ten projekt dotyka wszystkich grup społecznych. Dzisiaj chcieliśmy pokazać seniorom, w jaki sposób sami mogą reagować na przemoc i gdzie sięgać po pomoc – wyjaśnia Tomasz Lehman, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

ZOBACZ TEŻ WIDEO:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto