Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedem lubuskich inwestycji w finale konkursu na modernizację roku. Które zawalczą o prestiżowy tytuł?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Siedem lubuskich inwestycji znalazło się w finale ogólnopolskiego konkursu na modernizację roku. Wśród nich jest budowa mostu przez rzekę Odrę w Zaborze.
Siedem lubuskich inwestycji znalazło się w finale ogólnopolskiego konkursu na modernizację roku. Wśród nich jest budowa mostu przez rzekę Odrę w Zaborze. materiały organizatora konkursu
Ścieżka piesza przy jeziorze Wielgie w Dobiegniewie, modernizacja mostu w Cigacicach i budowa budynku biurowego Nadleśnictwa Sulęcin. Między innymi te lubuskie inwestycje stanęły do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku. W sumie o prestiżowy tytuł walczyło dwadzieścia obiektów z regionu. Do finału dostało się siedem z nich.

Nagradzają ciekawe inwestycje

Znani są już finaliści ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku. Celem plebiscytu organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego jest wyłonienie i nagrodzenie zadań budowlanych, które wyróżniają się szczególnymi walorami oraz wytyczają nowe trendy, a także wspieranie działań służących ratowaniu obiektów i budowli dziedzictwa narodowego poprzez ich przebudowę oraz nadanie im funkcji użytkowej.

Konkurencja była bardzo duża

W tym roku do rywalizacji w prestiżowym plebiscycie stanęło dwadzieścia inwestycji z województwa lubuskiego. Konkurencja było ogromna, bo w sumie do konkursu zgłoszonych zostało ponad pięćset zadań z całego kraju. Do finału zakwalifikowało się ponad dziewięćdziesiąt. Siedem z nich to inwestycje z naszego regionu. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach głównych - nowe obiekty oraz modernizowane obiekty. Jury wybiera najciekawsze inwestycje spośród:

  • obiektów mieszkalnych
  • obiektów hotelarsko-turystycznych
  • obiektów przemysłowych i inżynieryjnych
  • obiektów użyteczności publicznej
  • obiektów szkolnictwa
  • obiektów kultury, sportu, zdrowia i rekreacji
  • obiektów ochrony środowiska
  • obiektów zabytkowych
  • elewacji i termorenowacji
  • najciekawszych modernizacji i adaptacji wnętrz
  • rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych
  • dróg
  • mostów
  • obiektów sakralnych
  • terenów zieleni
  • małe jest piękne
  • pamięć miejsc
  • obiektów przyjaznych zwierzętom

W finale inwestycje w Lubuskiego

Do rywalizacji w finale konkursu stanie między innymi zrealizowana przez Nadleśnictwo Szprotawa budowa urządzeń retencyjnych małej retencji wodnej w zlewni rzeki Rudy. Głównym celem projektu było przystosowanie ekosystemów leśnych do zmieniających się warunków klimatycznych i zwiększenie ich odporności na negatywne skutki zjawisk naturalnych takich jak: susze, podtopienia czy pożary. Poza efektami przyrodniczymi zadanie przyczyniło się także do zwiększenia atrakcyjności turystycznej terenów leśnych. Inwestycja objęła tereny bardzo popularne wśród mieszkańców Szprotawy oraz okolic. Jest to teren, przez który przebiega tak zwana „Pętla Bobrowicka”, stanowiąca popularny szlak turystyczny. Znajdują się tam również „Stawy Bobrowickie”, czyli kompleks kilku śródleśnych stawów paciorkowych.

Sposób na spore oszczędności

Kolejną finałową inwestycja z Lubuskiego jest modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Świebodzinie. Kluczowym elementem tego projektu była budowa pięciu instalacji fotowoltaicznych na terenie obiektów wodociągowo-kanalizacyjnych. Farmy słoneczne mają być sposobem na oszczędności, bo inwestycja pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z zapotrzebowaniem energii elektrycznej. Drugim ważnym zadaniem była budowa instalacji kogeneracyjnej, która umożliwi wyprodukowanie z biogazu energii elektrycznej oraz cieplnej na potrzeby oczyszczalni ścieków.

Inwestycja w zielonogórskim "Promyku"

O tytuł modernizacji roku walczy także przebudowa budynku Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk" w Zielonej Górze. W murowanym, dwukondygnacyjnym i częściowo podpiwniczonym obiekcie znalazły się pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz dodatkowo hostel z trzynastoma jednoosobowymi pokojami i siedmioma łazienkami. Znajdują się tam również pomieszczenia administracyjne, biurowe, sanitariaty, hol wejściowy, stołówka, pomieszczenia gospodarcze oraz pralnia.

Centrum kultury w starym dworcu

W finale jest też nowa siedziba Gminnego Centrum Kultury w Otyniu. Inwestycja ratująca od zniszczenia dawny dworzec kolejowy to miejsce, gdzie do dyspozycji mieszkańców będzie profesjonalnie wyposażona sala koncertowa, przestrzeń do ekspozycji wystaw, kawiarenka, sale warsztatowe, a nawet taras na występy w plenerze. W finale ogólnopolskiego konkursu znalazły się również: budowa budynku biurowego Nadleśnictwa Sulęcin, budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej przy ulicy Energetyków w Zielonej Górze oraz budowa mostu przez rzekę Odrę w Zaborze.

Zwycięzców poznamy we wrześniu

Internetowy plebiscyt, którego celem było wyłonienie finałowych inwestycji ruszył w kwietniu i trwał do maja. Teraz specjalna komisja konkursowa prowadzi wizytacje zadań, które znalazły się w finale. Zwycięzców ogólnopolskiego konkursu poznamy we wrześniu podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. W ubiegłym roku II miejsce w klasyfikacji ogólnej i I miejsce jako obiekt mostowy w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” zdobyła szprotawska kładka upcyklingowa na łopacie turbiny wiatrowej.

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto