Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubuskim Trójmieście powstaje szybka kolej. Bachusik Trójmiastus gotowy do drogi. Powitali go seniorzy

Wideo
od 12 lat
Bachusik Trójmiastus, najświeższy członek rodzinnej galerii, której elementy ozdabiają nie tylko Zieloną Górę, jest gotowy do podróży. Jego nazwa odnosi się do Lubuskiego Trójmiasta, które wkracza w nowy etap swojego rozwoju i ma zamiar ubiegać się o wsparcie dla planowanych inwestycji. Odsłonięcie tej figurki stanowi okazję do przedstawienia ambitnych celów, które chce osiągnąć stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto.

Bachusik Trójmiastus - symbol winiarstwa i współpracy samorządów

Bachusik Trójmiastus przemierza mapę Lubuskiego Trójmiasta, niosąc dzban pełen wina. Twórca rzeźby, Artur Wochniak, wyjaśnia, że dzban symbolizuje tradycję winiarską regionu i współpracę samorządów tworzących trójmiasto. To już 69. bachusik zlokalizowany w Zielonej Górze, choć warto zauważyć, że jest to tak naprawdę 70. figura, ponieważ jeden bachusik znajduje się poza Zieloną Górą, na Stacji Kultura w Otyniu. Figurka jest również elementem łączącym członków stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto. Kolejny symbol trójmiasta zostanie zaprezentowany w maju podczas Dni Sulechowa.

Bachusik Trójmiastus został odsłonięty na deptaku w Zielonej Górze, zaraz po walnym zgromadzeniu stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto, które przyjęło strategię określającą cele rozwoju w różnych obszarach. - Chodzi o to, byśmy się dobrze przygotowali na absorpcję środków z Unii Europejskiej - wyjaśnia Edward Fedko, prezes zarządu stowarzyszenia.

Rozwój połączeń kolejowych - priorytetem Lubuskiego Trójmiasta

Najważniejszym planowanym przedsięwzięciem jest rozwój połączeń kolejowych. - Pracujemy bardzo intensywnie nad szybką koleją aglomeracyjną. Na dniach rozstrzygniemy przetarg dotyczący opracowania studium wykonalności w ramach pierwszego etapu budowy szybkiej kolei - mówi Edward Fedko. Projekt zakłada budowę 11 przystanków na terenie Lubuskiego Trójmiasta i modernizację 12. Wśród nowych obiektów planowane są trzy centra przesiadkowe w Nowogrodzie Bobrzańskim, Sulechowie i Zielonej Górze.

- W drugim etapie będziemy chcieli zabiegać o środki, które pozwolą nam zakupić nowy tabor kolejowy. Będzie on uruchamiany w ramach szybkiej kolei. A co ważniejsze będziemy zabiegali o środki wsparcia z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym dofinansowanie jest na poziomie 85%, a 15% będą gwarantowały zainteresowane samorządy - tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Większa dostępność komunikacyjna dzięki nowemu projektowi

Prezes Fedko zapowiada, że realizacja projektu pozwoli na większą dostępność komunikacyjną, bo dzisiaj raczej mamy komunikacyjne wykluczenie, jeśli chodzi o przewozy kolejowe.

- II etap projektu przewiduje wybudowanie fragmentu linii kolejowej, łączącej nas z lotniskiem w Babimoście i to jest niezwykle ważne oraz budowę przystanku „Sulechów Krężoły Strefa inwestycyjna”. Tam już dzisiaj są zrealizowane inwestycje na ponad 15 hektarach. Będą tam zatrudnione setki, jeśli nie tysiące ludzi, i trzeba im usprawnić połączenia komunikacyjne - podkreśla Edward Fedko.

Lubuskie Trójmiasto tworzy osiem gmin oraz powiat nowosolski. Miastami założycielskimi są: Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów. Pomysł na takie zrzeszenie powstał w 2003 roku, a formalne porozumienie o współpracy między trzema miastami podpisane zostało 7 kwietnia 2004 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto