Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STOP HEJT w Zielonej Górze. Najwięcej przykrych sytuacji ma miejsce na szkolnych grupach

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Wakacje to okazja nie tylko do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, ale i czas, aby przygotować się do roku szkolnego. W czwartek w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze darmowe warsztaty „STOP HEJT”.

STOP HEJT. Bezpłatne warsztaty

Organizatorzy podczas warsztatów pokazywali, jak zachować się w konkretnych sytuacjach, gdzie uzyskać pomoc, jak sygnalizować swoje potrzeby. Można było dowiedzieć się, co jest przyczyną hejtu, jak go rozpoznać, jak udzielić wsparcia, a także, czym różni się hejt od konstruktywnej krytyki.

Ula Brosławska Białowąs wpadła na pomysł organizacji tego spotkania po tym jak zauważyła, co młodzież pisze w Internecie i mediach społecznościowych.

– Postanowiłam wyjść naprzeciw młodzieży w Ogrodzie Botanicznym, żeby pokazać, jak można sobie poradzić z hejtem, jak uporać się z emocjami i jak można komuś pomóc – wyjaśnia specjalistka ds. organizacji imprez w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze.

Agata Kotowska psycholożka, która pracuje z dziećmi i młodzieżą wyjaśnia, że hejt to taki sposób komunikacji, który ma prawdopodobnie na celu skrzywdzenie kogoś oparty jest na dużym poczuciu złości i anonimowości. Z informacji od uczniów wynika, że sporo przykrych sytuacji wiąże się z funkcjonowaniem szkolnych grup, w których młodzież zabiera głos anonimowo.

– Prawdopodobnie w każdej szkole są grupy szkolne, na których nie wiadomo kto się wypowiada i dzieją się różnego rodzaju sytuacje bardzo przykre dla dzieci. Publikowane są filmiki i treści, które są nieprawdziwe, są bardzo nacechowane emocjonalnie i nie są skierowane do tego, aby budować dobre relacje, tylko wręcz przeciwnie kierować agresję do jakiejś osoby – tłumaczy A. Kotowska. – Osoby hejtowane, myślę, że wybierane są losowo, z powodu błahych powodów. Często hejtujący nawet ich nie znają, tylko chcą przez chwilę zaistnieć w przestrzeni medialnej.

Psycholożka podkreśla, że w szkołach na początku roku szkolnego i w trakcie będą pogadanki na ten temat, z których warto korzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto