MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To tutaj był obiekt zwany przez niektórych UFO. Teraz trwają intensywne prace. Co się buduje przy ul. Foluszowej w Zielonej Górze?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Był budynek zwany przez niektórych mieszkańców UFO, potem duży plac budowy, a teraz widać, co powstaje przy ul. Foluszowej w Zielonej Górze. Trwają tam intensywne prace. Zakończenie planowane jest w listopadzie.

Inwestycje w Zielonej Górze. Wielka przebudowa kanalizacji deszczowej

Przy ul. Foluszowej trwa imponujących rozmiarów inwestycja. To budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego. Zakończyły się prace konstrukcyjne zbiornika. Gotowy jest piaskownik. A koryto cieku zostało w tym miejscu wybetonowane.

– Powstaje specjalistyczny, awaryjny przelew boczny cieku Łącza, który tamtędy przepływa i do którego będzie odprowadzana deszczówka – informuje Monika Turzańska, pełnomocnik prezesa spółki ds. zarządzania. – Trwa budowa wlotowych i wylotowych otworów do zbiornika retencyjnego. Trwają też roboty ziemne związane z kształtowaniem czasy ziemnej tego zbiornika.

Budowa zbiornika przy ul. Foluszowej kosztuje ok. sześciu milionów złotych. Obiekt ma pomóc miastu unikać zalań i podtopień podczas ulewnych deszczy. Inwestycja pozwoli przechwycić duże ilości wód opadowych, rozpadowych z miasta, ale także zabezpieczyć przed dużą falą opadów, która płynęła do Zielonej Góry Przylepu i Czerwieńska.

Inwestycje w Zielonej Górze. Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi

Zbiornik retencyjno-rozsączający powstaje w miejscu przedwojennej oczyszczalni ścieków, zbudowanej w 1934 roku na Złotej Łączy, do której spływały ścieki z miasta. Było to na ówczesne czasy bardzo nowoczesne rozwiązanie. Obiekt działał do II wojny światowej. W ostatnich latach zainteresowanie wzbudzała zwłaszcza część nadziemna, budynek przypominając kształtem UFO. Zanim ruszyła budowa obiekt ten został rozebrany.

Prace przy ul. Foluszowej to część inwestycji realizowanej przez spółkę Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra - etap I”. Całe zadanie zakończy się w listopadzie tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto