Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj biegały już smoki, kotki, króliczki, a nawet krokodylki. Ruszyły zapisy na IX Bieg Jeża w Zielonej Górze!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tak wyglądał Bieg Jeża w 2021 roku
Tak wyglądał Bieg Jeża w 2021 roku Mariusz Kapała
- Po każdym biegu podnosi się świadomość adopcyjna. Więcej ludzi zostaje wolontariuszami, przychodzą do schroniska i zaczynają pomagać – wymienia efekty biegu Radosław Brodzik.

IX Bieg Jeża w Zielonej Górze. Skąd nazwa Dlaczego jesienią?

Już dziewiąty raz jesienią zielonogórzanie, dorośli i młodsi pobiegną, aby wspomóc bezdomne zwierzęta, którymi opiekuje się zielonogórskie schronisko.

– Bieg, tradycyjnie organizujemy pomiędzy październikiem, a grudniem, chociaż jest to trudny czas dala takich imprez ze względu na pogodę – wyjaśnia Radosław Brodzik. – Ale robimy to dlatego, że jest to moment, kiedy, szykując się do świąt, zajmujemy się rodziną i bliskimi, i troszkę zapominamy o bezdomnych zwierzętach, to nie jest źle, bo ludzie są najważniejsi, ale chcemy też przypomnieć o podopiecznych schroniska.

Skąd nazwa Bieg Jeża?

– Wiele lat temu Arek Dąbrowski, który jest pomysłodawcą tego biegu, znalazł wśród świąt nietypowych – święto jeża i wymyślił, że będzie taki bieg. Wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować go właśnie w tym okresie – wspomina R. Brodzik.

Biegi jeża w Zielonej Górze

IX Bieg Jeża w Zielonej Górze. Zapisy

Ponownie zaplanowano Biega Małego Jeża dla dzieci i Dużego Jeża dla dorosłych. Zapisy ruszyły i prowadzone są na portalu super-sport.com.pl. Dzieci w wieku od 2 lat do 15 roku życia biegają na trasach od 100 metrów do 1200 m. Dorośli pokonują 3,2 km, to osiem okrążeń stadionu.

Wpisowe dla dzieci wynosi minimum 20 zł, dla dorosłych minimum 30 zł.

– Dzięki wspaniałym sponsorom , którzy pokrywają koszty techniczne, cała kwota z wpisowego będzie wsparciem dla schroniska – dodaje Brodzik.

  • Zapisy dla dzieci: link
  • Zapisy dla dorosłych: link

IX Bieg Jeża w Zielonej Górze. Atrakcje

W tym roku, wyjątkowo po raz pierwszy bieg nie odbędzie się w Parku Tysiąclecia, a na stadionie uniwersyteckim przy ul. Wyspiańskiego. Powodem są prace prowadzone w parku.
Dzień biegu będzie pełen atrakcji. Dzieci wystartują o godz. 11. Rozgrzewkę poprowadzi Anita Peron. A potem będą wielkie bańki z Bańko Ulą. Zielonogórska policja przygotuje pokazy szkolenia psów i będzie prowadzić stoisko promujące bezpieczeństwo najmłodszych.
Dzieci mogą przyjść przebrane za różne zwierzęta.

– Zapraszamy do kibicowania, i jak zwykle, do przebierania się. Mamy nagrodę dla najlepiej przebranego dziecka. Widzieliśmy już na naszym biegu smoki, kotki, pieski, króliczki, jaszczurki, a nawet krokodylki. Kreatywność rodziców jest ogromna – podkreśla R. Brodzik.

Czytaj też:

IX Bieg Jeża w Zielonej Górze. Pomoc dla schroniska

Ze sobą zabieramy też rzeczy potrzebne w schronisku dla zwierząt. To m.in. nitrylowe rękawiczki, środki czystości (np. domestos), podkłady, ręczniki papierowe, koce, prześcieradła, rzeczy, którymi można zwierzęta okryć. Potrzebna jest też oczywiście karma, ale ta wysokomięsna, bezzbożowa dla psów i także dla kotów.

– Zawsze prosimy o to, aby przynosić karmę, ale nie dużo, bo nie chodzi o ilość, ale specjalistyczną karmę o większej zawartości mięsa, leczniczą. Można ją kupić w każdym sklepie zoologicznym – zaznacza R. Brodzik.

Bieg Jeża to nie tylko wspólne bieganie, spędzanie czasu na powietrzu i konkretna pomoc bezdomnym zwierzętom.

– Bardzo nam zależy na spełnieniu celu wydarzenia. Nie dość, że rodzice pokazują fantastyczną postawę pomagania. Dzieci są przebrane, czują temat, to uczymy szacunku do zwierząt. Jeśli dobrze traktujesz zwierzęta, też człowieka, tak będziesz traktować. Cieszymy się, bo po każdym biegu podnosi się świadomość adopcyjna. Uczestnicy biegu widzą, że jest dużo ludzi, którzy pomagają. Wolontariusze mają swoje stoisko, opowiadają o zwierzętach, mają ich zdjęcia. Notujemy później zwiększoną adopcję. Więcej ludzi zostaje wolontariuszami, przychodzą do schroniska i zaczynają pomagać – wymienia efekty biegu organizator.

Podczas biegu będą też inne stoiska. Obecna będzie Fundacja Ochrony Jeży HedgeHope , której przedstawiciele opowiedzą, jak pomagać jeżom oraz uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto