Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usiądź z Klemem do stolika ... [zdjęcia]

kali/Muzeum Ziemi Lubuskiej
KLEM był niezwykle znaczącą postacią w dziejach naszego miasta. Ten wybitny, wszechstronnie wykształcony i utalentowany artysta – malarz, grafiki i rysownik urodzony w 1928 roku w Toruniu, związał życie z Zieloną Górą i tu odcisnął piętno swojej osobowości. Muzeum Ziemi Lubuskiej posiada w swych zbiorach ponad 1700 jego prac, jest również obecny w domach wielu zielonogórzan, gdzie znajdują się jego obrazy.

Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury. Klem Felchnerowski pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków, a w latach 1960-1965 dyrektora Muzeum w Zielonej Górze. Był założycielem i redaktorem graficznym pisma „Nadodrze”. Zmarł 27 stycznia 1989 roku i został pochowany na zielonogórskim cmentarzu w Alei Zasłużonych.

W 1998 roku odsłonięto tablicę pamiątkową przy al. Niepodległości 15 poświęconą artyście, a rondo przy dworcu PKS od 2003 roku nosi nazwę Rondo Klema Felchnerowskiego. Ininicjatywa stworzenia pomnika Artysty idzie krok dalej i ma na celu przywrócenie tej niezwykłej postaci do krajobrazu miasta poprzez formę nietypowej rzeźby oddającej upodobania artysty.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum ogłosiło konkurs na projekt stolika Klema, o czym informowaliśmy naszych Czytelników, prosząc o wsparcie pomysłu. Jury wybrało projekt rzeźbiarza, znanego w mieście nie tylko z Bachusików, Artura Wochniaka. Przyznaje on, że praca nad postacią Klema nie była łatwa. Trzeba było do niej dobrze się przygotować.
- Dla mnie to było wielkie wyzwanie. Bo po pierwsze, bardzo cenię sobie twórczość Klema Felchnerowskiego. A po drugie, fajnie jest, kiedy artysta może artyście postawić pomnik -przyznaje A. Wochniak. - Często dziś w rozmowach przewija się nazwisko tego twórcy, więc był mi znany z opowieści. Teraz jednak dokładnie prześledziłem album o Kle-mie, przejrzałem wiele zdjęć, by oddać charakter artysty, pewną nonszalancję, luz . Stąd noga założona na nogę, wzrok pod pewnym kątem... Stąd taki a nie inny ubiór.
Postać Klema będzie o 15 procent większa od rzeczywistych wymiarów artysty. Tak się robi, by w dużej przestrzeni bohater nie wydawał się mniejszy.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się 6 listopada o godzinie 13.00 przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej.
W galerii prezentujemy zdjęcia z pracowni Artura Wochniaka, artysty, który wykonał rzeźbę Klema.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto