MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W zielonogórskim "Ekologu" uczniowie zorganizowali kiermasz, żeby pomóc koledze. Każdy może pomóc

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jakub jest uczniem VIII kl. Przeszedł operację, po której wymaga specjalistycznej rehabilitacji
Jakub jest uczniem VIII kl. Przeszedł operację, po której wymaga specjalistycznej rehabilitacji Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 w Zielonej Górze
Jakub Chondziński z klasy 8A zielonogórskiego „Ekologa” ma niezwykle rzadką mutację genu TFAP2B. W ubiegłym roku przeszedł operację, po której potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji. Uczniowie z nauczycielami zorganizowali charytatywny kiermasz. Można też pomóc, przeznaczając 1,5 proc. podatku i wpłacając datki.

Szkoły w Zielonej Górze. Uczeń potrzebuje pomocy

Były same pyszności, tosty na drugie śniadanie oraz porcjowane ciasta i ciasteczka. Kiermasz charytatywny specjalnie dla Jakuba Chondzińskiego z klasy 8A Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze zorganizowali uczniowie z klasy chłopca we współpracy z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu. Akcja dla Kuby odbyła się 29 lutego.

– Kubę wspiera cała społeczność szkolna, czyli uczniowie i pracownicy szkoły. Wszyscy okazali wsparcie oraz pomoc naszemu uczniowi – podkreśla Marzena Kumanowska, wychowawca klasy 8A.

Kuba ma niezwykle rzadką mutację genu TFAP2B, która odpowiada za deficyty w obrębie rozwoju mózgu, co doprowadziło do mózgowego porażenia dziecięcego, zaniku nerwów wzrokowych, spastyki czterokończynowej, pęcherza neurogennego i wielu innych nieprawidłowości w rozwoju Kuby.

Jakub jest uczniem VIII kl. Przeszedł operację, po której wymaga specjalistycznej rehabilitacji

W zielonogórskim "Ekologu" uczniowie zorganizowali kiermasz,...

Jest szansa na to, aby chłopiec chodził. Szkoda to zaprzepaścić

Chłopiec Kuba przeszedł dziewięć miesięcy temu zabieg, który miał za zadanie zmniejszyć spastykę w dolnej części ciała. Z informacji od rodziców wynika, że efekty są dość znaczące, ale nie zniwelowały spastyki w 100 procentach.

– Po zabiegu Kuba wymaga bardzo intensywnej rehabilitacji, która niestety jest płatna. Mało który rehabilitant w Polsce umie pracować z dziećmi po zabiegu SDR. Dla rodziców rehabilitacja wiąże się z ogromnymi kosztami, których nie są sami w stanie opłacić. Do tego dochodzą również opłaty za leki, lekcje pływania, które pełnią również rolę terapii wspomagającej. Miesięcznie jest to koszt około 2500 zł – wylicza Kalina Stojanowska-Han – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.

Dodatkowo Kuba wyrósł ze swojego wózka inwalidzkiego, którym porusza się na co dzień. – Refundacja z NFZ oraz PEFRONU prawdopodobnie nie pokryją całkowitych kosztów wózka. Konieczna będzie dopłata – dodaje opiekunka koła.

Marzena Kumanowska podkreśla, że Kuba ćwiczy każdego dnia minimum trzy godziny i wkłada mnóstwo energii w to, żeby jego ciało mogło się rozwijać.

– Istnieje realna szansa na naukę chodzenia – informuje nauczycielka.

Kuba ma swój profil na Facebooku, na którym są zdjęcia i filmiki z rehabilitacji. Kubą opiekuje się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", można przekazać 1,5% podatku (nr KRS 0000186434). Na stronie fundacji: www.fundacja-sloneczko.pl można znaleźć informacje od subkoncie Kuby numer to 67/C.

Jak pomóc? Wpłać 1,5 procent podatku lub datek

  • Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", subkonto: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem "na leczenie i rehabilitację Jakuba Chondzińskiego, symbol - 67/C"
  • 1,5% podatku przy tegorocznym rozliczeniu PIT-ów: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - KRS 0000186434, a w informacjach uzupełniających należy podać szczegółowy cel, czyli "rehabilitacja i leczenie Jakuba Chondzińskiego, symbol 67/C"

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Biały Weekend - Kawiarenka Zdrowia

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto