Wybory samorządowe 2018 w województwie lubuskim. Koalicja w lubuskim sejmiku. Elżbieta Polak marszałkiem województwa lubuskiego

Eliza Gniewek

Wideo

Zobacz galerię (48 zdjęć)
Po godzinie 11 w czwartek, 22 listopada rozpoczęła się inauguracyjna sesja IV kadencji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

[sndh]

Godz. 15.40 - 16.10
Elżbieta Polak zaproponowała Marcina Jabłońskiego na członka zarządu. Wicemarszałkami mają być Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki obaj z PSL. Łukasz Porycki jest dyrektorem Departamentu Infrastruktury w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim.
To prawa ręka szefowej PSL Jolanty Fedak.

Członkiem zarządu ma być nadal Tadeusz Jędrzejczak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
18 głosów za marszałkiem daje duże prawdopodobieństwo, że wszyscy kandydaci wejdą do zarządu. To głosy Koalicji Obywatelskiej, PSL i SLD, czyli takiej koalicji, jaka była do tej pory w zarządzie województwa. Nowe jednak będą trzy osoby, to spora niespodzianka. Potwierdziła sie plotka o powrocie Marcina Jabłońskiego do zarządu województwa. Z zarzadem województwa żegna się Romuald Gaik z PSL i Alicja Makarska reprezentująca Platformę Obywatelską. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do zarządu województwa wybrani.

Godz. 15.34
Elżbieta Polak została wybrana marszałkiem województwa lubuskiego. 18 radnych głosowało za. Marszałek Polak odebrała gratulacje od radnych, polityków, pracowników urzędu. Gratulacje popłynęły też podczas transmisji na żywo "Gazety Lubuskiej" na Facebooku.Godz. 15.28
Trwa głosowanie nad wyborem marszałka. Elżbieta Anna Polak (PO) jest jedyną kandydatką.

Godz. 15.12
Klub Koalicji Obywatelskiej zaproponował na marszałka województwa lubuskiego Elżbietę Annę Polak.Godz. 15.06
Zaczyna sie sesja. Radny Kościk wnosi o 15 minut przerwy.
Mamy za chwilę przystąpić do głosowania nad marszałkiem. Byliśmy przekonani, że przychyli sie pani do naszego wniosku jak kiedyś Czesław Fiedorowicz - mówi Kościk. - A ja nazywam się Wioletta Haręźlak i kontynuujemy sesję - powiedziała przewodnicząca.

Godz. 14.57
Kończy się przerwa i spotkanie radnych Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS i PSL już są na sali. Za chwilę zostaną wznowione obrady, tylko nie wiadomo jeszcze na jak długo i czy dojdzie do wyboru marszałka województwa?
- Dzisiaj musi zostać wybrany zarząd - mówił przed przerwą radny Sebastian Ciemnoczolowski. - Trzeba pracować nad budżetem województwa lubuskiego. Nie ma czasu na odraczanie takich decyzji.
- Jak będzie kolejna przerwa, to będzie po koalicji - mówi jeden z radnych Koalicji Obywatelskiej.
- Wszystko w rękach przewodniczącej - mówi nasz rozmowca.

Godz. 14.42
Radni PiS mówią, ze koalicja jest dogadana. Ale dlaczego mieliby nie skorzystać z możliwości poproszenia o odroczenie?

Godz. 14.38
- Czy my mamy być jak te karpie, które idą na rzeź na wigilię? - powiedział nam jeden z radnych PiS. - Odpowiedzcie sobie sami czy my coś możemy jeszcze zdziałać.

Godz. 14.31
Przewodnicząca sejmiku, Wioletta Haręźlak ogłasza 10 minut przerwy.

Godz. 14.31
- Jałowe przeciąganie liny - mówi Łukasz Mejza.

Godz. 14.30
- Głosujmy wniosek o nieprzerwanie sesji - apeluje radny Ciemnoczołowski.
- Wnioskuję o spotkanie klubów PO i Nowoczesnej - mówi marszałek Polak.
- W poprzedniej kadencji taki dylemat był i przewodniczący sesję odroczył - mówi radny Surmacz.
- Wnoszę o kontynuację obrad - mówi radny Kołodziej.

Godz. 14.26
- Jeśli jest wniosek formalny powinien być przegłosowany - mówi przewodnicząca sejmiku. - To była prośba, a nie wniosek -odpowiada Kościk.

Godz. 14.25
- Realizujmy porządek obrad, który uchwaliliśmy - apeluje radny Ciemnoczolowski.

Godz. 14.22
Trwa dyskusja przewodniczącej sejmiku z prawnikami. Czy sesja będzie odroczona na wniosek PiS?

Zbigniew Kościk podkreśla, że przewodnicząca może sama podjąć decyzję.

Godz. 14.21
Jolanta Fedak podeszła na chwilę do Jana Świrepy (oboje z PSL) po czym radny zaproponował, aby kontynuować sesje i głosować za regulaminem w sprawie wyboru marszałka.

Godz. 14.13
Na 28 listopada sesje proponuje przenieść radny Zbigniew Kościk.

Nasz klub nie zgodzi się przeniesienie dalszej sesji - zapowiada Sebastian Ciemnoczołowski. Jest przeciw odraczaniu głosowania w sprawie wyboru marszałka.

Przewodnicząca może przerwać obrady i odroczyć je na inny termin. - Mamy problem natury prawnej - przyznała Wioletta Haręźlak.

Godz. 14.10
Glosowano blokowo. Cała trójka kandydatów została wiceprzewodniczącymi. Otrzymali 26 głosów. Pełną trzydziestkę, czyli glosy od wszystkich radnych miała Wioletta Haręźlak.

Godz. 13.48
Jerzy Wierchowicz i Mirosław Marcinkiewicz to kandydaci na wiceprzewodniczącego proponowani przez Koalicję Obywatelską.

Godz. 13.45
Wioletta Haręźlak przewodniczącą sejmiku woj. lubuskiego!

Zbigniew Kościk proponuje na wiceprzewodniczącego rady mecenasa Tadeusza Ardellego. - Nie pasuje na niego nie głosować, ma dzisiaj urodziny - dodał radny Kościk.

Godz. 13.33
Wioletta Haręźlak zapisała się do klubu radnych PSL. - Czy to ogranie Łukasza Mejzy? - pytamy prezydenta Janusza Kubickiego. - Nie znam pojęcia ograł - odpowiada prezydent Zielonej Góry i tłumaczy, że najważniejsze jest dobro miasta i województwa, a nie myślenie tylko o stołkach.13.25
Kwiaty dla nowej przewodniczącej sejmiku już czekają na wręczenie w kącie sali kolumnowej.

Godz. 13.18
PSL zgłosił na stanowisko przewodniczącej sejmiku Wiolettę Haręźlak.

"Prezydent Janusz Kubicki ograł Bezpartyjnych" - można usłyszeć w kuluarach.

Wiceprezydent Haręźlak jest jedyną kandydatką na przewodniczącą sejmiku.

Godz. 13.15
Obecność na sesji prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego wskazuje na poważne zainteresowanie tym, co za chwilę ma się wydarzyć w sejmiku. Jeśli potwierdzą się informacje o wyborze na przewodniczącą wiceprezydent Wioletty Haręźlak, która zasili klub PSL, przegranym tej trwającej kilka tygodni dyskusji o kształcie koalicji, będzie klub Bezpartyjnych Samorządowców i Łukasz Mejza. Jego klub traci członka i ma tylko trzech radnych. I wbrew własnych nadziejom nie będzie mieć przedstawiciela w zarządzie województwa. Tym samym członka zarządu zachowa SLD.

Godz. 13.09
Radni są za rozszerzeniem porządku obrad. Wybiorą marszałka, którym ma zostać Elżbieta Polak.

Godz. 13.00
Sebastian Ciemnoczołowski złożył wniosek w imieniu radnych Koalicji Obywatelskiej o rozszerzenie porządku obrad o wybór marszałka i stałych komisji sejmikowych.

Godz. 12.50
Przerwa miała trwać 20 minut, ale wciąż radni Koalicji Obywatelskiej nie wracają do sali kolumnowej.

Przewodnicząca sejmiku według kuluarowych informacji ma zostać Wioletta Haręźlak, która weszła do sejmiku.

Wioletta Haręźlak, która należała do Bezpartyjnych Samorządowców przechodzi do PSL.

Godz. 12.45
Wobec braku oficjalnych wiadomości pojawia się coraz więcej przesłanek. Mówi się o powrocie do zarządu Marcina Jabłońskiego, jaki miałby okazję odegrać się na Elżbiecie Polak, która go zastąpiła na stanowisku marszałka.

Wspomina się też o emocjach w Polskim Stronnictwie Ludowym. Nerwy mają być uzasadnione, bo mówi się o ogólnopolskiej koalicji PO i PSL, zgodnie z którą PSL miał już w garści trzech marszałków. Sprzeciw regionalnej PO sprawił, że nie stało się to takie proste w Lubuskiem.

Bezpartyjni samorządowcy mają wejść do zarządu województwa kosztem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Lubuskie SLD może stracić członka zarządu, którym obecnie jest Tadeusz Jędrzejczak.

Godz. 12.42
Cały czas trwa przerwa. Radny województwa, dawny wiceminister Marek Surmacz przyznaje, że wszystko jest w polityce możliwe.

Godz. 12.35
W kuluarach mówi się, że może być nawet koalicja bez Platformy Obywatelskiej. To, że nic nie jest pewne świadczy wystąpienie senatora Waldemara Sługockiego, który odwoływał się do mądrości radnych i życzył, aby pracowały z myślą dla województwa i mieszkańców.

Godz. 12.20
Radny województwa Marek Surmacz przyznaje, że jest w polityce wiele lat i to co się dzieje w takich powiatach jak wschowski, gorzowski i strzelecko-drezdenecki, pokazuje nowe zmiany. Koalicje PiS przestają być zaskoczeniem. - Wszelkie warianty koalicji były w sejmiku rozpatrywane. Była propozycja marszałka dla PSL, gdyby ten wszedł do koalicji z PiS - przyznal M. Surmacz.

Godz. 12.13
Jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców Łukasz Mejza zaprzeczył plotkom, jakoby ich komitet miał wejść do koalicji rządzącej województwem. Zapowiedział w rozmowie z "GL", że będą konstruktywną opozycją.

Tymczasem Tadeusz Ardelli uważa, że Prawo i Sprawiedliwość będzie jedyną opozycją w radzie województwa. Z rozmów w kuluarach wynika, że było możliwe, że z klubu Koalicji Obywatelskiej ktoś się mógł wyłamać i przejść na stronę PiS. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk raczej właśnie w tym celu przyjechał do Zielonej Góry dzisiaj rano.

Godz. 11.55
Ogłoszono 20-minutową przerwę w obradach sejmiku.

Godz. 11.53
List od wojewody lubuskiego przeczytała radna Małgorzata Gośniowska-Kola. Można było usłyszeć życzenia dobrej współpracy na rzecz województwa. Głos zabiera teraz senator Waldemar Sługocki. - Jestem przekonany, że dalej w sposób odpowiedzialny będziemy kształtować przyszłość województwa lubuskiego - mówił.

Godz. 11.41
Radni zgodnie zaśpiewali hymn Polski, po tym jak harcerze wnieśli na salę sztandar województwa lubuskiego. Szef samorządowego kolegium odwoławczego i szef wojewódzkiej komisji wyborczej Robert Gwidon Makarowicz wręczył radnym województwa zaświadczenia o wyborze na radnych. Po tym zacznie się ślubowanie nowych radnych.11.20
Najstarszy stażem radny Jan Świrepo rozpoczął pierwszą sesje IV kadencji sejmiku województwa lubuskiego.

Godz. 11.14
Rozmowy się zakończyły. Nie doszło jednak w sali prasowej do podpisania umowy koalicyjnej. Wszyscy udali się do sali kolumnowej. - Wszystko będzie dobrze - mówią radni województwa z PO, ale zaznaczają, że będą niespodzianki.

Godz. 11.07
Sesja sejmiku już powinna się zacząć. Jednak nie ma jeszcze dzwonka, który miałby przywołać uczestników do gabinetu wojewody gdzie przebywa szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i poseł PiS Jerzy Materna.

Godz. 11.00
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk rozmawia z wojewodą Władysławem Dajczakiem w jego gabinecie. Drugie rozmowy toczą się po przeciwnej stronie korytarza, gdzie szefowa PSL Jolanta Fedak prowadzi rozmowy z przewodniczącym PO w regionie Waldemarem Sługockim.

Godz. 10.56
Na 10.30 zwołana była konferencja prasowa w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim. Miała być podpisana umowa koalicyjna. Dziennikarze czekają. O 11 miał zacząć się sejmik.

Zobacz również: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer w Zielonej Górze

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Polecamy również: Wybory samorządowe 2018

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3