Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Zielonej Górze Ochli został wyremontowany w zaledwie parę miesięcy. Zobacz, jak wygląda w środku | WIDEO, ZDJĘCIA

Wideo
od 12 lat
Zabytkowy dwór w Zielonej Górze Ochli przez 41 lat czekał na generalny remont. Wnętrza zostały całkowicie odmienione. Wiosną zazieleni się teren wokół. Miejsce ma być wykorzystywane do organizacji wydarzeń dla mieszkańców.

Zabytkowy dwór w Zielonej Górze Ochli

XVII-wieczny dwór mieści się przy ul. Górnej w Zielonej Górze Ochli. To miejsce przy jednej z bocznych uliczek nie traciło uroku, ale widać było, że potrzebowało pomysłu i pieniędzy na realizację.

– To obiekt, który od lat wywoływał oczekiwania i nadzieje osób, które chciały przywrócić jemu dawny blask. Przez lata próbowano podejmować różnego rodzaju wysiłki, ale niestety były one nieskuteczne. Postawiliśmy sobie za cel dokończyć te prace – wspomina marszałek Marcin Jabłoński. – Cieszę się, że ten projekt bardzo późno rozpoczęty, w trudnych okolicznościach, z pewnym ryzkiem, szczęśliwie dotarł do finału.

Wicemarszałek Łukasz Porycki wylicza, że przez 41 lat budynek nie doczekał się żadnego porządnego remontu. Naprawiane były dach i ubytki w murach.

we dworze w Zielonej Górze Ochli jest jak w pałacyku

Zabytkowy dwór w Zielonej Górze Ochli został wyremontowany w...

Udana metamorfoza

Obecna metamorfoza to efekt dotacji z Unii Europejskiej. Umowę na dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 zawarto w listopadzie 2022 roku. 10 maja 2023 roku ruszyły prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Zabytek jest gotowy do otwarcia. W salach wykładowych są już krzesła i stoły i przede wszystkim potrzebny sprzęt. Jest też mała kuchnia.

Na zewnątrz jest minielektrownia fotowoltaiczna, są też klimakonwektory i pompy ciepła. Wszystko po to, aby utrzymanie budynku nie było drogie. Muzeum Etnograficzne wykupiło teren wokół, nie tylko do wprowadzenia nowoczesnych technologii. Znalazło się miejsce na ogród sensoryczny, ławki multimedialne, plac dla dzieci i parking.

– Celem było uratowanie obiektu i przypisanie mu nowych funkcji ważnych dla tożsamości regionalnej – mówi marszałek Jabłoński.

Marszałek liczy, że będzie to miejsce, wokół którego koncentrować się będzie spora część działalności Muzeum Etnograficznego. – Mamy piękne tradycje związane z ludźmi, którzy tutaj się osiedlili, pochodzą z różnych części obecnej i dawnej Polski. To jest takie miejsce, w którym będziemy starali się opowiadać o tym, jaka jest nasza historia i jak się zmieniało województwo lubuskie – zapowiada Marcin Jabłoński.

Co się będzie działo we dworze?

We dworze przede wszystkim Muzeum Etnograficzne będzie prowadziło działalność edukacyjną, ale to nie wszystko.

– Mamy jedyną w Polsce jednostkę budżetową, jaką jest Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Pierwszy pomysł jest taki, aby centrum miało tutaj swoją siedzibę. Rozmawiamy również z Lubuską Izbą Rolniczą, czy nie zechciałaby tutaj się przenieść – zdradza wicemarszałek Porycki.

Dyrektor Muzeum Etnograficznego dodaje, że do dworu zostanie przeniesiono izba pamięci, wcześniej otwarta w świetlicy. Powstaje też wystawa multimedialna na temat lubuskiego winiarstwa.

– Ma to być ośrodek kultury dla lokalnej społeczności, ale i dla mieszkańców całej Zielonej Góry – podkreśla Tadeusz Woźniak.

Całkowita wartość projektu przekroczyła 12 milionów złotych. Wkład własny ze środków województwa wyniósł niecałe 4 miliny zł.

Zobacz wideo: Umowa na remont barokowego dworu w Ochli

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto