ZIELONA GÓRA: Politycy Koalicji Obywatelskiej na giełdzie. Co mówili zielonogórzanom? [ZDJĘCIA]

kali
Akcja polityków Koalicji Obywatelskiej "Porozmawiajmy - posłuchajmy" - Giełda Rolno-Towarowa w Zielonej Górze - 11 sierpnia 2019
Akcja polityków Koalicji Obywatelskiej "Porozmawiajmy - posłuchajmy" - Giełda Rolno-Towarowa w Zielonej Górze - 11 sierpnia 2019 Leszek Kalinowski
Jakich zmian chcą Lubuszanie? Przede wszystkim poprawy w służbie zdrowia, ale także skutecznej walki ze smogiem i godnej płacy za pracę, bo ciągle w stosunku do innych regionów zarabiamy za mało - takie wnioski można wysunąć po wizycie polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym Katarzyny Lubnauer, w niedzielę na zielonogórskiej giełdzie.

- Dziś rozpoczynamy akcję "Porozmawiamy - posłuchajmy" w woj. lubuskim - mówił przed wejściem na Giełdę Rolno-Towarową w Zielonej Górze Waldemar Sługocki. Politycy chcieli się spotkać z Lubuszanami, którzy odwiedzili to miejsce. Posłuchać, jakie potrzeby mają mieszkańcy naszego regionu. Chcieli też rozdać ulotki, ale ochroniarze zwrócili im uwagę, że to zrobić nie mogą. Ulotki powędrowały więc z powrotem do busa.

- To już 15 województwo, które odwiedzamy i spotykamy się z mieszkańcami na giełdach, rynkach, centrach miejscowości. Tematy rozmów są różne, bo każdy region ma swoje problemy. I to w regionach najlepiej ludzie wiedzą, czego potrzebują - podkreślała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. To nie Warszawa ma decydować, co w poszczególnych województwach jest potrzebne.

Zdaniem K. Lubnauer, tematy które powtarzają się w całym kraju to przede wszystkim służba zdrowia. Polacy narzekają na utrudniony dostęp do specjalistów, długie kolejki, trudności z leczeniem, To trzeba poprawić jak najszybciej. Stąd nasze propozycje m.in. 21 dni do specjalisty, 60 minut do SOR-u, centra onkologiczne. Seniorzy zwracają uwagę na ich potrzeby i zapewnienie im opieki, rehabilitacji itd. Młodzi chcą za swoją pracę otrzymywać godne wynagrodzenie i pomoc w rozwijaniu działalności gospodarczej. Koalicji Obywatelska nie zamierza likwidować programów socjalnych i nic nikomu zabierać, ale chce też, motywować ludzi do pracy i odpowiednio im płacić za wykonywaną pracę.

Podczas spotkań zwracano też uwagę na wzrost cen, na to że rząd z jednej strony daje, z drugiej wprowadza nowe podatki (benzyna, woda ), co powoduje, że realnie Polacy zarabiają mniej.

Niektórzy chwalili nasze województwo i narzekali na wycinkę lasów czy złe drogi. Ale były i takie głosy:
- Nie chcecie wycinać drzew, a w Niemczech tą wszędzie tam, gdzie kornik atakuje wielkie połacie - krzyczała jedna z kobiet na giełdzie.

- Te rozmowy są bardzo ważne, bo pomogą nam wzbogacić program. Doprecyzować go, ukierunkować na potrzeby Polaków - podkreślała Katarzyna Lubnauer.

- Obecna akcja jest podsumowaniem działalności w terenie Mamy na koncie ponad 400 spotkań otwartych - mówiła poseł Katarzyna Sibilska. - Kolejna seria spotkań dotyczyła spraw Polek – odbyliśmy ponad 80 spotkań. Przedstawiałyśmy nasze propozycje dla Polek. Następna sprawa to 100 spotkań z seniorami. One przekształciły się w konkretne propozycje programowe i ustawowe. Kolejna edycja projektu to rozmowy na temat polskiej szkoły, jak ona powinna wyglądać. To co prezentujemy jako Szóstka Schetyny to bardzo szeroko konsultowane z mieszkańcami propozycje.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że w regionie od dawna ustalono priorytety. To przede wszystkim zdrowie i ochrona środowiska, rozwój gospodarki nowoczesnych technologii. Stąd też m.in. pikniki zdrowia, miasteczka kobiet.

Mieszkańcy na giełdzie też poruszali te tematy. Jedni chwalili i dziękowali za podjęte już działania, inni proponowali kolejne rozwiązania.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, zaproście nas też do siebie - przyjedziemy., porozmawiamy - zachęcała poseł Katarzyna Ossos. - Czekamy na wasze propozycje Aktywizują nas one

Oto Szóstka Schetyny:
1.Wyższe płace: niższy PIT i ZUS dla wszystkich pracujących, premia za aktywność dla osób, które zarabiają mniej niż 4,5 tysiąca złotych brutto – efekt to pensja minimalna wyższa od 600 zł na rękę; równe płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

2.Wolność i demokracja: akt odnowy demokracji (jednym zbiorem ustaw usuniemy wszystko, co niekonstytucjonalne, co łamie wolność, co niepraworządne); obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów; głosowanie przez Internet; prawa kobiet, związki partnerskie (dostęp do informacji medycznej o najbliższej osobie, dziedziczenie).

3.Europejska Ochrona Zdrowia: maksymalnie 21 dni do lekarza specjalisty’ maksymalnie 60 minut oczekiwania na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym; program walki z rakiem (w 7 lat wyleczalność raka osiągnie poziom krajów Europy Zachodniej); pełen bilans zdrowotny dla osób 50 plus co pięć lat; dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa; program in vitro (przywrócony i poszerzony); szczepienia dla dzieci (darmowe, powszechne, pełen zakres); pakiet dla osób z niepełnosprawnością (turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku, leki za darmo).

4.Pomoc dla seniorów: 13. emerytura na stałe, co roku; centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu oraz opieki; pakiet dla seniora (pomoc przy domowych naprawach, darmowa taksówka np. do przychodni, zabiegi kosmetyczne).

5.Przyjazna szkoła: uporządkowanie i uspokojenie sytuacji w szkołach; 1000 zł podwyżki dla nauczycieli; koniec z ciężkimi tornistrami i pracami domowymi (po lekcjach w szkole dziecko pod opieką nauczycieli odrobi zadania).

6.Czyste powietrze i woda: w 8 lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza (do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia); do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu mieszkań i domów; do 2035 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu systemowym; do 2040 roku wyeliminujemy węgiel w energetyce; zakaz sprowadzania śmieci do Polski; ograniczenie zużycia plastiku; ochrona wód, rzek i jezior; projekt Zielona Polska (sadzenie drzew na nieużytkach rolnych i w miastach).

ZOBACZ TEŻ
SPRZĘT DLA SZPITALA

**Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

**

Wideo

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA: Politycy Koalicji Obywatelskiej na giełdzie. Co mówili zielonogórzanom? [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-11T17:14:57 02:00, DrAtanazyKula:

Haha. Kim jest ten pulchny chłopaczek? Od 89 roku ro...li

ten kraj. W poprzednich dwóch kadencjach nie zrobili nic dla ludzi,

że o seniorach nie wspomnę. Teraz im się przypomniało, że mają służyć temu krajowi i dla dobra Polaków. Niestety czerwony lubuski beton odda na nich znowu swoje głosy. Mam nadzieję, że głosując na nich zwrócą swoją 13 emeryturę i min świadczenia 500 plus. Bądźcie konsekwentni chcecie brać całe życie w dupę to wasza sprawa, ale czerwone lubuskie komuchy oddajcie kasę.

Słowem w sedno.

D
DrAtanazyKula
Haha. Kim jest ten pulchny chłopaczek? Od 89 roku ro...li

ten kraj. W poprzednich dwóch kadencjach nie zrobili nic dla ludzi,

że o seniorach nie wspomnę. Teraz im się przypomniało, że mają służyć temu krajowi i dla dobra Polaków. Niestety czerwony lubuski beton odda na nich znowu swoje głosy. Mam nadzieję, że głosując na nich zwrócą swoją 13 emeryturę i min świadczenia 500 plus. Bądźcie konsekwentni chcecie brać całe życie w dupę to wasza sprawa, ale czerwone lubuskie komuchy oddajcie kasę.
Dodaj ogłoszenie