Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanka wiceministrem nauki. Zobacz, jak wyglądała kariera prof. Marii Mrówczyńskiej?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Rodowita zielonogórzanka, od lat związana z UZ
Rodowita zielonogórzanka, od lat związana z UZ Fot. Marek Lalko
Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Maria Mrówczyńska została wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska.

Nowa wiceminister z Zielonej Góry. Prof. Maria Mrówczyńska

Profesor Maria Mrówczyńska to urodzona w 1974 r. rodowita zielonogórzanka. Członkini Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Członkini rady naukowej czasopisma Civil and Environmental Engineering Reports, edytorka czasopism i recenzentka artykułów naukowych, rozpraw doktorskich i postępowań habilitacyjnych. Autorka monografii, podręczników i publikacji. Wielokrotnie nagradzana za działalność naukową m.in. nagrodą Ministra Budownictwa. Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska - teraz także wiceminister nauki.

- Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - informuje resort nauki. - Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych.

Stopień naukowy

Wiceminister Maria Mrówczyńska kończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W roku 2006 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej obroniła rozprawę doktorską, aby następnie w roku 2013 na podstawie rozprawy habilitacyjnej stanowiącej zwarty cykl publikacji oraz oceny dorobku naukowego, uzyskać stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia.

Z zielonogórską uczelnią prof. Mrówczyńska jest związana już od 1999 r. Na UZ w latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Następnie w 2019 r. objęła stanowisko dyrektora Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącej rady dyscypliny naukowej inżynierii lądowej i transportu, by rok później w 2020 r. zacząć pełnić funkcję prorektora ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto