Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS przypomina o 800 plus. W pierwsze osiem dni Lubuszanie złożyli już ponad 33 tys. wniosków o świadczenie 800 plus

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Lubuscy rodzice i opiekunowie już od początku lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nadchodzący rok świadczeniowy, który obejmie okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
Lubuscy rodzice i opiekunowie już od początku lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nadchodzący rok świadczeniowy, który obejmie okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. fot. Jacek Katos
Na początku lutego ruszył nabór wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy w 2024 i 2025 roku. Rodzice i opiekunowie dzieci do 18 roku życia powinni zadbać o terminowe wypełnienie i przesłanie wniosku, aby zagwarantować sobie ciągłość wypłat dodatku. Dotychczas rodzice i opiekunowie z województwa lubuskiego złożyli już ponad 33 tys. wniosków. Jak wypełnić wniosek i gdzie go wysłać?

Świadczenie wychowawcze w ramach programu 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny czy sytuacji zawodowej rodziców lub opiekunów.

800 plus. Nowy okres świadczeniowy

Aby złożyć wniosek na nadchodzący okres świadczeniowy, rodzice mogą skorzystać z różnych form, w tym z bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego, a wszelkie pisma, informacje i decyzje są przekazywane elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku aplikacji mZUS wniosek z poprzedniego okresu zostanie automatycznie uzupełniony, bazując na wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może wprowadzić zmiany. Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane automatycznie (takie jak PESEL czy data urodzenia).

Termin składania wniosków

Nabór potrwa do 30 czerwca 2024 r. Jeśli wniosek zostanie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, ZUS zobowiązuje się do wypłaty pieniędzy do 30 czerwca 2024 r., zapewniając płynność świadczenia bez przerw. Natomiast wnioski złożone w maju gwarantują otrzymanie świadczenia najpóźniej do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a te złożone w czerwcu — do 31 sierpnia, również z wyrównaniem od czerwca. Wypłaty na podstawie wniosków złożonych od lipca będą realizowane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym zostały złożone.

O tym należy pamiętać

Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 r. powinni pamiętać o konieczności złożenia dwóch wniosków o świadczenie wychowawcze. Pierwszy wniosek dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego 2023/2024, który zakończy się 31 maja (o ile jeszcze tego nie uczynili), a drugi wniosek dotyczy nowego okresu świadczeniowego 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto