Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyj z przyrodą w zgodzie. Uczniowie z 11 szkół rywalizowali w lesie, a motywem przewodnim był szop pracz

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze Tomasz Daiksler
Przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w piątek, 19 maja, odbył się konkurs „Żyj z przyrodą w zgodzie”. W tej aktywnej formie edukacji udział wzięli uczniowie z 11 szkół podstawowych. Musieli wykazać się wiedzą, sprawnością sportową i artystyczną kreatywnością. A motywem przewodnim był... szop pracz.

Uczniowie klas czwartych musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, kreatywnością plastyczną oraz sprawnością fizyczną. Zadania bowiem były tak skonstruowane, by można było młodych ludzi oceniać właśnie w trzech wymienionych kategoriach. Dzięki tej zabawie uczniowie aktywnie spędzili ten czas na świeżym powietrzu.

Lasy Państwowe od 20 lat prowadzą zorganizowaną działalność edukacyjną

- Konkurs "Żyj z przyrodą w zgodzie" ma już swoją tradycję - organizowany jest od 2000 roku – podkreśla dr inż. Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

- Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, ponieważ Lasy Państwowe obchodzą dwudziestolecie planowanej i zorganizowanej działalności edukacyjnej. Jest to doskonała okazja, aby podkreślić zaangażowanie leśników w promowanie edukacji ekologicznej i troski o środowisko naturalne. Oczywiście różne elementy edukacyjne były prowadzone dużo wcześniej, leśnicy od zawsze dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami.

"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze Tomasz Daiksler

Szop pracz motywem przewodnim konkursu "żyj z przyrodą w zgodzie"

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu był szop pracz – gatunek od dawna uznany za inwazyjny. Pomimo swojego sympatycznego wyglądu, szop pracz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia rodzimych gatunków zwierząt, a także dla człowieka. Zatem warto propagować wiedzę na temat tego zwierzęcia.

- My się podzieliliśmy, ja biorę udział w części przyrodniczej, jeden kolega w malarskiej, a drugi w sportowej – mówi Nadia Gierek z SP-15 w Zielonej Górze. – Długo nie musiałam się przygotowywać do konkursu, ale kilka ważnych tematów powtórzyłam. Atmosfera jest bardzo fajna, można poznać uczniów z innych szkół. A przy okazji nauczyć się wielu ekologicznych zachowań.

Nauczycielka przyrody, biologii i geografii w SP-15 w Zielonej Górze, Maja Olejnik–Rutkowska, podkreśla, że szkoła razem z Lasami organizuje te zmagania już od 25 lat. Dzieci wykazują się wiedzą przyrodniczą i ekologiczną. Poznają szopa pracza i bawią się w trzech różnych konkurencjach sportowych.

Obowiązkowe, pamiątkowe zdjęcie z udziału w konkursie "Żyj w zgodzie z przyrodą"
Obowiązkowe, pamiątkowe zdjęcie z udziału w konkursie "Żyj w zgodzie z przyrodą" Tomasz Daiksler

Konkurs "Żyj z przyrodą w zgodzie" kształtuje postawy ekologiczne

- Celem konkursu jest kształtowanie postaw ekologicznych, bo w szybkim tempie zanieczyszczamy środowisko i edukacja od jak najmłodszych lat jest bardzo wskazana – mówi Maja Olejnik – Rutkowska. – Dzieci bardzo chętnie uczą się np. o lesie w lesie.

Kaja Borzęcka z Nadleśnictwa Zielona Góra zauważa, że konkurs co roku cieszy się dużą popularnością. Nie odbył się tylko w czasie pandemii koronawirusa. To bardzo istotne, by uświadamiać społeczeństwo w kierunku przyrodniczym, ekologicznym.

- Działalność edukacyjna skierowana jest nie tylko do uczniów, ale i osób dorosłych. Prowadzimy zajęcia nie tylko w szkołach, ale i w lesie czy organizując wycieczki, sadzenie lasu – podkreśla Kaja Borzęcka.

"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze Tomasz Daiksler

Edukacją leśną moją przygodą!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Zielona Góra, Szkoła Podstawowa nr 15 w Zielonej Górze mają nadzieję, że wielu uczniów jeszcze bardziej zainteresuje się przyrodą i stanie się ona ich pasją.

- Mnie zaraził leśnictwem dziadek. Wiele czasu spędzałam z nim jako dziecko w lesie. Mieszkałam w leśniczówce. Już w wieku ośmiu lat wiedziałam, kim chcę zostać w przyszłości. Kiedy przyszedł czas wyboru szkoły średniej, wiedziałam, że w grę wchodzi tylko Technikum Leśne w Starościnie – przyznaje Ewelina Fabiańczyk, która także w późniejszych życiu na studiach i po wiele czasu poświęca edukacji przyrodniczej. Stąd też np. studia pedagogiczne.

Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze podlega 20 nadleśnictw, w każdym z nich są edukatorzy, którzy dzielą się pasją, zainteresowanymi związanymi z lasem i przyrodą.

- Nasze hasło to Edukacja leśna moją przygodą – zauważa Ewelina Fabiańczyk - Chcielibyśmy, by odbiorcy poczuli, że ta edukacja może być przygodą!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto