Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

68. sezon muzyczny w Filharmonii Zielonogórskiej otwarty! Bilety na koncerty są już w sprzedaży

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Drugą część koncertu rozpoczęła uwertura do opery „Wesele Figara” z 1786 r. Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Drugą część koncertu rozpoczęła uwertura do opery „Wesele Figara” z 1786 r. Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jarosław Wnorowski
Muzycy Filharmonii Zielonogórskiej zainaugurowali nowy sezon artystyczny. Otwarcie należy uznać za bardzo udane. Wyjątkowa różnorodność kompozytorów, prawykonanie oraz "Wełtawa" Smetany na bis, to przegląd tego, czego możemy się spodziewać jesienią oraz zimą w filharmonii.

Już można kupować bilety na wydarzenia artystyczne nowym sezonie w Filharmonii Zielonogórskiej: link. Bilety są też dostępne stacjonarnie w kasie biletowej filharmonii.

Kisiel z muzyką

W sobotę rozpoczął się 68. sezon artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej. Zabrzmiały m.in. utwory Mozarta, Kisielewskiego, Reinecke’go i Bairda.

Na początek można było usłyszeć „Małą uwerturę” Stefana Kisielewskiego, znanego przede wszystkim ze swojej twórczości literackiej oraz publicystycznej, a także działalności politycznej i społecznej.

Stefan Kisielewski, kompozytor, pedagog, krytyk muzyczny, publicysta i pisarz; ur. 7 marca 1911, Warszawa; zm. 27 września 1991, tamże. Studiował w Konserwatorium Warszawskim, uzyskując dyplomy z teorii muzyki (1934) i kompozycji (1937) w klasach Kazimierza Sikorskiego oraz z fortepianu (1937) w klasie Jerzego Lefelda. Odbył też dwuletnie studia z zakresu polonistyki i roczne – filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (1929-31). W latach 1938-39 pogłębiał studia kompozytorskie w Paryżu. Podczas okupacji uczestniczył w tajnym życiu muzycznym. W 1945 założył pismo "Ruch Muzyczny", którego był redaktorem naczelnym do 1948. W latach 1945-49 wykładał przedmioty teoretyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

- jak podaje Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sonety miłosne Bairda i Cynk

„Nową świecką tradycją” stało się już podczas koncertu rozpoczynającego nowy sezon artystyczny, nie może zabraknąć muzyki patrona filharmonii czyli Tadeusza Bairda. W związku z tym usłyszeliśmy jego „Cztery sonety miłosne do słów W. Szekspira” w wykonaniu Szymona Mechlińskiego - znakomitego polskiego barytona, laureata licznych konkursów wokalnych i popularyzatora muzyki polskiej. Usłyszeliśmy również „Sonety miłosne” autorstwa Magdaleny Cynk. To było prawykonanie tego utworu - wyjątkowo udane.

Figaro i harfa

Drugą część koncertu rozpoczęła uwertura do opery „Wesele Figara” z 1786 r. Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dopełnieniem wieczoru był „Koncert e-moll na harfę i orkiestrę” op. 182 -C. Reineckego. W utworze zachwyca nie tylko wirtuozowska partia harfy, ale także przyjemna instrumentacja. Partię solową wykonał Joel von Lerber, który w sezonie 2023/24 będzie piastował stanowisko artysty-rezydenta FZ. Po burzliwych oklaskach, Lerber wykonał aż dwa bisy, w tym m.in. "Wełtawę" - Bedricha Smetany.

Zobacz też wideo: Dni otwarte w MZK Zielona Góra

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto