Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do roboty! - mawia żartobliwie prof. Tadeusz Biliński, który obchodzi 90. urodziny. Z tej okazji dostał Złoty Medal od prezydenta miasta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
- To wielki autorytet i człowiek niezwykle życzliwy, który nadal wspiera i pomaga, gdy tylko może. Jest wzorem naukowca, rozwijał zielonogórską uczelnię, był rektorem, pięć kadencji także posłem na Sejm. Zawsze mobilizował do działania, mówiąc żartobliwie: Do roboty! – mówili o prof. Tadeuszu Bilińskim jego studenci, współpracownicy. Z okazji jego 90. urodzin odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim specjalna sesja.

W czwartek na Uniwersytecie Zielonogórskim rozpoczęła się dwudniowa XIII Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone 2023. Konferencję otworzyła sesja specjalna z okazji 90-lecia urodzin prof. dr. hab. inż. Tadeusza Bilińskiego. Uroczystości przewodniczył prof. dr hab. inż. Jakub Marcinowski, a laudację pt. Profesor Tadeusz Biliński - życie i osiągnięcia naukowe wygłosi dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ.

Profesor Tadeusz Biliński był czwartym rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej, pięć kadencji posłem na Sejm RP

Do roboty! - mawia żartobliwie prof. Tadeusz Biliński, który...

Profesor Tadeusz Biliński - zawsze życzliwy i pomocny

Dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Budownictwa UZ, podkreśla, że długo by można było mówić o profesorze. Ma wiele zasług i osiągnięć. Był czwartym rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej, wypromował 11 doktorów…
- Byłam jego studentką, zachwyconą zajęciami. Potem był moim szefem na uczelni. Do dziś dzwonię do niego, by zapytać o różne rzeczy. Jest niezwykle życzliwy i pomocy – mówi dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ. – Wszyscy dobrze pamiętamy jego żartem mówione słowa: Do roboty!
Wojciech Poręba, absolwent UZ, przewodniczący Lubuskiej Izby Budownictwa podkreśla, że dla studentów, absolwentów, inżynierów praktyków prof. Biliński był i jest wzorem do naśladowania, jest ostoją spokoju i symbolem pragmatyzmu.
- W tym szalonym, pędzącym świecie ten pragmatyzm, zdrowy rozsądek jest bardzo potrzeby. I tego właśnie nas nauczył nas prof. Biliński – zauważa Wojciech Poręba. – Profesor jest ciągle aktywny, uczestniczy w spotkaniach Lubuskiej Izby Budownictwa, zawsze uśmiechnięty i gotowy do pomocy.

Profesorowie: Tadeusz Biliński i Michał Kisielewicz
Profesorowie: Tadeusz Biliński i Michał Kisielewicz Jacek Katos

Złoty Medal dla prof. Tadeusza Bilińskiego

Prezydent Janusz Kubicki odznaczył profesora Bilińskiego Złotym Medalem za zasługi w rozwoju miasta.
- To człowiek orkiestra. Jego zasługi są wielkie dla miasta i województwa – mówił prezydent Janusz Kubicki i dodał: - Mój zastępca był studentem pana profesora…
Jubilat jak zwykle ze skromnością dziękował za życzenia i gratulacje. Mówił, że zastanawia się, jak jego działalność jest oceniana. A najważniejsza dla niego była ta, związana z rozwojem zielonogórskim uczelni. To dlatego jako potrafił umiejętnie połączyć pracę w Sejmie z pracą naukową i dydaktyczną.
Jakie ma profesor marzenia?
- Żeby jak najlepiej rozwijała się nadal uczelnia, miasto i województwo lubuskie – odpowiada. – Żeby wszyscy Lubuszanie byli zadowoleni.

90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim
90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

Szkolne lata profesora Bilińskiego

Profesor Tadeusz Biliński urodził się 4 grudnia 1932 r. w miejscowości Trzemeszno na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. W grudniu 1939 r., wraz z całą rodziną został przesiedlony do Generalnej Guberni, początkowo do Garwolina k/Warszawy, później kolejno Lublina, Garbatki i wreszcie do Częstochowy.
Po wojnie rodzina Profesora wróciła do Trzemeszna, a on sam zdał egzamin do II klasy tamtejszego Gimnazjum i Liceum, by od roku 1947 kontynuować naukę w Poznaniu, gdzie w 1950 r. zdaje maturę w Gimnazjum i Liceum Św. Marii Magdaleny.
Po maturze profesor pracował przez rok jako robotnik w Oddziale Drogowym PKP w Poznaniu, a w 1951 r. rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, które ukończył ze stopniem inżyniera w 1954 r. Następnie kontynuował studia na Politechnice Poznańskiej, gdzie w 1956 r. otrzymał tytuł magistra inżynieria budownictwa lądowego w specjalności konstrukcje budowlane. Dodatkowo, w latach 1956-1959, Profesor poszerzał swoje wykształcenie na studiach aspiranckich w Katedrze Budownictwa Politechniki Poznańskiej, a także w okresie 1957-1961 studiował zaocznie matematykę na Wydziale Matematyczno-Fizycznym na Uniwersytecie Wrocławskim.

Prezydent Janusz Kubicki wręczył prof. Tadeuszowi Bilińskiego Złoty Medal za zasługi w rozwoju miasta
Prezydent Janusz Kubicki wręczył prof. Tadeuszowi Bilińskiego Złoty Medal za zasługi w rozwoju miasta Jacek Katos

Praca zawodowa

Początki działalności zawodowej Profesora związane są z Politechniką Poznańską, gdzie w 1959 r. rozpoczął pracę, najpierw w Katedrze Budownictwa, a potem w Instytucie Technologii i Konstrukcji Budowlanych. W roku 1965 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, następnie w roku 1972, już na Politechnice Wrocławskiej, stopień doktora habilitowanego.
W okresie 1968-1978 decyzją Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki piastował stanowisko docenta etatowego, początkowo na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, a od 1976 r. w Instytucie Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. Jednocześnie od 1976 r. do września 1981 r. pełnił funkcję rektora WSI w Zielonej Górze.
Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1978, natomiast tytuł profesora zwyczajnego w roku 1987.
W latach 1982-1984 był zatrudniony w ramach kontraktu zagranicznego jako wykładowca na Uniwersytecie Technicznym w Oranie w Algierii. W 1984 r. prof. Tadeusz Biliński wrócił do Zielonej Góry i tutaj w Wyższej Szkole Inżynierskiej objął funkcję prorektora ds. nauczania i wychowania i jednocześnie został dyrektorem Instytutu Technologii i Organizacji Budownictwa. W kolejnych latach był prodziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Sanitarnej (1987-1990), dyrektorem Instytutu Budownictwa (1996-2002) oraz kierownikiem Zakładu Budownictwa Ogólnego i Architektury (2002-2006).

90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim
90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

Działalność naukowa

Profesor Tadeusz Biliński jest autorem lub współautorem ok. 300 publikacji naukowych, w tym ok. 30 monografii. Jedną z ważnych pozycji książkowych jest wydana w 2011 r. monografia pt. Organizacyjny, dydaktyczny i naukowy rozwój kierunku budownictwo, opisująca rozwój tego kierunku na zielonogórskiej uczelni.
Z inicjatywy Profesora organizowane są i przeprowadzane na naszej Uczelni cykliczne konferencje naukowe, obecnie o renomie międzynarodowej. Należą do nich szczególnie uznane w środowisku naukowym, takie jak konferencja Konstrukcje Zespolone i konferencja Renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych.
Profesor był również członkiem komitetów honorowych i naukowych wielu zjazdów, kongresów i konferencji krajowych i międzynarodowych. Prowadził liczne seminaria naukowe, współpracował z różnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami naukowymi tak krajowymi jak i zagranicznymi, na przykład w Belgii czy w Niemczech.

90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim
90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

Działalność stowarzyszeniowa, poselska i polityczna

Profesor Tadeusz Biliński był niezwykle aktywnym uczestnikiem życia społecznego i politycznego w skali zarówno lokalnej jak i kraju. Od 1985 r., przez pięć kolejnych kadencji był posłem na Sejm Rzeczypospolitej. W tym czasie był m. in. członkiem Delegacji Parlamentarnej Polski do Parlamentu UE, piastował funkcję przewodniczego sejmowej komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej. Za całokształt pracy w parlamencie otrzymał niezwykle cenny wyraz uznania w postaci Pucharu Fair Play przyznany mu przez posłów, członków Komisji.
Profesor działał aktywnie również w licznych stowarzyszeniach związanych m.in. budownictwem, problematyką racjonalizacji użytkowania energii, czy spółdzielczością mieszkaniową. Za wybitne zasługi i zaangażowanie w pracy naukowej, dydaktycznej i stowarzyszeniowej Profesor był wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1978), Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978 i 1989), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP (2000) i innymi odznaczeniami oraz nagrodami.
W 2017 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra.

90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim
90. urodziny profesora Tadeusza Bilińskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

POLECAMY TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto