Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Maśluszczak - tłumacz boskiej mądrości

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej
2000,akryl,92x73
2000,akryl,92x73 Muzeum Ziemi Lubuskiej
Od środy, 13 stycznia 2010 (wernisaż godz. 17.00 - wstęp wolny) w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze można oglądać prace Franciszka Maśluszczaka.

Autor należy do najwybitniejszych polskich artystów, a jego twórczość jest jednym z ciekawszych zjawisk polskiej sztuki współczesnej, przez krytyków zaliczana do nurtu metaforycznego. Prace artysty cechuje łatwo rozpoznawalna stylizacja. Maluje i rysuje postacie ludzkie ukazane na tle odrealnionego krajobrazu i architektury, snując artystyczne opowieści z pogranicza świata rzeczywistego i fantastyki. Jak we wstępie katalogu pisze ks. Jarosław Stoś: "Franciszek Maśluszczak to nie tylko wyjątkowo uzdolniony malarz, kompetentny artysta z doskonałym warsztatem, ale również poszukujący prawdy filozof oraz wrażliwy na dobro człowiek, który swój wysiłek zrozumienia świata utrwala przy pomocy pędzla i stalówki. Żeby poznać osobiście Franciszka Maśluszczaka wystarczy popatrzyć na jego obrazy, akwarele czy rysunki i natychmiast staje się on dostępny w całej swojej szczerości, z charakterystycznym poczuciem humoru i niezwykłą umiejętnością dostrzegania tego, co ważne. Z wrodzoną sobie życzliwością zaprasza każdego i dyskretnie oprowadza po świecie ludzkiego życia – czasami szczęśliwego, czasami bolesnego, a czasami po prostu śmiesznego.
Bogowie widzą wszystko takim, jakim jest, dlatego są mądrzy. Człowiekowi natomiast – powie Platon – przystoi skromniejsze miano tego, który pragnie mądrości, zdobywa ją i opisuje, stając się w ten sposób boskim translatorem. Malarstwo Franciszka Maśluszczaka wpisuje się w tę śródziemnomorską tradycję tłumaczy boskiej mądrości."
Franciszek Maśluszczak urodził się 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach koło Zamościa. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.
Jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci oraz projektuje okładki i plakaty. Współpracuje z wydawnictwami i pismami społeczno-kulturalnymi, m. in. z „Literaturą”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”.
Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest członkiem Rady Artystycznej w ZPAP oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Zrealizował cykl fresków "Droga Krzyżowa" w kościele p.w. Wniebowzięcia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie (2006).
Prace artysty wystawiane są na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, a także znajdują się w licznych zbiorach m. in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeów Miejskich w Genewie i Helsinkach, Muzeum B. Schulza w Drohobyczu na Ukrainie oraz w kolekcjach prywatnych.
Franciszek Maśluszczak uczestniczy w wielu aukcjach charytatywnych. Odbywa liczne podróże artystyczne oraz bierze udział w plenerach malarskich w Polsce i za granicą. Za swą działalność został uhonorowany nagrodami i wyróżnieniami.
Twórczości artysty poświęcono wiele publikacji, a także liczne programy telewizyjne, audycje radiowe oraz filmy (Światy Franciszka Maśluszczaka, reż. H. Kramarczyk, Malowane miasto, reż. J. Nowak, Jezus na Ursynowie, reż. A. Gomułka).
 
Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze można obejrzeć około 80 prac (obrazów akrylowych, akwarel i rysunków) ze zbiorów prywatnych artysty. Wystawa czynna do 21 III 2010.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Franciszek Maśluszczak - tłumacz boskiej mądrości - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto