Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Black Butterflies otworzyła Akademię Pacjenta

(red.)
Fundacja Black Butterflies 22 kwietnia zainaugurowała wykłady Akademii Pacjenta – inicjatywy mającej na celu rozpowszechnienie tematyki chorób nowotworowych, profilaktyki i sposobów wyjścia z choroby.

Wspólnie z partnerami fundacji: Okręgową Izbą Lekarską, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, Hospicjum Palium oraz Lubuskim Oddz. Woj. NFZ zaprosiliśmy na pierwszy z cyklu wykładów, które odbywać się raz w miesiącu w sobotę, w siedzibie fundacji przy ul. Stary Rynek 13. Udział we wszystkich wykładach jest bezpłatny. Należy zarejestrować się przed przyjściem na WWW.blackbutterflies.com lub na Facebook, albo po prostu zadzwonić, tel. 605 825 521 Następne wykłady odbędą 20 maja i 24 czerwca.

Inaugurację wykładów w ostatnią sobotę zaszczycił swoją obecnością pan Piotr Bromber - p.o dyr. Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Aleksandra Kita, promotor zdrowia oraz ekspertka fundacji Black Butterflies ds. opieki koordynowanej. Uczestnicy wysłuchali także prezentacji na temat sposobów dbania o skórę twarzy i ciała, wygłoszonej przez Anetę Szpak-Korycką, koordynatorkę fundacji ds. onkopielęgnacji.

Przedstawiciel NFZ mówił o systemie zdrowia z perspektywy pacjenta. Objaśniał jak wykorzystać najefektywniej prawa jakie mamy, jak wypełniać obowiązki pacjenta. Bo pacjenci często zapominają, że mają także obowiązki. Najważniejsze to zachować zdrowy styl życia: prawidłowo się odżywiać, dbać o higienę ciała i snu, aktywność fizyczną. Ten aspekt wpływa na stan naszego zdrowia znacznie bardziej, bo w 50%, niż zinstytucjonalizowana opieka zdrowotna (jedynie 10%). Pozostałe czynniki kształtujące nasze zdrowie to środowisko i uwarunkowania genetyczne (po 20%). Uczestnicy spotkania najbardziej zadowoleni byli z możliwości zadawania pytań Panu Dyrektorowi, na które odpowiadał chętnie i bardzo wyczerpująco.

Aleksandra Kita – ekspertka fundacji ds. opieki koordynowanej opowiadała o tym, jak wygląda Szybka ścieżka onkologiczna, jakie daje możliwości i ułatwienia w leczeniu. Kiedy i

u kogo upomnieć się o wystawienie karty DiLO. Słuchacze zapoznali się z ogólnym stanem zachorowalności na nowotwory w naszym regionie. Najnowsze dane Min. Zdrowia mówią, ze w 2012 roku w woj. lubuskim zdiagnozowano 4367 nowych przypadków nowotworów złośliwych co było 15 wartością w kraju. W przeliczeniu na 100 tys. ludności było to 427 przypadki – 6 najwyższa wartość w kraju.

Najczęściej rozpoznawanymi nowotworami były nowotwory:

  • płuc 669
  • piersi 495
  • nowotwory jelita grubego 398
  • gruczołu krokowego 380
  • górnego odcinka układu pokarmowego 241
  • oraz odbytu i odbytnicy 215

Wymienione nowotwory stanowiły ponad 50% zachorowań na nowotwory złośliwe w woj. lubuskim w 2012 roku. Oznacza to że większość zachorowań złośliwych umiejscawia się wokół układu pokarmowego. To ważny wniosek, gdyż mamy całkowity wpływ na to, jak się odżywiamy. Daje to nadzieję, że podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie pozwoli zmienić te statystyki.

Kolejne majowe spotkanie Akademii Pacjenta będzie skupiać się na zagadnieniach bólu, opieki nad pacjentem i budowaniu jakości życia pacjenta w trakcie leczenia. Ekspertkami będą przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego, hospicyjnego oraz psycholożki fundacji Black Butterflies.

Obecnie w ramach fundacji działa Dom Życie w Zielonej Górze, a tam można skorzystać bezpłatnie z porad w gabinecie psychologicznym, warsztatach psychoterapii grupowej, gabinecie dietetycznym i kosmetycznym! Działa także poradnia prawna, konsultant onkologiczny, zajęcia fitness. Podopieczni mogą też uczestniczyć w warsztatach teatralnych, malarskich, decoupage, projektowania sztuki użytkowej.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. – Dzięki wsparciu miasta i naszych partnerów oraz fundatorów fundacji stworzyliśmy dom w którym tak jak w każdej rodzinie nasi podopieczni znajdują wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Nawiązują się przyjaźnie, które wychodzą poza obszar Domu Życie. Chciałabym podziękować wszystkim partnerom i sponsorom, ludziom dobrej woli, którzy zasilili działalność fundacji. Bez Was nie byłoby to możliwe. Szczególne podziękowania kieruję w kierunku władz Zielonej Góry i prezydenta Janusza Kubickiego – dodaje Ewa Minge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto