Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Lubuskie Dyktando Ortograficzne. W Zielonej Górze spotkali się fani poprawnej polszczyzny

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
- Każdy okres był postrzegany, jako okres psucia języka. 100 lat temu też narzekano, teraz też, a tymczasem język się rozwija - mówił nam prof. Jerzy Bralczyk.

Lubuskie Dyktando Ortograficzne. Zielonogórzanie cenią to wydarzenie

Lubuskie Dyktando Ortograficzne pod hasłem Połam pióro! odbyło się w Zielonej Górze trzeci raz, a drugi z udziałem prof. Jerzego Bralczyka. Językoznawca przyznał nam, że nie można dzisiaj powiedzieć, że język polski się lekceważy, bo to zależy od człowieka, a tym, którzy chcą być zauważeni w internecie, bardziej dbają o język. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze spotkali się znawcy języka polskiego i mistrzowie poprawnej polszczyzny.

- W dyktandach pojawiają się często nazwy geograficzne, geologiczne, botaniczne, zoologiczne. Jest tyle bogactwa takich zjawisk, że ogarnięcie tych wszystkich tych słów, a trzeba przyznać, że ci którzy nazywali te fragmenty przyrody też mieli niezłą wyobraźnię, jest trudne do opanowania - mówił profesor o trendach. - Tam się mieszczą niezłe pułapki. Przysłowiowa gżegżółka, która jest w wielu dyktandach obecna, jest jedną z takich nazw.

Profesor przyznał, że sam nie zna wszystkich takich nazw. A jakie trafiły się do zapisania w pierwszych zdaniach dyktanda?

"Spomiędzy kępek, jeszcze nieco zżółkłej trawy, wychylają swoje łepki żonkile, przebiśniegi, krokusy i hiacynty. Nagie jeszcze drzewa wypuszczają pierwsze zalążki listków i dostrzec można bazie" - trzeba było napisać w dyktandzie pod tytułem Wymarzona wiosna.

– Dla mnie osobiście dyktando nie było trudne. Były pewne słowa, które przysparzały mi kłopotów. Ale summa summarum nie było trudne – przyznała Katarzyna Malicka, nauczycielka religii w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze.

Pani Katarzyna zgłosiła się na dyktando, ponieważ lubi słowne potyczki. – Język polski zawsze był mi bardzo bliski. Uczę w szkole, chyba jestem uwrażliwiona na tym punkcie. Lubię takie zmagania – mówiła.

Dla Marii Grzegorczyk dyktando nie było łatwe, ale zielonogórzanka przyznała, że spotkanie było przyjemne.

Polszczyzna. Czy język się psuje?

- Każdy okres był postrzegany, jako okres psucia języka. 100 lat temu też narzekano, teraz też, a tymczasem język się rozwija - przekonywał prof. Bralczyk, kiedy pytaliśmy, czy dzisiejsze traktowanie języka w smsach czy social mediach, pogarsza jego stan.

- Nigdy było w polszczyźnie tylu słów, co teraz. Słowa do języka wchodzą, a wychodzić nie chcą. Jest ich coraz więcej i więcej, bo coraz więcej jest zjawisk, zdarzeń, rzeczy, które trzeba jakoś nazwać. Jak ten język to wytrzymuje, to nie wiem - uśmiechał się profesor i bronił młodzieży wbrew powszechnym negatywnym opiniom na temat języka młodych ludzi. - Młodzież się posądza o brak dbałości, a zna tyle słów, których myśmy nie znali. Te słowa, które myśmy znali zostają w języku. Możemy przypomnieć słowa, które były używane w XV wieku, bo w tekstach zostały.

Katarzyna Malicka była innego zdania. Zauważa, że częściej posługujemy się językiem skrótowym.

- Uważam, że język ubożeje, spotykam się z tym na co dzień, czytając zeszyty uczniów, widząc jak oni piszą. Sama czasami już widzę po sobie, że kiedy coraz rzadziej sięgam do książek, a więcej czasu spędzam przed komputerem, posługuję się językiem skrótowym, te kłopoty się pojawiają – przyznała.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że dbasz o poprawność języka polskiego?

Lubuskie Dyktando Ortograficzne. Wyniki

- Jest kilka bezbłędnych? To czarny sen twórców dyktand - żartował prof. Bralczyk, kiedy dyrektor biblioteki Andrzej Buck, miał zacząć ogłaszać wyniki.

Zwycięzcy

  • Marcin Drzystek - I miejsce, Lubuski Mistrz Ortografii
  • Katarzyna Strzałka – II miejsce, Pierwszy Wicemistrz Ortografii
  • Marek Szopa – III miejsce, Wicemistrz Ortografii

Zobacz wideo: Spotkanie autorskie - Bralczyk, Ogórek…”kiełbasa i sznurek” - z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto