Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odra w Cigacicach. Jak wygląda sytuacja hydrologiczna po wielu dniach deszczowych?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Odra w Cigacicach wciąż ma stan ostrzegawczy. Ale nie jest to już stan alarmowy, który utrzymywał się przez ostatnich wiele dni
Odra w Cigacicach wciąż ma stan ostrzegawczy. Ale nie jest to już stan alarmowy, który utrzymywał się przez ostatnich wiele dni Czytelniczka
Niektóre drzewa jeszcze stoją w wodzie. W sobotę na wodowskazie w Cigacicach odnotowano spadek poziomu Odry o osiem centymetrów. Tym samym skończył się stan alarmowy. Jaka sytuacja jest w Nowej Soli?

Rzeka Odra. Stan w Cigacicach

W niedzielę, 25 lutego Odra w Cigacicach osiągała 390 centymetrów. W poniedziałek, o godz. 9.50 woda opadła o kolejne dwa centymetry. To nadal przekroczony stan ostrzegawczy, ale już nie jest alarmowy. Ten wynosi 400 cm. Stan alarmowy utrzymuje się jeszcze w Nietkowie.

- Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów lokalnie średnich i głównie wysokich na Odrze skanalizowanej oraz wysokich, ostrzegawczych (Głogów, Cigacice, Połęcko) i alarmowych (Nietków) na odcinku swobodnie płynącym - poinformowały Wody Polskie w komunikacie z 25 lutego. - Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów ostrzegawczych (Biała Góra, Słubice).

W Głogowie w poniedziałek rano Odra miała 443 centymetry. Jest to przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 400 cm. Stan alarmowy to 450 cm. W Nowej Soli stan wody w poniedziałek rano to 389 cm. To 11 centymetrów poniżej stanu ostrzegawczego.

Nad Odrą w Cigacicach można zauważyć, że woda opada. W miejscach większych rozlewisk, często zostały już tylko kałuże. Co wynika z analiz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu?

- Obecnie obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek i związane z tym wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, ostrzegawczych. W górnych odcinkach rzek dominuje tendencja stabilizacji stanów wód. W dalszym ciągu utrzymują się przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych w związku z powolnym spływem wód w zlewniach nizinnych (Barycz, Widawa) oraz na Odrze swobodnie płynącej - informuje wrocławski RZGW.

Odra w Cigacicach wciąż ma stan ostrzegawczy. Ale nie jest to już stan alarmowy, który utrzymywał się przez ostatnich wiele dni

Odra w Cigacicach. Jak wygląda sytuacja hydrologiczna po wie...

Zobacz też wideo: Pamiętacie? W gminie Cybinka niska Odra odsłoniła zatopioną barkę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto