Pomoc dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Opieka wytchnieniowa

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Beneficjenci Programu "Opieka wytchnieniowa" korzystają z kilku rodzajów form wsparcia
Beneficjenci Programu "Opieka wytchnieniowa" korzystają z kilku rodzajów form wsparcia fb/Alternatywy - Aktywna Przestrzeń Seniora
Udostępnij:
W Zielonej Górze opiekunowie osób z niepełnosprawnością mogą skorzystać z "Opieki wytchnieniowej" - wsparcia, którego celem jest pomoc w zajmowaniu się osobami, o znacznym ograniczeniu możliwości samodzielnej egzystencji.

Pomoc dla tych, co pomagają

Jak czytamy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Program „Opieka wytchnieniowa” kierowany jest do dzieci i osób niepełnosprawnych, których członkowie rodzin lub opiekunowie wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tymi osobami. Program dotyczy członków rodzin lub opiekunów sprawujących osobistą, bezpośrednia opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.

Opieka wytchnieniowa w Zielonej Górze

1. Dom Dziennej Opieki "Alternatywy" - Aktywna Przestrzeń Seniora

- Opieka wytchnieniowa - jak sama nazwa mówi - skupia się wokół wsparcia opiekunów, członków rodzin, najbliższych, którzy mają pod swoją opieką osoby niepełnosprawne, którzy na co dzień się borykają z chorobami, z problemami swoich podopiecznych. Właśnie tym osobom dedykowany jest ten Program - wyjaśnia Mateusz Czechowski z Domu Dziennej Opieki "Alternatywy".
Program jest całkowicie dofinansowywany, więc mieszkańcy, którzy chcieliby skorzystać z tej formy wsparcia mogą to zrobić bezpłatnie. W naszym ośrodku możemy przyjąć maksymalnie 10 - 14 osób dziennie, na maksymalnie 10 godzin, w ramach czasu działania placówki (od 7 do 17 - tej)

Do nas trafiają głownie seniorzy, bo jesteśmy z założenia Domem Dziennego Pobytu dla osób starszych, przez to pierwszeństwo mają właśnie osoby starsze. Ale sam Program zakłada objęcie wsparciem wszystkich grup wiekowych. Zostało nam jeszcze pięć miejsc do końca grudnia bieżącego roku - dodaje.

Każda z osób, które trafiają do Domu Dziennej Opieki może w ciągu roku wykorzystać 240 godzin darmowej opieki, pobytu dziennego w placówce. Zawsze uwzględniane są potrzeby opiekuna (czy potrzebuje dwóch czy więcej wolnych godzin w ciągu dnia)
na podstawie podpisanej z placówką umowy. Powyżej pięciu godzin pobytu podopieczny ma zapewniony posiłek.

2. Spółdzielnia Socjalna Grupa Alivio

- Oprócz "opieki wytchnieniowej" dziennej, funkcjonuje u nas również opieka całodobowa. Jesteśmy bardzo kameralnym miejscem, rodzinnym, z bardzo miłą atmosferą. Mamy trzy miejsca noclegowe, w których możemy przyjąć maksymalnie pięć osób. Świadczymy usługi opiekuńcze od jednej godziny do czternastu dni. Maksymalny ciągły czas opieki dziennej do 12-tu godzin: od godziny 6 do 22 - informuje Piotr Frołowicz ze Spółdzielni socjalnej Grupa Alivio.

Na stronie LUW zdefiniowane są trzy formy świadczenia wsparcia w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa":

  • w ramach pobytu dziennego: w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w ośrodku wsparcia lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego
  • w ramach pobytu całodobowego: w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym
  • zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) i nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki

WIDEO: II LUBUSKI TYDZIEŃ ONKOLOGII

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie