Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Zielonej Góry nagrodził profesorów! To podziękowanie za wkład w rozwój miasta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego prezydent Janusz Kubicki wręczył w środę, 28 czerwca, specjalne nagrody profesorom, którzy uzyskali tytuł naukowy w 2022 r.

To już tradycja – co roku gospodarz Zielonej Góry wręcza nagrody naukowcom z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy zdobyli tytuł profesora, nadawany przez Prezydenta RP. Zdaniem Janusza Kubickiego, Zielona Góra bez Uniwersytetu Zielonogórskiego byłaby innym, gorszym miastem. Bez nauki nie ma rozwoju. To właśnie naukowcy i dydaktycy w dużej mierze przyczyniają się do zmian w regionie.

Wręczenie nagród prezydenta Janusza Kubickiego naukowcom z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w ubiegłym roku uzyskali tytuł profesora belwederskiego

Prezydent Zielonej Góry nagrodził profesorów! To podziękowan...

Nagrody prezydenta dla profesorów z Uniwersytetu Zielonogórskiego formą podziękowania za rozwój miasta

Prezydent podkreślał, że przyznając nagrody chce w symboliczny sposób podziękować za pomoc z rozwoju miasta i tworzenia klimatu Winnego Grodu.
- Dobrze wiemy, że znaczy w sporcie zdobycie tytułu mistrza Polski. Nie zawsze doceniamy sukcesy w nauce, a tytuł profesora to taki mistrz Polski – podkreślał prezydent Zielonej Góry. – Naukowcy tworzą elitę tego miasta.
Rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, zauważa, że w tej chwili trudno sobie wyobrazić Zieloną Górę bez Uniwersytetu Zielonogórskiego. Naturalnym zapleczem miasta są studenci i potencjał naukowy, czyli profesorowie. - Miasto docenia starania rozwoju UZ poprzez nagradzanie osób szczególnie zasłużonych w rozwoju nauki, a więc w rozwoju uniwersytetu, a więc w rozwoju miasta – zauważa rektor.
Naukowcy mówili, że na swym koncie mają dużo nagród tzw. branżowych, ale niezwykle miłe jest to, że ich wysiłek i wkład w rozwój miasta zauważają i nagradza samorząd.

Wręczenie nagród prezydenta Janusza Kubickiego naukowcom z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w ubiegłym roku uzyskali tytuł profesora belwederskiego
Wręczenie nagród prezydenta Janusza Kubickiego naukowcom z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w ubiegłym roku uzyskali tytuł profesora belwederskiego - prod. dr hab. inż. Robert Smoleński Jacek Katos

To nie tylko miejsce pracy, to silne związki emocjonalne

Prof. dr hab. Bohdan Halczak podkreśla, że Uniwersytet Zielonogórski to nie tylko miejsce pracy, ale z uczelnią jest silnie związany z uczelnią. Jest absolwentem byłej Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
- Jako student tej uczelni marzyłem, by kiedyś w Zielonej Górze powstał uniwersytet i bym w nim pracował jako profesor. Moje marzenie się więc w pełni spełniło – podkreśla prof. Halczak.
Podobnie uważa prof. dr hab. Robert Smoleński, absolwent Politechniki Zielonogórskiej, która po połączeniu z Wyższą Szkołą Pedagogiczną stworzyła Uniwersytet Zielonogórski.

Prezydent Janusz Kubicki dostał od rektora UZ prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego uniwersytecką bluzę
Prezydent Janusz Kubicki dostał od rektora UZ prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego uniwersytecką bluzę Jacek Katos

W tym roku nagrody odebrało sześć osób:

  1. Prof. dr hab. Bohdan Halczak z Instytutu Nauk Prawnych tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia otrzymał 15 marca 2022 r.
  1. Prof. dr hab. Grzegorz Iszkuło z Instytutu Nauk Biologicznych tytuł profesora w dyscyplinie nauki leśne otrzymał 25 kwietnia 2022 r.
  1. Prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski z Katedry Urologii i Onkologii Urologicznej Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne otrzymał 5 września 2022 r.
  1. Prof. dr hab. Stefan Konstańczak z Instytutu Filozofii tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia otrzymał 21 listopada2022 r.
  1. Prof. dr hab. Marta Ruszczyńska z Instytutu Filologii Polskiej tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo otrzymała 21 listopada 2022 r.
  1. Prof. dr hab. inż. Robert Smoleński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dziedzinie automatyka, elektronika i elektrotechnika otrzymał 23 grudnia 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto