Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazanie notarialne kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Sulechowie

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Przekazanie notarialne kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Sulechowie
Przekazanie notarialne kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
W salce katechetycznej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie podpisano akt notarialny – umowę darowizny Kościoła Garnizonowego na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na realizację celu publicznego. Akt darowizny, w obecności notariusza Piotra Szyszki, podpisali: ks. Andrzej Szkwarek oraz płk Piotr Płocha – Szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze, który reprezentował Skarb Państwa.

Co to oznacza dla parafian i kościoła? Kościół będzie w dalszym ciągu pełnił posługę duszpasterską, jedyne co się zmieni to to, że od teraz zarządzać nim będzie Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Kościół garnizonowy wymaga pilnie napraw

Świątynia od wielu lat wymaga remontów. Niestety poprzedni właściciel – parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego nie miała wystarczających środków finansowych na ten cel, gdyż sama w dalszym ciągu potrzebuje pieniędzy na kolejne prace renowacyjne i remonty sulechowskiej fary.

Podpisana umowa darowizny pozwala Ordynariatowi Polowemu WP starać się o środki z budżetu MON na przeprowadzenie napraw i remontów.

Po podpisaniu umowy darowizny Szef RZI, wraz z delegatem 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, w obecności administratora kościoła księdza ppłk Roberta Krzysztofiaka, dokonał oględzin oraz wstępnego oszacowania najpotrzebniejszych napraw garnizonowej świątyni.

Taka jest historia kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Sulechowie

Kościół został wybudowany w latach 1780-1790 jako świątynia protestancka. Dopiero 31 marca 1864 roku został przekształcony w prawnie erygowaną rzymskokatolicką parafię. Jego obszar oprócz Sulechowa obejmował następujące miejscowości: Cigacice, Radowice, Podlegórz, Głogusz, Kije, Mozów, Kruszynę, Krężoły, Obłotne, Kalsk, Buków, Łęgowo, Karczyn, Kolesin, Nowe Kramsko, Okunin i Klępsk. Parafia administracyjnie należała do archidiecezji wrocławskiej, którą w okresie międzywojennym zarządzał nieprzychylny Polakom kardynał Adolf Bertman. Choć katolicka parafia w protestanckim Sulechowie z większą akceptacją się nie spotykała, to działała prężnie, pomnażając stan posiadania świątyni i liczbę wiernych. W 1927 roku liczba katolików w mieście stanowiła już 1/10 jego mieszkańców, obejmując około 1000 wiernych. Kościół, choć władze jemu nie sprzyjały, wysiłkiem organizacyjnym parafian stale się rozbudowywał i piękniał, wpisując się trwale w pejzaż miejskiej architektury jako obiekt osobliwy, w protestanckim mieście jedyny. Parafianie dbali o odpowiednie wyposażenie świątyni w sprzęt liturgiczny i godny jej rangi wystrój. W 1872 roku utworzono muzyczny chór, instalując stare organy, które w 1905 roku zastąpiono nowymi, służącymi do dziś.

Diecezja użyczyła kościół na potrzeby wojska

Szczególnie wiele troski poświęcono wystrojowi części ołtarzowej, urządzając skromny ołtarz główny i dwa boczne. W małym trójbocznym prezbiterium umieszczono obraz Bassariego „Maria z dzieciątkiem Jezus”, podarowany kościołowi przez Muzeum Berlińskie, a w ołtarzach bocznych widnieją dwa inne obrazy ofiarowane przez kapitułę wrocławską. Na jednej z jej ścian wisi od 1919 roku pamiątkowa drewniana tablica z nazwiskami 18 parafian, ofiar I Wojny Światowej. Wśród nich widać kilka nazwisk polskich: Józef Firlej, Karol Kordecki, Józef Kubaś. Od wiosny 1945 roku kościół pełnił niemal przez rok funkcję świątyni parafialnej, jako że fara była poważnie zdewastowana. Jej uporządkowanie wymagało wiele czasu i znacznego wysiłku. Prawnie kościół pozostawał świątynią parafialną aż do roku 1980, chociaż – jak wspomniano wcześniej – od 1946 roku był praktycznie kościołem pomocniczym, w którym w każdą niedzielę odprawiano jedną mszę świętą. Większych prac modernizacyjno-ozdobnych, ze względu na brak odpowiednich środków nie prowadzono.

Jedynie w 1965 roku, w ramach przygotowań parafii do milenijnych obchodów, położono na elewacji świątyni nowy tynk. Do sukcesywnych prac renowacyjnych przystąpiono w 1993 roku, wykorzystując wyłącznie środki parafian.

Od 1 lutego 2015 kościół pełnił rolę świątyni garnizonowej użyczonej przez diecezję na potrzeby wojska, a Biskup Polowy WP erygował w tym dniu Parafię Wojskową w Sulechowie. 30 kwietnia 2015 roku w obecności Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego i Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka, dokonano uroczystego przekazania świątyni na potrzeby duszpasterstwa wojskowego. Od tej chwili posługę liturgiczną w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Sulechowie pełnią Kapelani Wojskowi.

ZOBACZ TEŻ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto