Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez lata starsi ludzie w tym bloku w Zielonej Górze nauczyli się jakoś sobie radzić, ale było coraz gorzej WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Pani Karina zgłosiła problem, bo to ostatni taki blok na osiedlu w tej części Zielonej Góry. Nie wytrzymała, kiedy zobaczyła, jak musi poruszać się po schodach niepełnosprawny mieszkaniec. Okazało się, że zbliża się koniec utrudnień.

Inwestycje w Zielonej Górze. Brak podjazdu

Pani Karina jest młodą mamą i dźwiga wózek z dzieckiem po schodach, żeby dostać się do klatki schodowej swojego bloku, ale napisała do redakcji, nie dlatego, że nie daje rady. – Nasz blok, jako jedyny na osiedlu zarządzany przez spółdzielnię nie ma podjazdu. Żeby wejść na klatkę schodową trzeba pokonać dziewięć schodów. Nie chodzi tutaj o mnie, ale są też inne mamy, a przede wszystkim seniorzy. Starsze osoby poruszają się o kulach i te parę schodów jest dla nich wyzwaniem – opisała problem Czytelniczka.

Mieszkanka przyznała, że z brakiem podjazdu jakoś mieszkańcy nauczyli się radzić sobie i pomagają sobie wzajemnie. Ale, kiedy zobaczyła, jak musi się poruszać jeden z sąsiadów, zawiadomiła redakcję.

– Wychodząc do pracy byłam świadkiem sytuacji, która nie powinna mieć miejsca w XXI wieku, kiedy tyle się mówi o dostępności. Pan poruszający się na wózku, nie ma jednej nogi sam „zjechał” po schodach! Tzn. na siedząco zsuwał się po schodach, a wózek ciągnął za sobą. Byłam przerażona!!! Nie miałam śmiałości zapytać, jak wygląda jego powrót do domu – relacjonuje sytuację zielonogórzanka.

Kobieta zwraca uwagę też na inny problem. W bloku mieszka 121 rodzin, a jest tylko jedno wyjście.

– W razie ewakuacji nie jestem w stanie pomyśleć, do czego może dojść. Może nagłośnienie tej sprawy pomoże wielu osobom, dlatego zwracam się z prośbą o interwencję – zaapelowała Czytelniczka.

Osoby starsze z zakupami miały trudności, żeby pokonać schody

Przez lata starsi ludzie w tym bloku w Zielonej Górze nauczy...

Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mamy odpowiedź

Z pytaniem o możliwość budowy podjazdu zwróciliśmy się do Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Okazało się, że blok będzie miał podjazd. Powstanie wraz z drugim wejściem z drugiej strony bloku.

– Zadanie było w planie na ten rok. Jesteśmy po przetargu. Wybrana została firma. Odbywa się produkcja. Po wyprodukowaniu potrzebnego elementu będziemy montować. To będzie taki podest, jaki jest w innych blokach w okolicy – wyjaśnia zastępca prezesa do spraw techniczno-eksploatacyjnych w ZSM Tomasz Kasprzyszak.

Wiceprezes zapowiada, że w gablocie bloku wywieszona zostanie informacja z przybliżonym terminem montażu.

– Zrobimy wyjście, które pozwoli zjechać podestem do poziomu chodnika. Będzie to spore ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach i mieszkańców z małymi dziećmi – mówi Tomasz Kasprzyszak. I dodaje, że budynek z jednym wyjściem tak został wybudowany, a straż pożarna nie wymagała budowy drugiego wejścia. Ale teraz powstanie całkiem nowe wraz z podestem.

Blok w Zielonej Górze. Większość mieszkańców popiera pomysł

O zbliżającej się inwestycji poinformowaliśmy mieszkańców. – Jaka to cudowna wiadomość! Dziękuję! Dzięki GL wiemy, na czym stoimy. Szkoda, że nikt prędzej nie informował nas o planach przetargowych. Ale najbardziej się cieszę z tego faktu, że ten pan, o którym opowiedziałam, będzie godnie się przemieszczać – zareagowała pani Karina.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że w bloku jest wiele osób poruszających się na wózkach i z balkonikach.

– Dobrze, że o tym pomyślano – podkreśla jeden z mężczyzn.

Jedna z mieszkanek bloku też nie wiedziała, dlaczego nie ma już okna w korytarzu.

– Teraz wiem, że coś dobrego się dzieje. To bardzo potrzebna inwestycja – mówi mieszkanka. – Jeszcze nie jestem aż taka niesprawna, ale wiele razy musiałam o kulach chodzić. Z tej strony są schodki, jak idę to trzymam się poręczy, a tam ich nie będzie. Będę chodziła tamtą stroną – zapowiada.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto